...

ویزای کاری آلمان

افراد زیادی از سراسر جهان متقاضی کار در کشوری پیشرفته و مدرن مانند کشور آلمان هستند. کارجویان برای رسیدن به نتیجه مورد نظر باید ویزای کاری آلمان را اخذ نمایند. برای دریافت ویزای کاری آلمان از روش های مختلفی می توان اقدام کرد که هر یک شرایط مورد نیاز خود را دارد. آلمان یکی از کشورهای صنعتی و از قدرت های اقتصادی اروپا و جهان محسوب می شود. بازار کاری مناسب، درآمد بالا و کیفیت زندگی در این کشور باعث تبدیل شدن آن به یکی از اصلی ترین گزینه ها جهت اشتغال شده است.

شرایط ویزای کاری آلمان

کارجویان برای اقدام در این زمینه باید شرایط مورد نیاز از جمله : سابقه کاری مرتبط با رشته تحصیلی، مدرک یا دانش زبان آلمانی، شرایط سنی مناسب، مدرک تحصیلی  را دارا باشند. البته به دلیل تعصب مردم آلمان بر روس زبان خود، شانس پیدا کردن کار با زبان های دیگر مانند انگلیسی معمولا پایین می باشد ولی برای برخی از مشاغل مانند برنامه نویسی می توان به مشغول به کار شد.

اشخاصی که شرایط مورد نیاز برای دریافت ویزای کاری آلمان را دارند باید مدارک و درخواست خود را به سفارت ارائه نمایند. شرایط بررسی و در صورت تائید برای متقاضی ویزا صادر می شود. البته به دلیل تقاضای بالا برای دریافت ویزای این کشور، معمولا پروسه دریافت ویزا طولانی می باشد پس افرادی که قصد اقدام در این زمینه را دارند باید این مشکل  را نیز در نظر داشته باشند.

انواع ویزای کاری آلمان

در حال حاضر دو نوع ویزای کاری آلمان برای متقاضیان صادر می شود. برای دریافت هر یک باید شرایط مورد نیاز را داشت. البته اطلاع دقیق از شرایط و نحوه درخواست هر یک، از امور اساسی می باشد. دسته اول ویزای پیشنهاد کاری یا اصطلاحا جاب آفر می باشد. دسته بعدی ویزای جستجوی کار است که در ادامه به بررسی شرایط هر یک خواهیم پرداخت :

ویزای جاب آفر آلمان

یکی از معروف ترین ویزای های کاری کشور آلمان ویزای جاب آفر یا پیشنهاد کاری آن می باشد. در این مورد متقاضی باید از طرف یک کارفرما در کشور آلمان پیشنهاد کاری داشته باشد. البته این روش به دلیل ریسک بالا و فرآیند طولانی کمی مشکل به نظر می رسد. کارفرماها در کشور آلمان برای این که بتوانند مجوز جذب نیرو از سایر کشورها را دریافت نمایند معمولا با پروسه سختی مواجهه هستند یعنی ابتدا باید نیروی مورد نظر خود را در آلمان، سپس در اتحادیه اروپا آگهی نمایند تا در صورتی که نیروی مورد نیاز پیدا نشد اقدام به جذب نیرو از سایر کشورها نماید.

البته در صورت اعلام نیاز در سطح بین المللی افراد زیادی برای کار، درخواست خواهند داد و این امر باعث کاهش چشمگیر شانس برای به نتیجه رسیدن و دریافت پیشنهاد کاری خواهد شد زیرا از طرفی تعداد محدود نیرو و از طرف دیگر درخواست بالا برای اشتغال باعث افزایش ریسک به نتیجه رسیدن خواهد شد مثلا در صورتی که کارفرما برای جذب 10 نیرو درخواست دهد چندین هزار نفر برای آن درخواست خواهند کرد.

مشاغل خاص در آلمان

البته شرایط اعلام شده برای مشاغل عادی است. دسته ای از مشاغل برای اشتغال در کشور آلمان نیازمند پشت سر گذاشتن آزمون برای تائید شرایط و تخصص هستند مانند مهاجرت پزشکان به آلمان ، دندان پزشکان، پرستاران و… معمولا رشته هایی که با سلامت انسان ها ارتباط دارند، سخت گیری بیشتری جهت ورود به بازار کاری دارند که علت آن هم مهم بودن سلامت افراد می باشد. 

ویزای جستجوی کار آلمان

ویزای کاری آلمان شامل ویزای جستجوی کار نیز می شود. با استفاده آن به متقاضی 6 ماه فرصت داده می شود وارد آلمان شده و برای پیدا کردن کار با کارفرماها مذاکره داشته باشد تا در صورت رسیدن به توافق ویزای کاری دریافت نماید. متقاضیان اقدام از این روش نیز باید دارای شرایط مورد نیاز باشند تا در صورت تائید موفق به اقدام در این زمینه شوند. شرایط ویزای جستجوی کار آلمان عبارت اند از :

  • حداقل ۵ سال سابقه کاری مرتبط با تحصیلات
  • سن حداقل ۱۸ و حداکثر ۴۰ سال
  • داشتن مدرک زبان آلمانی در سطح b1
  • داشتن حداقل مدرک تحصیلی دیپلم
  • اثبات تمکن مالی برای دوره ۶ ماهه

ویژگی ویزای جستجوی کار آلمان امکان مذاکره حضوری با کارفرما ها برای اشتغال در این کشور می باشد زیرا اولویت آن ها برای جذب نیرو افرادی می باشند که در این کشور حضور دارند ولی معمولا 6 ماه فرصت زیادی جهت پیدا کردن کار در کشوری دیگر نمی باشد طبیعتا افرادی که از کشورهای دیگر وارد آلمان می شوند چند ماهی برای سازگاری با محیط و بررسی وضعیت کارفرماها احتیاج دارند و به دلیل اینکه بعد از 6 ماه این ویزا تمدید نمی شود، کار برای افرادی که از این طریق اقدام می کنند کمی سخت تر خواهد شد.

در صورت انقضای مهلت 6 ماه فرد باید از کشور آلمان خارج شده و در صورت تمایل بار دیگر برای در یافت این ویزا از کشور خود اقدام نماید. نکته دیگر عدم امکان بردن همراه به وسیله متقاضی می باشد یعنی فرد در صورت داشتن خانواده ابتدا باید شخصا وارد این کشور شود تا در صورت اشتغال بعد چند ماه در خواست الحاق خانواده خود را انجام دهد.

هزینه ویزای کاری آلمان

پروسه دریافت ویزای کاری آلمان علاوه بر مدارک و شرایط مختلف مستلزم پرداخت هزینه نیز می باشد. اطلاع از هزینه های این پروسه برای افرادی که قصد اقدام دارند از امور مهم می باشد. یک دسته از هزینه ها مربوط به پروسه سفارت می باشد که معمولا هزینه های آن در سایت سفارت قرار می گیرد و به دلیل تغییر هزینه ها بهتر است از این طریق اطلاع به روز کسب کرد.

هزینه ترجمه مدارک نیز بخش دیگری از مخارج ویزای کاری آلمان می باشد که میزان آن با توجه به حجم مدارک محاسبه می شود و هر چه مقدار آن ها بیشتر باشد مستلزم پرداخت هزینه بیشتری است. هزینه های تائیدیه دادگستری ، وزارت امور خارجه، مدارک تحصیلی، بلیط هواپیما، هتل و… از جمله هزینه های مورد نیاز برای دریافت ویزای کاری آلمان محسوب می شود.

هزینه های زندگی در آلمان

بخش دیگری از هزینه های مورد نیاز، مخارج مربوط به زندگی فرد در کشور آلمان می باشد، به صورت میانگین هزینه ماهانه زندگی معمولی برای یک نفر در این کشور بین 700 تا 800 یورو می باشد که این مقدار با توجه به سطح زندگی، شهر و… متفاوت است. در صورت داشتن همراه، به ازای هر نفر حدود 300 یورو به هزینه های ماهیانه افزوده خواهد شد. در ادامه به بررسی برخی از هزینه های زندگی در کشور آلمان اشاره خواهیم کرد :

عنوان هزینه
یک وعده غذا در رستوران 10 یورو
1 لیتر شیر 0.85 یورو
1 کیلوگرم برنج 1.98 یورو
12 عدد تخم مرغ 2.26 یورو
1 کیلوگرم فیله مرغ 1 کیلوگرم
1 کیلوگرم یا گوشت قرمز 10.12 یورو
بلیط یک طرفه (حمل و نقل عمومی) 2.80 یورو
هزینه برق، گرمایش، سرمایش ،آب و زباله برای آپارتمان 85 متر مربعی 224 یورو
شهریه سالانه دبستان بین المللی 11.890 یورو
اجاره ماهانه آپارتمان (1 خوابه) در مرکز شهر 731.91 یورو
اجاره ماهانه آپارتمان (1 خوابه) خارج از مرکز 557.41 یورو

پروسه دریافت ویزای کاری آلمان

فرآیند دریافت ویزای کاری آلمان به دلیل تقاضای بالا جهت ورود به این کشور از روش های مختلف مانند تحصیل، کار و… معمولا طولانی می باشد و یکی از اصلی ترین مشکلات این روش نیز محسوب می شود. معمولا فرآیند دریافت ویزای کاری آلمان با توجه به شرایط و زمان درخواست متفاوت می باشد یعنی در تایم هایی که بنا به دلایلی درخواست زیاد می شود، پروسه طولانی تر خواهد شد ولی به صورت کلی برای به نتیجه رسیدن بین 15 تا 21 ماه به زمان نیاز می باشد.

مشاغل مورد نیاز آلمان

افرادی که متقاضی دریافت ویزای کاری آلمان هستند باید از وضعیت بازار کاری و مشاغل مورد نیاز و حداقل درآمد در کشور آلمان اطلاع کافی را داشته باشند تا بتوانند در این زمینه اقدام کنند. معمولا دولت آلمان مشاغل مورد نیاز خود را از طریق سایت سفارت و یا اداره مهاجرت خود اعلام می کند. این کشور به دلیل صنعتی بودن معمولا به مشاغل فنی مهندسی نیاز دارد افرادی که در این زمینه سابقه کاری و تحصیلات دارند شانس نسبتا مناسبی را دارا هستند.

البته برخی دیگر از مشاغل مانند پزشک، دندان پزشک، پرستار، کادر درمان و… از نظر میزان تقاضا و وضعیت درآمد شرایط نسبتا مناسبی را دارند. در ادامه به برخی از مشاغل مورد نیاز کشور آلمان خواهیم پرداخت :

مشاغل مورد نیاز آلمان

پزشک عمومی و متخصص

دندان پزشک

دارو ساز

پرستار

مهندس برق

مهندس مکانیک

مهندس عمران

مهندس کامپیوتر

برنامه نویس

حسابدار و مدیر مالی و….

میزان حقوق و درآمد در آلمان

اطلاع از میزان درآمد مشاغل مختلف یکی از امور مهم برای متقاضیان دریافت ویزای کاری آلمان محسوب می شود. معمولا سطح درآمد در این کشور نسبتا مناسب است برای نمونه حداقل درآمد مشاغل عادی مانند کار در فروشگاه یا رستوران به ازای هر ساعت بین 8 تا 10 یورو می باشد که با توجه به حق کار روزانه می توان دریافت که با این دسته از مشاغل نیز می توان هزینه های یک زندگی عادی را تامین کرد.

البته هرچه تخصص و مهارت فرد در زمینه کاری بالاتر باشد درآمد بیشتری کسب خواهد کرد. در ادامه به بررسی میانگین درآمد مشاغل مختلف در کشور آلمان خواهیم پرداخت :

عنوان شغل میانگین درآمد ناخالص سالانه
مهندس حدود 63 هزار یورو
پزشک حدود 77 هزار یورو
مشاغل فنی حدود 53هزار یورو
راننده حدود 48 هزار یورو
مدیریت حدود هزار یورو

نرخ مالیات در آلمان

یکی از عوامل تاثیر گذار در میزان درآمد افراد نرخ مالیات از درآمد می باشد که هرچه میزان آن کم باشد طبیعتا درآمد بیشتر خواهد بود. نحوه دریافت مالیات در اکثر کشورهای پیشرفته به صورت پلکانی می باشد. یعنی هرچه میزان حقوق دریافتی افزایش یابد با توجه به آن میزان مالیات نیز بیشتر خواهد شد. سیستم مالیاتی در کشور آلمان نیز به همین شکل می باشد و افزایش درآمد نرخ مالیات دریافتی نیز بالاتر خواهد رفت. در اینجا به نرخ مالیات های دریافتی در کشور آلمان اشاره خواهیم کرد :

میزان درآمد نرخ مالیات
کمتر از ۹٫۴۰۸ یورو ۰٪
۹٫۴۰۸ تا ۵۷٫۰۵۱ یورو ۱۴٪ تا ۴۲
۵۷٫۰۵۱ تا ۲۷۰٫۵۰۰ یورو ۴۲٪
بیش از ۲۷۰٫۵۰۰ یورو ۴۵٪

اقامت آلمان از طریق ویزای کاری

از اصلی ترین اهداف متقاضیان ویزای کاری آلمان، کسب اقامت و در نتیجه پاسپورت و شهروندی این کشور می باشد به همین دلیل اطلاع در این زمینه از امور مهم و اساسی محسوب می شود. به صورت کلی افرادی که موفق به اشتغال در کشور آلمان می شوند بعد از گذشت مدت مشخصی و پرداخت مالیات، امکان درخواست اقامت دائم را خواهند داشت که این مدت معمولا بین 4 تا 5 سال می باشد.

البته کشور آلمان از روش هایی مانند دریافت بلو کارت این پروسه را کوتاه تر کرده است. در این زمینه اگر حداقل درآمد فرد در این کشور بیشتر از مقدار اعلام شده باشد امکان دریافت اقامت دائم را طی 2 تا 3 سال خواهد داشت. هم چنین دریافت اقامت دائم برای خانواده متقاضی نیز اعمال خواهد شد.

بعد از دریافت اقامت دائم و بعد از گذشت چند سال امکان درخواست پاسپورت و شهروندی این کشور وجود خواهد داشت. جهت اقدام در این زمینه باید به زبان و قوانین و مقررات آلمان مسلط شده باشند و در مدت اقامت خود در این کشور مرتکب جرم و جنایت نشده باشند. با داشتن شرایط اعلام شده و برخی از موارد امکان درخواست شهروندی آلمان ایجاد خواهد شد.

شرایط ویزای کاری آلمان مورد بررسی قرار گرفت. متقاضیان کار در کشور آلمان باید برای اقدام در این زمینه موفق به دریافت ویزا شوند. اشتغال در کشور آلمان نیازمند دارای شرایط مناسبی از نظر مدارک تحصیلی، سوابق کاری، مدرک زبان آلمانی و… می باشد. در صورت پیدا کردن و گذشت چند سال امکان درخواست اقامت دائم و بعد از آن شهروندی آلمان وجود خواهد داشت. به نظر شما ویزای کاری آلمان روش مناسبی برای ورود به این کشور می باشد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.