...

خود اشتغالی کانادا

منظور از خوداشتغالی کانادا چیست؟

برنامه ی خود اشتغالی کانادا یا self employed معمولا برای افرادی است که در زمینه های فرهنگی هنری و یا ورزشی سابقه ی کار یا کسب مدال و مقام دارند. این روش فرصتی مناسب برای ورزشکاران و هنرمندانی است که قصد مهاجرت و گسترش فعالیت خود را دارند. در روش self employed افراد قادر خواهد بود فعالیت خود را در زمینه ی تخصصشان در این کشور ادامه و یا گسترش دهند. افراد متقاضی علاوه بر این که باید در زمینه ی مورد نظر تسلط و تخصص کافی را دارا باشند، باید علاقه و توانایی راه اندازی کسب و کار شخصی خود در کانادا را اثبات نمایند.

افرادی که موفق به اخذ ویزای کانادا از طریق خود اشتغالی شوند به راحتی واجد شرایط دریافت اقامت خواهند شد و پس از آن روند دریافت پاسپورت کانادایی آن ها طی خواهد شد. افراد متقاضی پس از دریافت پاسپورت می توانند برای شهروندی کانادا اقدام نمایند و از طریق روش خود اشتغالی سریع تر از آن چه تصور می کنند خود را در جایگاه شهروندی کانادا ببینند.

به این نکته توجه داشته باشید که افراد برای دریافت ویزای خود اشتغالی باید با آوردن دلایل محکم، آفیسر مهاجرتی را قانع نمایند که این پروسه در چند سال اخیر با سختی های بسیاری امکان پذیر است پس قبل از هر اقدامی باید بدانید که پرونده های محدودی در این زمینه به نتیجه می رسند.

چگونه ویزای خود اشتغالی کانادا رو بگیریم؟

چگونه ویزای خوداشتغالی کانادا رو بگیریم؟

برای دریافت ویزای خود اشتغالی کانادا گذراندن 4 مرحله الزامی است. اگر پروسه ی دریافت ویزای خوداشتغالی در هر یک از این 4 مرحله به مشکل بخورد فرد متقاضی قادر به دریافت ویزا نیست و باید از راه های دیگری

مرحله اول

برای گام اول متقاضیان باید در نظر داشته باشند که برای دولت کانادا در سیستم خوداشتغالی برخی از رشته ها و مشاغل خاص مورد تایید است و افراد باید با بررسی لیست ارائه شده از طرف دولت، مطمئن شوند که حرفه ی آن ها برای اقدام در این زمینه قابل قبول می باشد.

برنامه ی خوداشتغالی نیز همانند روش کاری اکسپرس اینتری کانادا دارای سیستم امتیاز بندی مختص به خود می باشد. در این روش افراد را بر اساس سن، مدرک تحصیلی، تجربه کاری، مدرک زبان و تطبیق پذیری امتیاز بندی کرده و در صورت دریافت امتیاز مورد نظر، متقاضیان قادر به اقدام از این طریق می باشند.

مرحله 2

افراد برای دریافت تاییدیه و اقدام از طریق روش خوداشتغالی ملزم به کسب حداقل 35 امتیاز از 100 امتیاز هستند. در این سیستم، سن دارای حداکثر 10 امتیاز، تجربه کاری حداکثر 35 امتیاز، مدرک تحصیلی حداکثر 25 امتیاز، مدرک زبان حداکثر 24 و تطبیق پذیری حداکثر 6 امتیاز هستند.

مرحله 3

در مرحله ی سوم افراد باید منتظر دریافت فایل نامبر(File number) باشند. افرادی که قادر به دریافت فایل نامبر از سوی دولت کانادا شوند، مجوز ورود به این کشور را از طریق سیستم خوداشتغالی پیدا خواهند کرد. برای دریافت فایل نامبر، متقاضیان باید تمام مدارک خود را به سازمان CIC واقع در ساسکاچوان بفرستند تا این سازمان پس از بررسی اجازه ی صدور فایل نامبر را بدهد.

مرحله 4

قدم آخر برای دریافت ویزای خود اشتغالی کانادا ارائه ی مدارک و مراجعه به سفارت می باشد. فرد متقاضی پس آماده کردن تمام مدارک خواسته شده، آن ها را به اداره ی مهاجرت فرستاده و منتظر وقت سفارت می ماند. بعد از مراجعه به سفارت و قانع کردن آفیسر مهاجرتی و گذراندن مراحل پزشکی، فرد قادر به دریافت ویزای خوداشتغالی کانادا و اخذ اقامت این کشور خواهد شد.

چه افرادی واجد شرایط برنامه خود اشتغالی کانادا هستند

چه افرادی واجد شرایط برنامه خوداشتغالی کانادا هستند؟

همان طور که گفته شد افرادی که در سیستم امتیاز بندی قادر به کسب حداقل 35 امتیاز باشند، واجد شرایط برنامه خوداشتغالی کانادا هستند. در جداول زیر تمام امتیازات به صورت جزئی آورده شده و شما می توانید با استفاده از این جدول ها امتیاز دقیق خود را محاسبه نمایید.

سن

18 سال 4 امتیاز
19 سال 6 امتیاز
20 سال 8 امتیاز
21 تا 49 سال 10 امتیاز
50 سال 8 امتیاز
51 سال 6 امتیاز
سنین 21 تا 49 سال بیشترین امتیاز را کسب می کنند

تجربه کاری

2 سال سابقه کار 20 امتیاز
3 سال سابقه کار 25 امتیاز
4 سال سابقه کار 30 امتیاز
5 سال سابقه کار 35 امتیاز
سابقه ی کار در 5 سال اخیر مورد بررسی قرار می گیرد

مدرک تحصیلی

مدرک دیپلم دبیرستان 5 امتیاز
مدرک دانشگاهی لیسانس 22 امتیاز
مدارک فوق لیسانس و دکترا 25 امتیاز

تطبیق پذیری

یک سال سابقه کار در کانادا 5 امتیاز
سابقه تحصیل در کانادا 5 امتیاز
داشتن خویشاوند درجه یک در کانادا 5 امتیاز
اگر دو یا سه مورد را دارا باشید به امتیاز 6 خواهید رسید

مدرک زبان

نمره کامل مدرک زبان انگلیسی و فرانسوی 16 امتیاز برای مدرک زبان انگلیسی
8 امتیاز برای مدرک زبان فرانسوی
نمره متوسط مدرک زبان انگلیسی و فرانسوی هر کدام 8 امتیاز
نمره پایه مدرک زبان انگلیسی و فرانسوی هر کدام 2 امتیاز

مدت زمان پروسه خوداشتغالی کانادا چقدره؟

افرادی که برنامه ی خوداشتغالی را برای ورود به کشور کانادا انتخاب می کنند باید در نظر داشته باشند که این پروسه تا زمانی که به اخذ اقامت منجر شود 21 ماه به طول می انجامد. معمولا افرادی که قصد اقدام از طریق خوداشتغالی را دارند افرادی هستند که عجله ای برای ورود به کشور کانادا را ندارند.

مشکلات برنامه خود اشتغالی کانادا

مشکلات برنامه خوداشتغالی کانادا

برنامه ی خوداشتغالی علی رغم این که باعث می شود افراد متقاضی از همان ابتدا به همراه خانواده (همسر و فرزندان زیر 21 سال) اقامت دائم دریافت نمایند، مشکلاتی نیز دارد. یکی از بزرگ ترین مشکلات این روش طولانی بودن پروسه ی انجام آن است. ممکن است شما تمام شرایط ایده آل برای دریافت ویزای خوداشتغالی را داشته باشید اما به دلیل سخت گیری های دولت کانادا و آفیسر مهاجرتی ویزای شما ریجکت شود. در ادامه به برخی از مشکلات این برنامه می پردازیم.

طولانی بودن پروسه خوداشتغالی

همان طور که گفته شد پروسه ی خوداشتغالی برای افرادی که نسبت به ورود به کانادا محدودیت زمانی دارند یا علاقه به صبر زیاد ندارند اصلا مناسب نیست زیرا این پروسه حداقل 21 ماه به طول می انجامد. متقاضیانی که این شرایط را دارا نیستند بهتر است از طرق دیگر برای مهاجرت اقدام نمایند.

محدودیت رشته ها

ورود به خاک کانادا از طریق خوداشتغالی محدود به چند رشته ی خاص می باشد و فقط افرادی که در زمینه های معرفی شده تخصص دارند قادر به اقدام از این طریق هستند. برخی از این رشته ها عبارتند از:

 • عکاسی و فیلم برداری
 • نویسندگی و تالیف
 • خواننده و موسیقی دان
 • آهنگ ساز و رهبر ارکستر
 • نقاشی
 • هنرهای تجسمی و مجسمه سازی
 • صنایع دستی
 • بازیگر و کمدین
 • طراحی داخلی
 • ورزشکاران و مقامات ورزشی
 • مربیان و داوران
 • گویندگان و اجراکنندگان
شانس مهاجرت به کانادا از طریق خود اشتغالی

شانس مهاجرت به کانادا از طریق خوداشتغالی در سال 2021 چقدره؟

از آن جا که کانادا یکی از پرمتقاضی ترین کشورها برای مهاجرت می باشد، دولت کانادا هرساله قوانین سخت گیرانه تری برای صدور ویزای مهاجران اعمال می کند. روش خوداشتغالی کانادا همواره یکی از طولانی ترین و پر ریسک ترین روش ها بوده و در سال 2021 نیز به همین منوال ادامه پیدا خواهد کرد. افرادی که کشور کانادا را به عنوان مقصد مهاجرتی خود انتخاب کرده اند بهتر است برای سهولت کار خود در صورت دارا بودن شرایط، از طریق های دیگری مانند کار، تحصیل و سرمایه گذاری اقدام نمایند.

خود اشتغالی کبک

تمام شرایطی که گفته شد در رابطه با خوداشتغالی فدرال بود و برای خوداشتغالی کبک شرایط کمی متفاوت خواهد بود. در روش خوداشتغالی کبک علاوه بر شرایط ذکر شده دارا بودن تمکن مالی 50 هزار دلاری برای ساکنین مونترال و 25 هزار دلاری برای ساکنان خارج از مونترال یکی از الزامات است. هم چنین باید توجه داشت که افراد پایین 18 سال قادر به اخذ ویزا از طریق خوداشتغالی کبک نخواهند بود.

امتیاز قابل قبول برای خوداشتغالی کبک برای افراد مجرد و متاهل متفاوت است و افراد مجرد با کسب حداقل 21 امتیاز واجد شرایط برنامه خوداشتغالی هستند. افراد متاهل نیز با دریافت امتیاز حداقل 44 واجد شرایط خواهند بود. باید در نظر داشت که داشتن مدرک زبان انگلیسی و فرانسوی، داشتن اقوام در کبک و توانایی مالی مورد قبول از شرایط اصلی برنامه خوداشتغالی کبک می باشد. هم چنین افراد متقاضی باید نشان دهند که تمایل به ادامه ی زندگی در کبک و ادامه ی بیزنس خود به صورت خوداشتغال در این ایالت را دارند.

شانس اخذ ویزا از طریق خوداشتغالی برای ایالت کبک از دیگر استان های کانادا کمتر می باشد زیرا زبان اصلی کبک فرانسوی است و مدرک زبان فرانسوی به عنوان مدرک زبان اصلی تلقی می شود. هم چنین ورود به ایالت کبک نسبت به ایالت های دیگر به علت سخت گیری های سران ایالت، در کل سخت تر است.

به طور کلی پیشنهاد می شود اگر فردی دارای مدرک زبان و تحصیلات بالاتر از لیسانس است برای مهاجرت به کانادا راه های دیگری را به غیر از خوداشتغالی انتخاب کند تا هم سریع تر و هم راحت تر به هدف خود دست یابد. برای اطلاع دقیق تر از انواع ویزاهای کشور کانادا می توانید به سایت آریاناپارس مراجعه نمایید و یا با مشاوران مجموعه ما تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.