...

تحصیل در آلمان

تحصیل در آلمان همواره یکی از بهترین و آسان ترین روش های مهاجرت برای افرادی می باشد که قصد ادامه تحصیل در یک کشور اروپایی را دارند. این کشور دارای شرایط اقتصادی بسیار ایده آل و مناسبی است. هم چنین این کشور با فراهم کردن شرایط تحصیلی به صورت رایگان و یا پرداخت ناچیز برای دانشجویان بین المللی به یکی از مقاصد خوب برای تحصیل در اروپا تبدیل شده است. سالانه دانشجویان بی شماری جهت ادامه تحصیل به وارد آلمان می گردند. در آلمان بیش از 370 مرکز و موسسه آموزش عالی قرار دارد که در 165 نقطه این کشور مستقر شده اند. طبق آمار ارائه شده توسط اداره مهاجرت آلمان سالانه 250000 دانشجو برای تحصیل و پژوهش به این کشور سفر می نمایند.

دانشگاه های آلمان به رقم تمرکز بر روی تحقیق و تولید علم از رتبه و سطح علمی بالای در سطح جهان برخوردار می باشند که هرساله ایده های جدیدی را جهت پیشرفت در سطح جهان ارائه می دهد. افراد در حین تحصیل در آلمان دارای حق کار قانونی می باشند که با توجه به مقطع تحصیلی ساعت های کاری متفاوت است. همچنین دانشجویان پس از فارغ التحصیل شدن از دانشگاه در صورت یافتن کار تمام وقت اقامت آلمان را دریافت کنند. شما در این زمینه می توانید به مقاله ای با عنوان دانشگاه های آلمان که در سایت ما به رشته ی تحریر نویسندگان ما درامده است مراجعه کنید.

مهاجرت پزشکان به آلمان

تحصیل در آلمان برای همه افراد مناسبه؟

دانشگاه های آلمان به جهت دارا بون سطح علمی بالا و شهریه رایگان یکی از مقاصد عالی برای بسیاری از دانشجویان بین المللی می باشد. با توجه به بازار کار مناسب و شانس بالا برای یافتن کار در این کشور پس از تحصیل، افراد به آسانی قادر هستند ویزای کاری این کشور را دریافت نمایند و پس از گذشت 4 سال اقامت آلمان را برای خود و خانواده اخذ کنند. همه این عوامل سبب شده است که افراد بی شماری، تحصیل در آلمان را برای افزایش سطح علمی خود و پس از آن ورود به بازار کار اروپا انتخاب کنند.

تحصیل در آلمان در تمامی مقاطع امکان پذیر می باشد و به صورت کلی موسسات و مراکز آموزشی آلمان در گروه قرار می گیرند که عبارتند از: دانشگاه ها، موسسات علمی و کاربردی و کالج هنر، فیلم و موسیقی. از این جهت افراد می توانند در تمامی مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکترا و در رشته های مختلف از جمله پزشکی ادامه تحصیل دهند.

آیا تحصیل در آلمان رو به من پیشنهاد می کنید؟

شرایط تحصیل در آلمان به گونه ای می باشد که برای تمامی دانش آموزان و دانشجویان بسیار مطلوب است به طوری که در سال های اخیر دانشجویان زیادی برای تحصیل به صورت رایگان، کشور آلمان را برگزیدند و تعداد بی شماری از افرادی که خواهان ادامه تحصیل به صورت رایگان در اروپا می باشند قادر می باشند این کشور را به عنوان هدفی درست برای مهاجرت انتخاب نمایند زیرا آلمان از معدود کشور هایی می باشد که تحصیل در آن به صورت رایگان است.

کشور آلمان از جمله کشورهایی می باشد که در بین سایر کشور های اروپایی از لحاظ تحصیلی و دانشگاهی برتری بسیاری دارد. در این کشور بیش از 300 دانشگاه و مراکز علمی پژوهشی موجود است که همگی آنها در میان برترین دانشگاه های جهان قرار دارند. همچنین وجود نزدیک به ۸۳ دانشگاه انگلیسی زبان در این کشور شرایط مناسب تری را برای تحصیل در این کشور فراهم می نماید. یکی دیگر از مهم ترین مزایای تحصیل در این کشور این است که دانشجویان بعد از گذراندن ۴ یا ۶ ترم می توانند به دانشگاه های آمریکا، کانادا یا استرالیا انتقالی بگیرند.

شما می توانید با در اختیار داشتن آخرین مدرک تحصیلی خود برای ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر از بهترین دانشگاه های اروپایی پذیرش دریافت نمایید و پس از تحصیل وارد بازار کار در کشور آلمان گردید و بعد از گذشت 4 سال اقامت آلمان را دریافت کنید. از این جهت تحصیل در آلمان می تواند برای تمامی افراد پیشنهاد گردد.

خوب بگید تحصیل در آلمان رو به کیا توصیه می کنید؟

تعداد زیادی از دانشجویان به دلایل بسیاری کشور آلمان را برای ادامه تحصیل انتخاب می نمایند. افراد قادر می باشند با داشتن شرایط مختلف اعم از مالی، ملیت، اقلیت دینی و اهداف مختلف در این کشور به تحصیل مشغول گردند. از آنجایی که تحصیل در تمامی مقاطع تحصیلی امکانپذیر می باشد از این جهت تحصیل در آلمان به سه دسته از افراد توصیه می گردد.

متقاضیان کارشناسی در آلمان

افراد پس از اتمام دوره دبیرستان می توانند برای تحصیل در مقطع کارشناسی در آلمان اقدام نمایند. طول دوره کارشناسی بین 6 الی 8 ترم و به مدت 4 سال به طول می انجامد. دانشجویان قادر می باشند در حین تحصیل به کار دانشجویی به مدت 10 ساعت در هفته بپردازند و هم چنین خود را برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد آماده نمایند.

برای پذیرش در مقطع کارشناسی افراد می بایست گواهی پایان دوره مقطع دوازدهم را در اختیار داشته باشند. هم چنین افراد می بایست یا قبولی در کنکور سراسری ایران را داشته باشند و یا تعدادی واحد در دانشگاه های ایران را بگذرانند و پس از آن بسته به دوره ای که برای آن اقدام نموده اند مدرک زبان انگلیسی و یا B2 زبان آلمانی را ارائه دهند.

متقاضیان کارشناسی ارشد در آلمان

پس از اتمام دوره کارشناسی افراد می توانند برای پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد اقدام نمایند.طول این دوره تحصیلی به مدت 2 سال می باشد و دانشجویان قادر هستند در حین تحصیل به کار دانشجویی به مدت 20 ساعت در هفته بپردازند. همچنین افراد می توانند در صورت یافتن کار تمام وقت ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری تبدیل نموده و پس از 4 سال اقامت این کشور را دریافت نمایند.

تعداد زیادی از دانشگاه های آلمان دوره های کارشناسی ارشد را به زبان انگلیسی برگزار می کنند. آلمان از جمله کشورهایی است که از بیشترین دانشگاه ها با رنک جهانی برخوردار است و تحصیل در این دانشگاه ها تقریباً بدون نیاز به پرداخت شهریه می باشد و هزینه پرداختی به دانشگاه کمتر از 200 یورو در ترم است. همه این عوامل سبب شده است که افراد زیادی برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد، کشور آلمان را انتخاب نمایند.

هنوز تحصیل در آلمان رایگان هست؟

مهم ترین مدرکی که در زمان اخذ پذیرش از دانشگاه های آلمان بسیار حائز اهمیت می باشد ارائه مدرک کارشناسی معتبر است که مورد تائید دانشگاه مورد نظر واقع گردد. سایر مدارک بسته به دانشگاه انتخابی می تواند متفاوت باشد. در برخی از دانشگاه های آلمان ارائه ریز نمرات دیپلم الزامی است. همچنین ممکن است جهت تحصیل در این مقطع نیاز به مصاحبه و یا آزمونی باشد. در صورتی که قصد دارید در دانشگاه های دولتی تحصیل کنید باید دوره کارشناسی خود را در دانشگاه های دولتی ایران گذرانده باشید، یا در دوره فاندیشن در آلمان شرکت کنید و در آزمون ورودی پذیرفته شوید.

متقاضیان تحصیل در مقطع دکتری

مقطع دکتری در آلمان به طور معمول به صورت پژوهشی می باشد و دانشجویان می بایست با ارائه رزومه علمی-پژوهشی مناسب سوپروایزری را در دانشگاه مورد نظر توجیه نمایند. طول دوره تحصیلی در مقطع دکتری 2 الی 5 سال به طول می انجامد. همچنین دانشجویان می توانند در طول این دوره به کار دانشجویی به مدت 30 ساعت در هفته بپردازند.

متقاضیان تحصیل در رشته پزشکی

دانشگاه های پزشکی آلمان دارای اعتبار و جایگاه بسیار بالایی در سطح جهان می باشند. این دانشگاه ها برنامه ها و گرایش های متفاوتی را به دانشجویان ارائه می نماید. شایان ذکر است که افراد می توانند با کمترین هزینه در این دانشگاه ها به تحصیل در رشته پزشکی بپردازند. همچنین فرصت های شغلی بسیاری در آلمان بعد از اتمام دوره پزشکی وجود دارد که افراد را از لحاظ مالی تامین خواهد کرد.

طول دوره تحصیلی پزشکی در آلمان 5 الی 6 سال می باشد و دانشجویان قادر می باشند پس از دوره تحصیلی با شرکت در آزمون نهایی ایالتی آلمان مجوز فعالیت خود را به عنوان پزشک دریافت نمایند.

متقاضیان دریافت اقامت آلمان

افرادی که تمایل به دریافت اقامت کشور آلمان را دارند می توانند از طریق تحصیل در آلمان اقامت این کشور را اخذ نمایند. به این صورت که دانشجویان پس از فارغ التحصیل شدن از دانشگاه های این کشور ب آسانی می توانند وارد بازار کار آلمان گردند و ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری تبدیل نموده و پس گذشت 4 سال اقامت دائم آلمان را دریافت نمایند. هم چنین برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه ی ویزای آلمان از شما دعوت می کنیم مقاله ی ما با همین عنوان در سایت آریاناپارس را مطالعه نمایید.

شما باید کارای منو انجام بدید یا خودم می تونم؟

قطعا تصمیم اینکه در آلمان ادامه تحصیل دهید می تواند یکی از مهم ترین تصمیم های بزرگ زندگی باشد که در آینده شما تاثیر بسزایی گذارد. از این جهت انتخاب نحوه اقدام کردن برای پروسه تحصیل در آلمان امر مهمی تلقی می گردد. افراد قادر می باشند با استفاده از گردآوری اطلاعات از طریق اینترنت و تجارب دیگران تمامی مراحل پذیرش و ویزای تحصیلی آلمان را به خودی خود انجام دهند. همچنین دانشجویان می توانند با کمک گرفتن از یک مشاور مجرب و با تجربه از صفر تا صد کار را به وی واگذار نمایند تا از این طریق شانس خود را برای دریافت ویزای تحصیلی این کشور افزایش دهند.

یعنی پذیرش و ویزا احتیاج به وکیل مهاجرت نداره؟

ذکر این نکته حائز اهمیت می باشد که تمامی فرآیند هایی که یک وکیل مهاجرتی و یا موسسه اعزام دانشجو مانند مجموعه آریاناپارس برای اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی آلمان انجام می دهد، توسط خود شخص متقاضی قابل انجام خواهد بود وهیچ گونه فعالیتی غیر مندرج در سایت دانشگاه های این کشور در رابطه با پذیرش و غیر مندرج در سایت اداره مهاجرت آلمان در پروسه مهاجرت تحصیلی اشخاص صورت نمی پذیرد.

هنوز تحصیل در آلمان رایگان هست؟

آلمان کشوری می باشد که در آن تحصیل طی سال های گذشته تقریبا به صورت رایگان بوده است. در این کشور دانشگاه ها به دو دسته خصوصی و دولتی تقسیم می گردند. تحصیل در دانشگاه های خصوصی آلمان مستلزم پرداخت هزینه می باشد و دانشجو می بایست شهریه دانشگاه را پرداخت نماید.

البته رایگان بودن دانشگاه های آلمان برای دانشجویان بین المللی به معنی صفر بودن هزینه تحصیل نمی باشد و به طور معمول سالانه بین 1000 الی 3000 یورو شهریه را باید پرداخت کنند. البته لازم به ذکر است که همین امر سبب شده است که هرساله دانشجویان زیادی برای ادامه تحصیل در آلمان اقدام نمایند.

هنوز تحصیل در آلمان رایگان هست؟

افراد برای اخذ ویزای تحصیلی آلمان باید هزینه های زندگی در این کشور را در نظر داشته باشند این هزینه ها شامل خوابگاه، خورد و خوراک، حمل و نقل و … می باشد که می بایست توسط فرد پرداخت گردد. به طور میانگین هزینه های زندگی در کشور آلمان معادل 600 یورو در ماه است که افراد قادر می باشند با انجام کارهای دانشجویی هزینه های خود را پرداخت نمایند. در طول ترم تحصیلی شما هزینه ای برای ثبت نام پرداخت می کنید که نمی توان آن را شهریه تحصیلی نامید. مبلغ هزینه ثبت نام در دانشگاه های آلمان حدودا ۱۵۰ یورو در هر ترم می باشد.

برای تحصیل در آلمان از کجا شروع کنم؟

تحصیل در آلمان شامل دو مرحله پذیرش از دانشگاه و ویزای تحصیلی می شود. افراد برای هر یک از این مراحل می بایست مدارکی را که توسط دانشگاه و سفارت اعلام شده است را تهیه نموده و به بهترین شکل ممکن و بدون نقص تنظیم نمایند و آنها را با دانشگاه و یا سفارت ارسال کنند.

پذیرش

همانطور که در بالا ذکر شد دانشجویان با مراجعه به سایت دانشگاه مورد نظر می بایست مدارک خود را آماده کرده و به زبان آلمانی ترجمه نمایند و سپس آنها را به دانشگاه ارسال کنند. به طور کلی روند اخذ پذیرش از دانشگاه های آلمان به صورت ذیل می باشد:

مرحله اول – انتخاب دانشگاه

در این مرحله شما باید از طریق وب سایت خدمات تبادل دانشگاهی آلمان یعنی DAAD و از میان تقریبا 2000 رشته و دانشگاه، که از این میان 1389 دانشگاه دروس خود را به زبان انگلیسی ارائه می نمایند، رشته و مقصد خود را انتخاب کنید.

مرحله دوم – دارا بودن شرایط مورد نیاز برای پذیرش

افراد برای تحصیل در هر یک از مقاطع تحصیلی باید صلاحیت ورود به آن مقطع و موسسه آموزشی را دارا باشند. به عنوان مثال یرای مقطع کارشناسی ارائه مدرک دیپلم و مدارک پایان تحصیلات متوسطه و یاقبولی در کنکور الزامی می باشد. همچنین به جز متقاضیان برجسته، برخی از دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا ملزم به گذراندن دوره ‌آماده‌سازی Studienkollegو امتحان ورودی Feststellungsprüfung خواهند بود.
افرادی که در کشور آلمان قصد ادامه تحصیل به زبان آلمانی را دارند باید مدرک زبان آلمانی DSH و یا TestDaF را برای اثبات مهارت زبان آلمانی خود را کسب کرده باشد. در صورت ارائه دروس دانشگاهی به زبان انگلیسی افراد می بایست مدرک زبان آیلتس و یا تافل را دریافت نمایند.

مرحله سوم – فراهم کردن شرایط مالی

هزینه های تحصیل در دانشگاه های آلمان بسیار ناچیز و یا رایگان می باشد. افراد برای دریافت پذیرش از دانشگاه باید اثبات نمایند که هزینه های یکسال تحصیل و زندگی در کشور آلمان را دارا هستند. این مبلغ معادل 8700 یورو برای هر سال تعیین شده است.

مرحله چهارم – درخواست پذیرش

اغلب دانشگاه های آلمان دو بار در سال یعنی ترم زمستان و تابستان دانشجو می پذیرند. از این جهت افراد قادر هستند درخواست های خود را 15 جولای و برای تابستان تا 15 ژانویه برای دانشگاه ارسال نمایند. دانشجویان می توانند با استفاده از خدمات وب سایت و پرتال مرکزی پذیرش دانشجویان بین‌المللی uni-assist.de نامه درخواست پذیرش را ارسال کنند. باید به این موضوع توجه داشته باشید که ددلاین هر دانشگاه متفاوت بوده و باید از طریق وب‌سایت هر دانشگاه چک شود و درخواست‌ها باید حداقل 6 هفته قبل از ددلاین اعلام شده به دانشگاه ارسال گردد. در نهایت با گذشت یک تا دو ماه از ددلاین دانشگاه نامه موافقت و یا رد درخواست پذیرش برای متقاضی ارسال خواهد شد.

مرحله پنجم –دریافت بیمه درمانی
دانشجویان باید قبل از ثبت ‌نام، دریافت ویزا و مجوز اقامت، نسبت به دریافت بیمه درمانی خود اقدام کنند که بین 80 تا 160 یورو در هر ماه بر طبق خدمات درمانی هزینه خواهد داشت. این هزینه برای متقاضیان بالای 30 سال، بیشتر خواهد بود و چنانچه به هنگام شروع دوره تحصیلی در آلمان سن شما بالاتر از 29 باشد، تنها امکان دریافت بیمه خصوصی را خواهید داشت.

اخذ ویزا

دانشجویان ایرانی جهت تحصیل در کشور آلمان باید میزان تحصیلی این کشور را دریافت نمایند. افراد برای دریافت ویزای تحصیلی این کشور می بایست مدارکی را از قبل آماده کرده و به همراه فرم تکمیل شده به سفارت آلمان در تهران ارائه دهند.

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی آلمان

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی آلمان

 • فرم تکمیل شده درخواست ویزا
 • پذیرش از دانشگاه‌ یا کالج مورد نظر
 • ارائه تمکن مالی معادل 8700 یورو برای هر سال تحصیلی‌
 • گواهی اشتغال کار اگر برای مقطع دکتری یا کارشناسی ارشد با گپ تحصیلی اقدام می نمایید
 • ارائه مدرک پایان دوره 3 سال دوره متوسطه
 • ارائه مدرک پایان دوره پیش دانشگاهی
 • ارائه مدرک پایان دوره مقطع کارشناسی و یا کارشناسی ارشد
 • ارائه بیمه مسافرتی قبل از پذیرش دانشگاه
 • ارائه گذرنامه معتبر ( همراه دو کپی از صفحات 2 و 3)
 • ارائه عکس رنگی گذرنامه یا پاسپورت
 • ارائه شناسنامه به همراه دو کپی از آن

مزایای تحصیل در آلمان چیه؟

در بین کشورهای اروپایی، کشور آلمان سومین رتبه را در جذب مهاجر در سراسر جهان را دارا می باشد. مهاجرت تحصیلی به آلمان همواره یکی از پرطرفدارترین روش ها برای افرادی می باشد قصد دریافت اقامت آلمان را دارند می باشد. از مزایای تحصیل در این کشور می توان به سطح کیفیت آموزشی دانشگاه ها، ارائه رشته های برتر جهان، امنیت بالا در کشور، تنوع و هزینه زندگی مقرون به صرفه آن اشاره کرد . در ادامه به معرفی برخی از مزایای تحصیل در آلمان خواهیم پرداخت:

 1. تحصیل به صورت نیمه رایگان و با پرداخت هزینه ناچیز
 2. امکان دسترسی به بازار کار اروپا و شرایط اقتصادی ایده آل
 3. امکان تحصیل به دو زبان انگلیسی و آلمانی
 4. تحصیل در معتبرترین دانشگاه های جهان
 5. امکان رفت و آمد به تمامی کشورهای حوزه شینگن
 6. امکان دریافت اقامت آلمان و اروپا پس از تحصیل

نتیجه گیری

کشور آلمان یکی از پرطرفدارترین و بهترین کشورهای دنیا پس از آمریکا، انگلیس واسترالیا می باشد. این کشور به دلیل تحصیل با هزینه کم و یا حتی رایگان مورد توجه بسیاری از افراد و دانشجویان بین المللی قرار گرفته است. وجود بسیاری از دانشگاه های معتبر افراد قادر می باشند در مقاطع مختلف به تحصیل در آلمان مشغول گردند و پس از آن در بازار کار این کشور جذب شوند و همچنین افراد می توانند پس از گذشت 4 سال اقامت آلمان را دریافت نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.