...

پزشکی در انگلستان

پزشکی در انگلستان

شرایط تحصیل پزشکی در انگلستان

تحصیل در رشته ی پزشکی رویایی است که اکثر دانش آموزان رشته ی تجربی در سر می پرورانند. این رویا با بودن در بهترین دانشگاه های دنیا بسیار زیباتر می شود. تحصیل پزشکی در انگلستان به دلیل وجود دانشگاه های بسیار عالی با امکانات علمی و آموزشی قوی به خصوص در رشته های پزشکی و پیراپزشکی، یکی از پرطرفدارترین هاست.
هرچند به طور کلی رشته پزشکی از وجه اجتماعی بالایی در همه ی جوامع برخوردار است اما تحصیل پزشکی در انگلستان به واسطه ی دانشگاه های معتبر،یکی از بهترین گزینه هاست.

ادامه تحصیل پزشکی در انگلستان

ادامه تحصیل پزشکی در انگلستان

متقاضیان تحصیل پزشکی در انگلستان می توانند از سن ۱۶ سالگی برای این کار اقدام کنند. برای ورود به دانشگاه های انگلستان در رشته ی پزشکی، افراد حتما باید یک دوره ی دو ساله ” A-level ” را بگذرانند. افراد متقاضی برای اینکه به محض دریافت دیپلم بتوانند وارد دانشگاه شوند، قادر خواهند بود این دوره را از سن ۱۶ سالگی شروع کنند.
دوره های آموزش مقدماتی A-level برای افرادی که دارای مدرک لیسانس علوم پایه نیز هستند با طول تحصیل ۱ سال برگزار خواهد شد. توجه داشته باشید که برای گذراندن این دوره به مدت یک سال، حتما باید دارای مدرک کارشناسی علوم پایه باشید.

سرمایه گذاری در انگلستان


هریک از دانشگاه های انگلستان برای پذیرش دانشجو در مقطع پزشکی شرایط خاص خود را داراست. عنصر مشترک بین همه ی دانشگاه ها، مصاحبه با متقاضیان برای سنجش انگیزه ی ورود آن ها به رشته ی پزشکی، توانایی گذراندن دوره های پزشکی، آگاهی و درک آن ها از رشته ی پزشکی، علایق شخصی آن ها و … می باشد.

از آن جا که انگلستان دارای بهترین دانشگاه ها برای تحصیل در رشته ی پزشکی و دندان پزشکی است، رقابت زیادی برای ورود بین متقاضیان وجود دارد. دانشگاه افراد متقاضی را با استانداردهای بسیار دقیق ارزیابی کرده و پس از مصاحبه و تایید صلاحیت، مجوز ورود را صادر می نماید. لازم به ذکر است گذراندن آزمون UKCAT و کسب نمره ی قابل قبول از این آزمون جزء الزامات برخی از دانشگاه هاست.

دوره ی A-level چیست؟

A-level معمولا یک دوره ی دو ساله است که دانشگاه های انگلستان برای ارزیابی صلاحیت دانشجو برای مقطع کارشناسی برخی رشته ها یا تحصیل در رشته های پزشکی استفاده می کنند. این دوره را می توان به صورت پاره وقت نیز گذراند اما در زمان طولانی تری موفق به اخذ مدرک خواهید شد.

دوره ی A-level خود شامل دو سطح جداگانه به نام های AS (سطح پیشرفته ی فرعی) و A2 می باشد که هر کدام یک سال به طول می انجامد. از مدرکی که از سطح AS به دست می آید می توان به عنوان یک مدرک تحصیلی جداگانه نیز استفاده کرد.

افراد متقاضی می توانند برای گذراندن دوره ی A-level از سن 16 سالگی اقدام نمایند. این دوره را تقریبا می توان یکسان با مقطع یازدهم و دوازدهم دانست که دانش آموزان قادر به انتخاب موضوعات مورد علاقه ی خود از میان حدود 80 موضوع برای مطالعه می باشند.

مدارک مورد نیاز برای ورود به این دوره های مقدماتی، مدارک پایان دوره ی سال آخر تحصیلی و مدرک زبان ایلتس با نمره ی حداقل 5.5 می باشد. البته می توان بدون مدرک زبان نیز وارد برخی از کالج ها شد و پس از گذراندن دوره ی زبان وارد دوره ی A-level شد.

هرچه نمره ی مدرک این دوره بالاتر باشد، شانس ورود به دانشگاه های بهتر و رده بالاتر را افزایش می دهد. دوره ی A-level شامل نمرات A_B_C_D_E می باشد که برای ورود مستقیم به دانشگاه باید حداقل در 2 درس نمره ی A,B و یا C دریافت شود. افرادی که موفق به کسب نمره ی پایین تر یعنی D و E شوند، یا شانس ورود به دانشگاه را نخواهند داشت و یا قادر به دریافت مجوز ورود به مراکزی با کیفیت پایین خواهند بود.

آزمون UKCAT

آزمون UKCAT چیست؟

آزمون UKCAT آزمونی برای متقاضیان ورود به رشته های پزشکی و دندان پزشکی انگلستان است. برای ورود به اکثر دانشگاه های برتر انگلستان، با کسب نمره ی بالا در این آزمون تقریبا نیمی از پروسه ی پذیرش دانشگاه طی می شود. دریافت نمره ی بالا در این آزمون به منزله ی این است که افراد از معلومات بالایی از دوره ی دبیرستان خود برخوردارند. همچنین با کسب نمره ی مناسب و بالاتر از میانگین، شانس دریافت فرصت های شغلی مناسب در آینده برای افراد شرکت کننده در آزمون، بالا می رود.

UCKAT مخفف عبارت The UK Clinical Aptitude Test می باشد که در کشورهای استرالیا و نیوزلند از این آزمون با نام UCAT ANZ یاد می شود.

این آزمون 5 مرحله ای در 130 کشور برگزار شده و تمامی سوالات به صورت 4 گزینه ای می باشند. در حال حاضر این آزمون در کشورهای اطراف ایران نظیر ترکیه و امارات نیز برگزار می شود و متقاضیان ایرانی قادر به شرکت در این آزمون در کشورهای اطراف می باشند.

ثبت نام در این آزمون به صورت اینترنتی و از سایت Pearson VUE قابل انجام است. زمان برگزاری این آزمون نیز هرسال در بازه ی 1 جولای تا 6 اکتبر می باشد که متقاضیان باید تا قبل از آن خود را برای شرکت در آزمون آماده نمایند.

هزینه تحصیل پزشکی در انگلستان چقدره؟

تحصیل در رشته ی پزشکی یکی از پرهزینه ترین رشته هاست و برای همه ی افرادی که قصد ادامه ی تحصیل در این رشته را دارند، پرداخت هزینه ها از دغدغه های اصلی به شمار می رود؛ به خصوص اگر افراد، متقاضی تحصیل در دانشگاه های برتر جهان باشند. هزینه ی تحصیل پزشکی در انگلستان بسته به شهر و دانشگاه مورد نظر متغیر است. هم چنین دانشجویان بومی و کسانی که تبعه ی اتحادیه ی اروپا می باشند، نسبت به سایر دانشجویان هزینه ی کمتری را برای تحصیل پرداخت می کنند.

همان طور که گفته شد هر فرد برای ورود به رشته پزشکی در انگلستان، ملزم به گذراندن دوره های مقدماتی می باشد که هزینه ی آن برای دانشجویان بین المللی بین ۸ تا ۱۳هزار پوند در سال و برای دانشجویان بومی و اتحادیه اروپا معمولا رایگان می باشد.

هزینه ی تحصیل پزشکی در انگلستان نیز برای دانشجویان بین المللی سالانه بین ۲۰ تا ۴۰هزار پوند (با توجه به شهر و دانشگاه مورد نظر) و برای دانشجویان بومی بین ۷ تا ۱۲هزار پوند در سال در نظر گرفته شده است.
خبر خوش برای افرادی که توان پرداخت این هزینه ها را در بلند مدت ندارند این است که با اثبات خود در زمینه های علمی و تحصیلی، قادر به دریافت انواع بورسیه های تحصیلی برای کاهش هزینه ها خواهند بود.

بهترین دانشگاه های پزشکی انگلستان

بهترین دانشگاه های پزشکی انگلستان کدامند؟

همه ی افراد متقاضی همواره به دنبال انتخاب بهترین دانشگاه های پزشکی انگلستان برای تحصیل می باشند. انگلیس دارای ۳۳ دانشگاه پزشکی می باشد که اکثر آن ها جزء بهترین دانشگاه های جهان از لحاظ علمی و رنکینگ دانشگاهی می باشند. طبق رتبه بندی ها و نظرسنجی های جهانی کشور انگلستان جزء ۳کشور برتر دنیا از لحاظ اعتبار دانشگاهی قرار دارد.
طی ۵سال اخیر دانشگاه های اکسفورد و کمبریج در میان ۵ دانشگاه برتر در دانشگاه های پزشکی جهان قرار گرفته اند. در ادامه به معرفی برخی از ویژگی های بهترین دانشگاه های انگلستان می پردازیم.


دانشگاه آکسفورد

تاریخ دقیق تاسیس دانشگاه آسفورد هیچوقت مشخص نشد اما طبق اسناد و مدارک باقی مانده، آکسفورد قدیمی ترین دانشگاه در میان کشورهای انگلیسی زبان و دومین دانشگاه قدیمی جهان پس از دانشگاه بولونیا می باشد.
آکسفورد شامل ۳۸ دانشکده و ۶ موسسه ی آموزشی می باشد که در تمام سطح شهر پراکنده شده اند. این دانشگاه دارای بزرگترین کتابخانه در بریتانیاست که بیش از ۱۱ میلیون جلد کتاب در آن جا گردآوری شده است.
از لحاظ علمی نیز آکسفورد جزء پر افتخار ترین دانشگاه های جهان به شمار می آید و اساتید و دانشجویان بسیاری قادر به کسب جایزه ی نوبل شده اند.

دانشگاه کمبریج


دانشگاه کمبریج

دانشگاه کمبریج نیز دومین دانشگاه قدیمی واقع در مناطق انگلیسی زبان و سومین دانشگاه قدیمی در جهان می باشد.علی رقم رقابتی که بین دانشگاه کبریج و آکسفورد وجود دارد، به دلیل اعتبار علمی و قدمت زیادشان به آن ها “دانشگاه های باستان” گفته می شود و لقب “آکسبریج” را از آن خود نموده اند.

دانشگاه کمبریج قادر به کسب بهترین نتیجه ها در زمینه های مدیریت، پزشکی و مهندسی شده و دارای بیشترین تعداد جوایز نوبل در میان تمام دانشگاه های دنیاست. دانشگاه کمبریج نیز مانند رقیب خود آکسفورد از امکانات آموزشی بسیار فوق العاده ای برخوردار می باشد، در واقع کمبریج یکی از کامل ترین و مجهزترین مجموعه کتابخانه ها را در کل اروپا دارد، کمبریج مجموعاً ۱۱۴ کتابخانه دارد. کتابخانه دانشگاه کمبریج به عنوان کتابخانه مرکزی و محل تحقیقات محسوب می شود و به تنهایی بیش از ۸ میلیون جلد کتاب دارد.

امپریال کالج لندن

دانشگاه امپریال لندن واقع در کنزینگتون جنوبی، جزء معتبرترین موسسات آموزش عالی بریتانیاست و در رتبه ی هشتم برترین دانشگاه های جهان قرار دارد. این دانشگاه از لحاظ امکانات آموزشی و پژوهشی در زمینه های پزشکی، مهندسی و اقتصاد یکی از بهترین هاست و بیشترین آمار استخدام فارغ التحصیلان را در بریتانیا به خود اختصاص داده است.

شرایط تحصیل تخصص پزشکی در انگلستان

تمام افرادی که دوره ی ۵ یا ۶ ساله ی پزشکی را گذرانده و قادر به دریافت مدرک پزشکی شده اند، برای این که بتوانند به عنوان پزشک مشغول به کار شوند یا برای تحصیل تخصص پزشکی در انگلستان اقدام نمایند، باید توانایی و صلاحیت خود را با قبول شدن در آزمون (PLAB) اثبات کنند.

پس از دریافت نمره ی قبولی در هر ۲مرحله ی آزمون (PLAB)، فرد متقاضی با در دست داشتن مدرک تحصیلی خود و گواهی قبولی در این آزمون قادر به اخذ گواهی نامه از شورای عمومی پزشکی انگلستان خواهد بود. افرادی که موفق به دریافت گواهی نامه ی (GMS) شوند، مجوز قانونی برای ادامه ی فعالیت خود به عنوان پزشک و تحصیل در مقطع تخصص پزشکی را دارا خواهند بود.

آزمون PLAB چیست ؟

آزمون (PLAB) آزمونی ۲ مرحله ای است که برای دریافت مجوز ادامه ی تحصیل تخصص پزشکی در انگلستان باید نمرات قابل قبولی در هر ۲ مرحله کسب شود. باید توجه داشت که تنها افرادی قادر به شرکت در این آزمون خواهند بود که دوره ی یک ساله ی کارآموزی را گذرانده باشند. افرادی که این دوره را نگذرانده باشند می توانند ثبت نام موقت انجام دهند و پس از اتمام کارآموزی در آزمون شرکت نمایند.

تمام پزشکان بین المللی که قصد کار کردن در کشور انگلستان را دارند نیز باید در این آزمون نمره ی قابل قبول کسب نمایند در غیر این صورت مجوز ادامه ی فعالیت به عنوان پزشک را نخواهند داشت.

معمولا 3 الی 4 ماه پس از اتمام مرحله اول،مرحله ی دوم این آزمون برگزار می گردد. در صورت قبولی در هر 2 مرحله ی آزمون PLAB، پزشکان بین المللی قادر به ادامه ی تحصیل تخصص و یا ادامه ی فعالیت خود به عنوان پزشک خواهند بود. لازم به ذکر است دارا بودن مدرک زبان ایلتس با نمره ی حداقل ۷ نیز برای شرکت در این آزمون الزامی است.

برای تحصیل پزشکی در انگلستان از کجا باید شروع کرد؟


برای تحصیل پزشکی در انگلستان از کجا باید شروع کرد؟

در مرحله ی اول فرد متقاضی باید این اطمینان را حاصل کند که توانایی تحصیل در رشته ی پزشکی را دارد. رشته ی پزشکی یکی از پرطرفدار ترین و هم چنین سخت ترین رشته های تحصیلی می باشد که فرد متقاضی برای تحصیل در این رشته دارای انگیزه ی قوی و روحیه ی رقابتی بالا باشد.

گام دوم برای تحصیل پزشکی در انگلستان انتخاب شهر و دانشگاه مطلوب می باشد. دانشجویان متقاضی این رشته باید توجه داشته باشند که مدرک دریافتی از برخی دانشگاه ها مورد تایید وزارت علوم یا وزارت بهداشت ایران نیستند؛ بنابراین باید در انتخاب دانشگاه دقت کافی را به کار ببرند.

پس از انتخاب دانشگاه و شهر مورد نظر متقاضیان می بایست تا قبل از بسته شدن ددلاین دانشگاه ها اقدام به ارسال مدارک خود برای اخذ پذیرش نمایند. با توجه به این که هر دانشگاه زمان معینی برای ددلاین های خود تعیین کرده، افراد پس از شناسایی دانشگاه مورد نظر می توانند با مراجعه به سایت آن دانشگاه زمان دقیق ددلاین ها را به دست آورد و تا قبل از اتمام زمان مورد نظر شرایط و مدارک خود را ارتقا بخشد.

مرحله آخر برای تحصیل پزشکی در انگلستان اخذ ویزای تحصیلی می باشد. هر یک از افرادی که قادر به دریافت پذیرش تحصیلی از یکی از دانشگاه های کشور انگلستان شد، با در دست داشتن نامه پذیرش و مدارک مورد نیاز سفارت اعم از انگیزه نامه، رزومه، گردش حساب و تمکن مالی می تواند به سفارت مراجعه کند و اقدام به دریافت ویزا نماید.

موسسه ی آریانا پارس با سال ها تجربه در زمینه ی مهاجرت و تخصص در این زمینه قادر به پاسخ گویی سوالات شما در مبحث مهاجرت تحصیلی رشته ی پزشکی می باشد. شما می توانید برای دریافت اطلاعات تخصصی تر و دقیق تر با مشاوران مجموعه ی ما تماس گرفته و از تجربیات آن ها بهره مند شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.