...

پذیرش تحصیلی ایتالیا

کشور ایتالیا به واسطه دانشگاه های معتبر، امکانات آموزشی مناسب و از همه مهم تر هزینه های بسیار ناچیز تحصیل و زندگی همواره به عنوان یکی از مقاصد تحصیلی برتر اروپا محسوب می شود. اخذ پذیرش تحصیلی ایتالیا بسته به قوانین دانشگاه مورد نظر، مقطع و رشته تحصیلی افراد کمی متفاوت خواهد بود.

کسب اطلاعات کامل در مورد قوانین، مراحل و شرایط اخذ پذیرش از دانشگاه های ایتالیا برای دانشجویان بین المللی که قصد ادامه تحصیل در ایتالیا را دارند امری ضروری محسوب می شود. از این رو در ادامه این مطلب با شرایط اخذ پذیرش از دانشگاه های ایتالیا بیشتر آشنا خواهیم شد.هم چنین برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه دانشگاه های ایتالیا می توانید به مقاله ای با همین عنوان در سایت ما مراجعه کنید.

چطوری میتونم از یه دانشگاه ایتالیایی پذیرش تحصیلی بگیرم ؟

?How can I get admission to an Italian university


متقاضیان تحصیل در ایتالیا در اولین قدم ملزم به اخذ پذیرش از دانشگاه های این کشور می باشند. مقررات و مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش تحصیلی ایتالیا بسته به شرایط دانشجو، مقطع و رشته تحصیلی مورد نظر متفاوت خواهد بود.

پذیرش تحصیلی در ایتالیا

به عنوان مثال برای ورود به رشته های پزشکی متقاضیان می بایست در آزمون ورودی دانشگاه ها شرکت نمایند، و در صورت قبولی می توانند وارد کورس تحصیلی مورد نظر شوند. به طور کلی مراحل، مدارک و نحوه اخذ پذیرش از هر یک از دانشگاه های ایتالیا به طور کاملاً واضح و مشخص در وب سایت رسمی دانشگاه ها اعلام می گردد. از این رو بهترین راه برای کسب اطلاعات کامل در مورد شرایط اخذ پذیرش از هر دانشگاهی مراجعه به وب سایت دانشگاه خواهد بود.

دانشگاه های ایتالیا چند ترم دارند؟

به طور کلی سال تحصیلی در ایتالیا شامل دو ترم است. ترم اول در ماه سپتامبر / اکتبر شروع می شود و در ژانویه / فوریه به پایان می رسد. ترم دوم در ماه فوریه شروع می شود و در ماه جولای به پایان می رسد. البته تاریخ واقعی شروع و پایان ترم تحصیلی در دانشگاه های مختلف کمی متفاوت خواهد بود اما هر ترم حدود ۲۰ هفته طول می کشد که از دوره آموزشی حدود ۱۴ هفته و دوره آزمون حدود ۶ هفته تشکیل شده است.

چه زمانی برای دریافت پذیرش تحصیلی ایتالیا باید اقدام کرد؟

با توجه به روند پذیرش دانشگاه، ویزای تحصیلی و نیز روند اخذ بورسیه و آماده سازی مدارک که ماه ها زمان نیاز دارند، اقدام به موقع و با فاصله حداقل 6 ماه از مهلت های تعیین شده می تواند تاثیر زیادی در نتیجه گیری داشته باشد.
بنابراین متقاضیان علاقمند به تحصیل در مقاطع سه گانه کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکتری و نیز دوره های تخصصی سطح اول و دوم دانشگاه های ایتالیا در رشته های تحصیلی ارائه شده به هر دو زبان انگلیسی و ایتالیایی باید بر طبق زمان بندی اعلام شده روند پذیرش تحصیلی ایتالیا را آغاز و قبل از مهلت های تعیین شده هر بخش مدارک خود را تکمیل نمایند.

italian universities

به طور کلی می توان گفت بهترین زمان اقدام برای اخذ پذیرش از اغلب دانشگاه های ایتالیا برای ترم تحصیلی بهار از اوایل مارس تا اواخر ژوئن می باشد. همچنین بهترین زمان اقدام برای اخذ پذیرش در ترم پاییزه از اوایل اوکتبر تا اواخر دسامبر می باشد. البته این زمان ها برای اغلب دانشگاه ها صدق می کند، ولی با توجه به تفاوت قوانین برخی از دانشگاه ها در زمان شروع ترم تحصیلی زمان اقدام می تواند کمی تغییر کند. لازم به ذکر است، که اگر فاصله بین زمان پذیرش و ویزا کم باشد (معمولا کمتر از 2 ماه)، شانس اخذ ویزا به مراتب کمتر از حالت عادی خواهد بود.

هزینه های تحصیل من در ایتالیا چقدر میشه؟

بدون شک یکی از مهمترین مزایای تحصیل در ایتالیا هزینه های بسیار نا چیز تحصیل و زندگی در این کشور است. از سوی دیگر دانشگاه های ایتالیا بورسیه های تحصیلی بسیار متنوعی را با راحت ترین شرایط ممکن ارائه می نمایند.
هزینه تحصیل در ایتالیا بسته به قوانین دانشگاه، مقطع و رشته تحصیلی مورد نظر متفاوت خواهد بود. به عنوان مثال هزینه تحصیل رشته ها پزشکی در ایتالیا مانند سایر دیگر کشورهای اروپایی نسبت به اغلب رشته های تحصیلی دیگر بیشتر خواهد بود. به طور کلی میانگین هزینه های سالیانه تحصیل در ایتالیا به شرح ذیل می باشد.

مقطع تحصیلی میانگین هزینه های سالیانه
دبیرستان 200 الی 20000 یورو
کارشناسی 800 الی 3500 یورو
کارشناسی ارشد 950 الی 4000 یورو
دکتری 500 الی 3000 یورو

برای دریافت پذیرش تحصیلی ایتالیا چقدر هزینه دارم؟

هزینه های دریافت پذیرش تحصیلی ایتالیا بسته به دانشگاه، مقطع و رشته تحصیلی متفاوت خواهد بود. معمولاً برخی از دانشگاه های ایتالیا برای بررسی درخواست دانشجویان بین المللی جهت اخذ پذیرش مبالغی بین 20 الی 100 یورو دریافت می نمایند.

برای دریافت پذیرش تحصیلی ایتالیا چقدر هزینه دارم؟

از سوی دیگر در صورت تائید شرایط دانشجویان از سوی دانشگاه دانشجویان می بایست برای دریافت نامه پذیرش از دانشگاه مورد نظر هزینه 1 ترم دانشگاه را پرداخت نمایند. لازم به ذکر است در صورتیکه فردی هزینه دانشگاه را پرداخت نماید ولی موفق به اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا نشود، مبلغ پرداختی از سوی دانشگاه عودت داده می شود.

شانس دریافت پذیرش تحصیلی ایتالیا برای من چقدره؟

شانس دریافت پذیرش تحصیلی ایتالیا به مواردی نظیر قوانین دانشگاه مورد نظر، شرایط دانشجو، زمان اقدام، رزومه تحصیلی و… بستگی دارد. از سوی دیگر مراحل اخذ پذیرش تحصیلی بسته به قوانین دانشگاه مورد نظر، رشته و مقطع تحصیلی متفاوت خواهد بود.
به طور کلی رزومه تحصیلی مناسب، زمان بندی دقیق برای اقدام و شرایط سنی منطقی با مقطع تحصیلی مورد نظر از نکات اصلی و بسیار حائز اهمیت برای اخذ پذیرش تحصیلی خواهد بود.

برای اخذ پذیرش از دانشگاه های ایتالیا به چه مدارکی نیاز دارم؟

برخی از مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش تحصیلی بین کلیه دانشگاه های ایتالیا یکسان است. ولی برخی از دانشگاه برای صدور نامه پذیرش بسته به قوانین، رشته و مقطع تحصیلی مدارک اضافی را از دانشجویان طلب خواهند کرد.

مدارک عمومی

1- سوابق تحصیلی (رزومه)
رزومه تحصیلی می بایست پس از ترجمه برای دانشگاه مورد نظر ارسال گردد، معمولاً ارسال سوابق تحصیلی از طریق بارگذاری در سایت انجام می شود. البته این موضوع برای مقاطع دکتری و فوق دکتری متفاوت خواهد بود، در واقع متقاضیان اخذ پذیرش در مقطع دکتری علاوه بر ارسال مدارک به تائید استاد راهنما (Supervisor)نیاز خواهند داشت.
2- مدرک زبان
مدرک زبان مورد نیاز برای اخذ پذیرش معمولاً بسته به رشته و مقطع تحصیلی افراد متفاوت خواهد بود. لازم به ذکر است دانش زبان تاثیر بسزایی در اخذ پذیرش از دانشگاه ها دارد. مدرک زبان مورد نیاز برای اخذ پذیرش در مقاطع مختلف به شرح ذیل می باشد.

  • کارشناسی ایلتس 6 یا 6.5 (b2 ایتالیایی)
  • کارشناسی ارشد ایلتس 6.5 (b2 ایتالیایی)
  • دکتری و فوق دکتری ایلتس 7 به بالا (c1 ایتالیایی)

البته ذکر 2 نکته حائز اهمیت می باشد، نکته اول اینکه اطلاعات ذکر شده در مورد مدرک زبان در مورد اغلب دانشگاه ها صدق می کند ولی در برخی از دانشگاه ها ممکن است مدارک زبان متفاوتی از شما خواسته شود. نکته دوم اینکه بسیاری از مدارس، کالج ها و دانشگاه های کشور ایتالیا برای آن دسته از افرادی که سطح کمتری از دانش زبان مورد نیاز این مراکز را دارا می باشند، دوره های پیش نیاز زبان انگلیسی را برگزار میکنند.
3- انگیزه نامه
انگیزه نامه (personal statement یا motivation letter) نامه ای است که دانشجویان دلایل انتخاب دانشگاه، شهر و رشته تحصیلی مورد نظر را اعلام می نمایند، ارائه این مدرک برای اخذ پذیرش از اغلب دانشگاه های ایتالیا الزامی خواهد بود.
4- توصیه نامه
بسیاری از کالج ها ودانشگاه های کشورایتالیا نامه ای از مرکز آموزشی،اساتید قبلی و یا محل کار سابق متقاضی مبنی بر نحوه تحصیل،کار یا فعالیت وی در محیط کار یا فضای آموزشی پیشین وی را تحت عنوان “توصیه نامه” درخواست می نمایند.

مدارک اختصاصی

مدارک اختصاصی

  • طرح توجیحی یا پروپوزال: برای تحصیل در همه رشته ها در مقطع دکترا و رشته هایی که به صورت تحقیقاتی و پژوهش محور (Research) ارائه می گردند،داوطلبان می بایست (به شکل تعریف شده از طرف دانشگاه) راجع به آنچه میخواهند در طی دوره تحصیلی خود به عنوان پروژه تحقیقاتی مورد مطالعه قرار دهند، به دانشگاه توضیح دهند.
  • آزمون های خاص : متقاضیان تحصیل در ایتالیا برای ورود به برخی از رشته های دانشگاهی در این کشور نظیر پزشکی،دندانپزشکی، پرستاری و… ملزم به قبولی در آزمون ورودی وبرای تحصیل در بعضی از رشته های دانشگاه های ممتاز ملزم به کسب نمره قابل قبول در آزمون های مربوطه میباشند.
  • نمونه کار یا پورتفولیو: داوطلبان تحصیل در رشته های هنر،معماری و رشته های مشابه می بایست برای ورود به دانشگاه های این رشته ملزم به ارائه نمونه کار هستند.

نتیجه گیری

هزینه های بسیار ناچیز تحصیل و زندگی در ایتالیا این کشور را به یکی از محبوب ترین مقاصد تحصیلی اروپا تبدیل نموده است. از این رو برای اخذ پذیرش تحصیلی ایتالیا رقابت قابل توجهی بین دانشجویان بین المللی وجود دارد.
با توجه به مواردی که در این مطلب ذکر گردید، می توان نتیجه گیری نمود برای اخذ پذیرش تحصیلی از ایتالیا مواردی نظیر رزومه تحصیلی مناسب، دانش زبان، شرایط سنی منطقی با مقطع تحصیلی و زمان مناسب برای اقدام از اهمیت بسیار فراوانی برخوردار می باشند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.