...

تحصیل در کانادا

تحصیل در کانادا برای هر کسی مناسبه؟

?Is studying in Canada suitable for anyone

شاید کانادا کشوری باشد که بخاطر شرایط مناسب اقامت پس از دوره تحصیل، توانسته باشد به عنوان مقصد مورد نظر بسیاری از دانشجویان خارجی در چند سال گذشته، جانشین کشور آمریکا به عنوان کشور محبوب دانشجویان ایرانی برای ادامه تحصیل شده باشد.
ولی قبل از این که به تحصیل درکانادا به عنوان یک گزینه جدی برای ادامه تحصیل فکر کنید باید بدانید که آیا کانادا برای شما گزینه معقولی تلقی میشود و یا خیر.

آیا تحصیل در کانادا رو به من توصیه می کنین؟

اساسا این کشور بی دلیل رتبه سومین کشور برتر جهان برای تحصیلات دانشگاهی را کسب نکرده است و دلایل زیادی باعث انتخاب این کشور توسط عده کثیری دانشجوی خارجی برای ادامه تحصیل در کانادا شده است. ولی قطعا دانشجوها دارای شرایط متفاوتی هستند از جمله شرایط مالی، ملیت، اهداف پس از تحصیل، شرایط تاهل و بسیاری از دیگر فاکتورهای تعیین کننده.بنابراین ما برای توصیه کانادا به عنوان یک بهترین مقصد تحصیلی باید به تعدادی زیادی فاکتور که میتواند مسیر مهاجرت تحصیلی به کانادا را تحت تاثیر قرار بدهد توجه کنیم ولی به طور کلی تحصیل در کانادا را به 3 دسته از متقاضیان مهاجرت به کانادا بیشتر توصیه میکنیم.

دسته اول،اگر فقط قصد موندن داری خوش اومدی!

شاید خیلی از دانشجوهای متقاضی تحصیل در خارج از کشور ، تحصیل و ویزای تحصیلی را به عنوانی راهی برای ساختن زندگی جدیدی در کشور مقصدشان تلقی می کنند و صرفا به دنبال ادامه تحصیل و یا اخذ مدرک تحصیلی از یک دانشگاه معتبر در کانادا نیستند.

تحصیل در کانادا

مهاجرت تحصیلی به کانادا را با توجه به تسهیلات متنوعی که دولت کانادا جهت اخذ اقامت پس از دوره تحصیل برای افرادی که در این کشور تحصیل کرده اند فراهم آورده است،به این افراد بیشتر توصیه میکنیم.

دسته دوم،آقای پروفسور آینده تو هم دعوتی!

از آن جایی که در دهه اخیر سیل درخواست های پذیرش و ویزای تحصیلی به سمت دانشگاه ها و سفارت کشور کانادا روانه شده است، این کشور در انتخاب دانشجویان برای صدور پذیرش و ویزای تحصیلی کانادا دقت بیشتری به خرج میدهد.

همین مساله باعث شده تا دانشگاه های این کشور کمک هزینه های تحصیلی خود را فقط به دانشجویانی اختصاص دهد که آن ها را سرمایه آتی دانشگاه خود و کشور کانادا تلقی می کند. پس اگر سابقه علمی مناسبی در کارنامه تحصیلی خود دارید و گرفتن بورسیه یا کمک هزینه تحصیلی را برای شخصی با سابقه تحصیلی خودتان محتمل میدانید، می توانید به صورت جدی به کانادا برای مهاجرت تحصیلی حساب باز کنید.

دسته سوم،خانواده های نرمال ایرانی!

دسته سومی که از نگاه مجموعه آریاناپارس میتوانند به شکل جدی به تحصیل در کانادا فکر کنند، زوج هایی هستند که میخواهند به صورت همزمان و (مهمتر از آن با داشتن حق کار همسر!) مهاجرت تحصیلی داشته باشند.این کشور برخلاف بسیاری از کشور های دیگر (به خصوص کشورهای اروپایی) به متقاضی اصلی اجازه همراه داشتن خانواده خود را در بدو ورود به کانادا اعطا مینماید.

هزینه تحصیل در کانادا

علاوه بر آن در صورت داشتن فرزند، تحصیل ایشان نیز در مدارس دولتی کشور کانادا بسیار کم هزینه و در بسیاری از موارد رایگان خواهد بود.
بنابراین با فرض کار پاره وقت دانشجو در دوره تحصیل و کار تمام وقت همسر(با توجه به بازار کار خوب کشور کانادا و بالا بودن احتمال پیدا کردن شغل در ابتدای ورود به این کشور) یک خانواده با داشتن حداقل بودجه تامین فقط چند ماه اولیه زندگی در کانادا به راحتی میتواند به کانادا از طریق ویزای تحصیلی مهاجرت نماید.

خوب بگید به کیا تحصیل در کانادا رو توصیه نمیکنین؟

بدیهی است که علی رغم اینکه این کشور از جهات مختلف از کیفیت زندگی گرفته تا رتبه بسیار ممتاز دانشگاه های این کشور ، سرآمد کشور های جهان است، مهاجرت تحصیلی به آن برای همه افراد معقول و منظقی تلقی نمیشود.
مساله بسیار مهم این است که آگاه باشید توصیفات شنیده شده توسط شما از دوستان یا آشنایان از زندگی در کانادا و روش های ورود به این کشور نمیتواند تصویر درستی از مهاجرت به کانادا را برای شما ترسیم نماید.چرا که تجربه یک فرد قابل تعمیم به افراد مختلف با شرایط متفاوت نیست.

بنابراین مجموعه آریاناپارس و مجموعه های باتجربه دیگر در حوزه اعزام دانشجو به خارج از کشور، با داشتن تجربه های متعدد در پرونده افراد مختلف مهاجرت به کانادا را به 3 دسته از متقاضیان زیر توصیه نمی نماید.

دسته اول،کم پول کم تجربه!

شاید خطرناک ترین نوع مهاجرت به کانادا را افرادی داشته باشند که بدون پشتوانه مالی و بدون داشتن سابقه کاری خوب در ایران قصد مهاجرت تحصیلی موفق به کانادا را در سر دارند. گر شما (چه در حوزه تحصیلات خود و چه در حوزه های دیگر) تجربه کاری کافی در ایران نداشته باشید به عنوان یک مهاجر تازه وارد و کار نابلد با دو چالش جدی در بدو ورود به کانادا روبرو میشود.

شوک فرهنگی و کمبود تجربه کاری.

متاسفانه بسیاری از متقاضیان تحصیل در کانادا که در این دسته قرار میگیرند، اندکی پس از ورود به کشور کانادا و قطع پشتیبانی مالی برای تامین هزینه های دانشگاه و زندگی، راهی جز اقدام برای اخذ اقامت از طرقی نظیر پناهندگی کشور کانادا را برای فرار از شکست و بازگشت به کشور خودپیش روی خود نمیبینند.

دسته دوم،کم پول و پر توقع!

حالا دسته دومی وجود دارند که خوشبختانه از تجربه کاری در ایران در کارنامه خود برخوردارند ولی توقع دارند بلافاصله در همان موقعیت شغلی و سطح قبلی که در ایران مشغول به فعالیت بوده اند، کار دانشجویی و یا کار تمام وقت پیدا کنند.
این دسته از مهاجرین به کانادا، پس از ورود به کانادا با از دست دادن موقعیت های در دسترشان ، بعد از مدتی دچار تشویش های ناشی از کمبود منابع مالی و احساس شکست در مهاجرت میشوند و همین مساله ممکن است باعث تصمیم ایشان برای بازگشت و ناتمام گذاشتن دوره تحصیل خود در کانادا شود.

دسته سوم، کم درس خوانده و پر توقع!

البته عده ای دیگر از این دسته، افرادی هستند که از رزومه تحصیلی مناسبی در ایران برخوردار نمی باشند ولی انتظار دارند در دانشگاهی با رنکینگ بسیار ممتاز (تازه با فاند و اسکالرشیپ) پذیرفته شوند!
نمونه هایی از این کمبود کیفیت رزومه های تحصیلی عبارتند از
• معدل پایین
• اخذ مدرک از دانشگاه های بی اعتبار(از نگاه بین المللی)
• نداشتن مقاله بین المللی
• نبود آمادگی شرکت در آزمون هایی نظیر GRE
• داشتن مدرک تحصیلی در رشته های پر رقابت و یا رشته هایی که موقعیت های تحصیلی زیادی دارند.
این دسته از افراد نیز زمان و هزینه زیادی را صرف بررسی دانشگاه های مختلف ومکاتبه های بی نتیجه با بسیاری از این مراکز را می نمایند غافل از اینکه در همان حال مشمول هزینه فرصت میشوند و بسیاری از فرصت های موجود در کشور کانادا و یا سایر کشور های را از دست می دهند.

حالا خودم میتونم اقدام یا باید شما کارمو انجام بدین؟

شاید یکی از مهمترین تصمیماتی که باید قبل از اقدام برای تحصیل در کانادا گرفته شود، انتخاب نحوه اقدام کردن است. چگونگی اقدام برای اخذ ویزای تحصیلی کشور کانادا به این معناست که شما میخواهید کدام یک از این روش ها را به عنوان برنامه مهاجرت خود انتخاب نمایید:

  1. خودتان با استفاده از گردآوری دانش از اینترنت و تجارب دیگران شخصامراحل را تا پایین انجام دهید.
  2. با کمک گرفتن از یک مشاور، از لحظه اقدام تا پایان کار همراه باشید.

یعنی پذیرش و ویزا احتیاج به وکیل مهاجرت به کانادا نداره؟

ذکر این نکته بسیار حایز اهمیت است که کلیه فرآیند هایی که یک وکیل مهاجرت به کانادا و یا مجموعه مشاوره و اعزام مثل مجموعه آریاناپارس در راستای اخذ پذیرش و ویزای کانادا برای متقاضیان صورت می دهد به طور کلی قابلیت انجام شخص متقاضی نیز قابل انجام است و هیچ گونه فعالیتی غیر مندرج در سایت دانشگاه های کانادا در رابطه با پذیرش و غیر مندرج در سایت اداره مهاجرت کانادا در پروسه مهاجرت تحصیلی اشخاص صورت نمی پذیرد.

پذیرش تحصیلی در کانادا

متاسفانه قول های خارج از عرف و وعده های پوچ و بی اساس موسساتی که به طور قانونی و غیر قانونی در این حوزه مشغول به فعالیت هستند بیشتر جهت عوام فریبی و وسوسه متقاضیان مهاجرت به کانادا با این موسسات صورت می پذیرد. متداول تری این وعده های پوشالی عبارتند از:

بورسیه تحصیل در کانادا، تحصیل رایگان در کانادا!

بیشتر دانشگاه های کانادا فقط و فقط در صورتی که فرد متقاضی از سابقه آکادمیک درخشانی برخوردار باشد و در عین حال فرصت مطالعاتی یا اصطلاحا پوزیشن خالی در راستای فعالیت های وی در اختیار داشته باشند، به شخض متقاضی تحصیل در کانادا اجازه میدهند بخشی و یا کلیه هزینه های تحصیل و زندگی خود را از منابع دانشگاه با عناوینی نظیر کمک هزینه ، بورسیه تحصیلی ، فاند و حقوق ماهیانه و ساعتی تامین نمایند.


پس عبارت تحصیل رایگان و یا بورسیه تحصیلی کانادا فقط و فقط عباراتی جهت جذب حداکثری پرونده(در نگاه این قبیل موسسات مشتری!) می باشد.ذکر این نکته نیز خارج جالب توجه است که همه دانشگاه ها کلیه امکانات و کمک هزینه های مالی و شرایط و نحوه اقدام را نیز در سایت خود با جزییات مندرج میکنند و هیچ دانشگاهی در کانادا سهمیه بورسیه خاصی برای یک موسسه اعزام دانشجو در نظر نمیگیرد.

ویزای تضمینی کانادا تخصص ماست!

هیچ شرکت مهاجرتی و موسسه اعزام دانشجویی نمی تواند ویزای کشوری را با ادعای داشتن رابط،لابی و شخص آشنا در سفارت تضمین نماید.این عبارات، دستاویز شیادانی هستند که با استفاده از پیشینه فرهنگی رایج در جامعه ایرانی و دانش کم در این حوزه قصد ایجاد اطمینان خاطر واهی را در اذهان عموم مردم را دارن

داشتن هزاران پرونده موفق در اعزام دانشجو به کانادا!

متاسفانه بسیاری از مراکز با ارائه آمار های غیر واقعی و ساختگی سعی در بزرگتر و موفق تر نشان دادن فعالیت های خویش در این حوزه را دارند.رایج ترین گفتار های در این حوزه عبارتند از:
• ارائه آمارو ارقام بدون پشتوانه و سند
• ارائه نمونه ویزاهای غیر واقعی به عنوان پرونده های موفق
• گفتگوها و ویدیو های ساختگی با افراد به عنوان نمونه کار
• بیان عباراتی “نظیر نماینده انحصاری فلان دانشگاه” و یا “این دانشگاه فقط با ما کار میکنه”

حالا فرض کنیم که تصمیم گرفتم برای کانادا اقدام کنم، باید از کجا شروع کنم؟

بدون در نظر گرفتن این مساله که فرد متقاضی شخصا امور مرتبط با مهاجرت تحصیلی به کانادا را صورت میدهد و یا موسسه منتخب وی، تمام فعالیت هایی که می بایست در راستای اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی کانادا صورت گیرد را میتوان در 3 دسته کلی تقسیم بندی کرد:

اولین گام، با چشمان کاملا باز!

قبل از اقدام برای هر مقطع تحصیلی در کانادا، فرد متقاضی ویزای دانشجویی کانادا می بایست تمامی اطلاعات مورد نیاز در حوزه های زیر به دست آورد:
• هزینه های زندگی و تحصیل در کانادا
• بازار کار رشته های مختلف در کانادا(با اولویت علایق متقاضی)
• شرایط کار دانشجویی
• اطلاعات مربوط به آب و هوای شهر مورد نظر
• پیش نیاز های پذیرش در دانشگاه ها
• محدودیت های پیش رو برای تهیه مدارک مورد نیاز سفارت(مثل گواهی های بانکی)
• اطلاع کامل از هزینه های جاری پرونده(مثل هزینه های ترجمه و اپلیکیشن)


خوشبختانه با توجه به سابقه چندین ساله کالج ها و دانشگاه های کانادا در پذیرش دانشجو از سایر کشور های جهان،تمامی اطلاعات مورد نیاز افراد متقاضی پذیرش تحصیلی در کانادا در سایت خود در بخش” دانشجویان بین المللی” درج شده است.علاوه بر آن، بسیاری از این مراکز با اختصاص دادن بخش مشخصی از دپارتمان مشاوره خود(حتی در بعضی از دانشگاه ها به زبان فارسی)، به صورت تلفنی پاسخگوی سوالات متقاضیان تحصیل در کانادا می باشند.

منبع دیگر اطلاعات، تجارب شخصی دانشجویان فعلی و گذشته دانشگاه های مورد نظر میباشند.عموما دانشگاه ها در شبکه های مجازی و در صفحات خود با حضور دانشجویان و فارغ التحصیلان خود فعالیت مینمایند و تعامل با این افراد نیز میتواند به آگاهی بیشتر فرد نسبت به دانشگاه مورد نظر وی کمک شایانی نماید.

گام دوم، مدارک مورد نیاز پذیرش از دانشگاه های کانادا رو جمع کن و اپلای کن!

پس از بررسی رشته ها و دانشگاه و یا مدارس مختلف و و انتخاب مرکز مور نظر، نوبت به اقدام جهت اخذ پذیرش میرسد.در این مرحله بر اساس آنچه دانشگاه یا کالج در وب سایت خود مندرج میکند، دانشجو ملزم به ارائه مدرک مورد نیاز دانشگاه میباشد.همه اقدامات مربوط با پذیرش در کالج ها و دانشگاه های کانادا به صورت آنلاین صورت میگیرد.

دانشگاه های کانادا

بدیهی است که هر کالج یا دانشگاهی در کانادا با توجه به رشته و مقطع تحصیلی متقاضی، لیست مدارک مشخصی را به عنوان پیش نیاز های پذیرش (admission requirements) اعلام می دارد.
برای اطلاع از جزییات مدارک مورد نیاز پذیرش در دانشگاه های کانادا، مقاله ای تحت عنوان “پذیرش تحصیلی کانادا” را به رشته تحریر در آورده ایم.

گام سوم، مدارک مورد نیاز ویزای دانشجویی کانادات رو آماده کن و نرو سفارت!

پس از اقدام برای پذیرش از دانشگاه های کانادا نوبت به گام آخر مهاجرت تحصیلی به کانادا فرا می رسد.
در این مرحله می بایست تمامی مدارک اعلام شده سفارت(و همه مدارکی به صورت مشخص از طرف اداره مهاجرت اعلام نمی شوند ولی تلویحا حکم به دریافت یا عدم دریاف ویزای تحصیلی کانادای شما را میدهد!) را تهیه کنید و در سایت اداره مهاجرت آپلود کنید.

ما در مقاله دیگری تحت عنوان “ویزای تحصیلی کانادا” از سیر تا پیاز نحوه اقدام، چگونگی اقدام برای ویزای تحصیلی کانادا و هزینه های اقدام برای ویزای کانادا و سایر موارد حیاتی اقدام جهت بالاتر بردن شانس اخذ ویزا(نه تضمین ویزای تحصیلی کانادا!) را برای شما شرح داده ایم.

میشه بگین مزایای تحصیل در کانادا چیه؟اصلا چرا کانادا؟

کانادا کشوری است که بخاطر به چند دلیل بسیار مهم کانون توجه علاقه مندان به ادامه تحصیل و بخصوص علاقه مندان به مهاجرت شده است.البته نمیتوان از تاثیر اعمال محدودیت های کشور آمریکا برای مهاجرین و دانشجویان ایرانی در این علاقه مندی صرف نظرکرد.
بطور کلی سه مورد زیر را میتوان از مهم ترین مزایای تحصیل در کانادا و اقدام جهت مهاجرت تحصیلی به این کشور قلمداد کرد.

مثل یک پنجم در آمار و مثل همه در عمل!

یکی از بزرگترین مشکلات مهاجرین (به خصوص مهاجرین و دانشجویان ایرانی) در بدو ورود و چند ماه اولیه زندگی در کانادا، مشکل وفق پذیری است، وفق پذیری با شرایط زندگی، آب و هوا، شرایط محیط های کاری و حتی سبک زندگی.این مساله زمانی پررنگ تر می شود که دانشجو همزمان با مسایلی نظیر کمبود پشتوانه مالی ویا رقابت با افراد بومی بر سر یافتن شغل پاره وقت یا تمام وقت درگیر باشد.

چرا کانادا؟

نکته بسیار حائز اهمیت درباره کانادا، این مساله است که در حال حاضر بیشتر از 20 درصد از جمعیت ساکن در کانادا را مهاجرین تشکیل داده اند(که البته سایر ساکنین نیز به نحوی دارای پیشینینان مهاجر بوده اند)
بنابراین پدیده مهاجرت و برخورد با مهاجرین در کشوری نظیر کانادا امری (نسبتا) عادی تلقی می شود.

علاوه بر این تجربه های گوناگون افراد در سالیان گذشته باعث شده تا رویه های لازم برای شتاب دادن به موضوع وفق پذیری(بطور مثال تشکل های ایرانیان مقیم کانادا که به انتقال تجربه ها کمک شایانی میکند و یا صرافی های ایرانی که رویه انتقال پول را تسهیل می نمایند) در این کشور ایجاد شده باشد.

می دانیم که آمده ای که بمانی، این هم راه هایش!

یکی از بزرگترین مزیت های مهاجرت به کشور هایی که رویه های مشخص مهاجرپذیری دارند(مثل کانادا،استرالیا و نیوزلند)، تسهیل شدن شرایط اقامت پس از اتمام دوره تحصیل در این کشور ها است.
کشور کانادا بخصوص در این زمینه گام های بلندی برداشته است.بطور مثال کانال های اقامتی موسوم به “تجربه کانادایی” به افرادی که یک دوره تحصیلی بیشتر از 2 سال را در این کشور سپری کرده باشند اجازه در خواست برای اقامت دائم را اعطا میکند.علاوه بر آن تقریبا تمامی فارغ التحصیلان دانشگاه های کانادا اجازه دارند تا به مدت دوره تحصیلی خود در کانادا، بعد از اتمام این دوره در کانادا مجوز کار داشته باشند.

یه سال بخور نون و تره!

کانادا از لحاظ رنکینگ دانشگاهی، جزو کشور های پیشرو در زمینه بسیاری از علوم است.افرادی که موفق به سپری کردن یک دوره تحصیلی در این کشور می شوند و مدرک تحصیلی خود را از یکی از دانشگاه های معتبر این کشور دریافت میکنند،شانس بسیار زیادی برای ادامه تحصیل با انواع بورسیه های تحصیلی را خواهند داشت.
پس حتی اگر در بدو ورود شامل بورسیه های تحصیلی کانادا نشوید شانس بورسیه شدن در مقاطع بالاتر را (با احتمال بسیار زیاد) خواهید داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.