...

ویزای تحصیلی چک

جمهوری چک به واسطه دانشگاه های معتبر، امکانات آموزشی ایده ال و از همه مهم تر هزینه های بسیار مناسب زندگی و تحصیل امروزه به یکی از مقاصد تحصیلی محبوب در اروپا تبدیل گردیده است. طبق قوانین مهاجرتی کشور چک به غیر از شهروندان اتحادیه اروپا کلیه افرادی که قصد تحصیل در جمهوری چک را دارند، ملزم به اخذ ویزای تحصیلی چک خواهند بود.

ویزای تحصیلی چک مجوز اقامت بلند مدتی است که علاوه بر تحصیل اجازه کار را نیز برای متقاضی فراهم می نماید، از سوی دیگر ویزای تحصیلی چک امکان اخذ اقامت دائم این کشور را نیز فراهم می نماید، از این رو اخذ این ویزا نوعی روش مهاجرتی ایده ال نیز محسوب می شود. در ادامه این مطلب با شرایط و قوانین ویزای تحصیلی کشور چک بیشتر آشنا خواهیم شد.

من چطور می تونم ویزای تحصیلی چک بگیرم؟

اولین قدم برای اخذ ویزای تحصیلی چک دریافت نامه پذیرش از دانشگاه ها، کالج ها یا موسسات آموزشی معتبر این کشور می باشد. معمولاً قوانین اخذ پذیرش از دانشگاه ها و موسسات آموزشی بسته به نوع دانشگاه، رشته و مقطع تحصیلی متفاوت خواهد بود، از این رو جهت دریافت پذیرش افراد می بایست با انجام تحقیقات اولیه و جمع آوری اطلاعات کامل در مورد شرایط و هزینه های اخذ پذیرش از دانشگاه مورد نظر اقدامات لازم را انجام دهند.

پس از انجام اقدامات لازم و اخذ پذیرش از دانشگاه مورد نظر مراحل اخذ ویزای تحصیلی چک از سفارت این کشور آغاز می شود، لازم به ذکر است برای اخذ ویزای تحصیلی این کشور علاوه بر نامه پذیرش دانشگاه مدارک دیگری نیز مورد نیاز خواهد بود. از این رو متقاضیان اخذ ویزای تحصیلی چک با کسب اطلاعات کامل در مورد مدارک مورد نیاز و نحوه دریافت ویزا می توانند پروسه اخذ ویزای تحصیلی را انجام دهند.

در این زمینه اگر تمایل به کسب اطلاعات تکمیلی تر در مورد تحصیل در چک دارید می توانید به مقاله ی تحصیل در چک در همین وب سایت مراجعه نمایید.

با فرض اینکه پذیرش داشته باشم، گرفتن ویزای تحصیلی چک چه مراحلی داره؟

به طور کلی برای دریافت هر نوع ویزایی مراحل مشخصی وجود دارد که افراد متقاضی می بایست این مراحل را طی نمایند، ویزای تحصیلی چک نیز از این قاعده مستثنی نخواهد بود. متقاضیان اخذ ویزای تحصیلی چک پس از اخذ نامه پذیرش از دانشگاه های این کشور در قدم نخست می بایست مدارک مورد نیاز را جمع آوری نمایند، سپس در مرحله بعد با تکمیل نمودن فرم های مربوطه نوع ویزای درخواستی را مشخص نموده و وقت مصاحبه حضوری سفارت را دریافت می نمایند.

در مرحله نهایی فرد متقاضی می بایست با تهیه کلیه مدارک مورد نیاز در زمان مشخص شده از سوی سفارت جهت انجام مصاحبه حضوری و ارائه مدارک تکمیلی به سفارت جمهوری چک مراجعه نماید، به طور کلی مراحل و مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزای تحصیلی چک به شرح ذیل می باشد.

مراحل اخذ ویزای تحصیلی چک مدارک لازم جهت اخذ ویزای تحصیلی چک
انتخاب رشته و دانشگاه فرم درخواست ویزای تحصیلی
آماده سازی مدارک عمومی و مدارک خاص نامه پذیرش معتبر از دانشگاه های جمهوری چک
ثبت درخواست پذیرش پاسپورت معتبر و مدرک شناسایی
اخذ پذیرش از دانشگاه ارائه تمکن مالی جهت پرداخت هزینه های دانشجو
ثبت درخواست ویزا تاییدیه محل زندگی
مراجعه حضوری به سفارت و ارائه مدارک مورد نیاز بیمه دانشجویی بین المللی معتبر
اخذ ویزای تحصیلی چک عدم سوء پیشینه

اقدام برای ویزای تحصیلی چک چقدر هزینه داره؟

هزینه های اخذ ویزای تحصیلی چک بسته به طول دوره تحصیل و رشته مورد نظر متفاوت خواهد بود، به عنوان مثال برای تحصیل در دوره های کمتر از 3 ماه افراد می توانند با اخذ ویزای شنگن اقدام نمایند، ولی برای شرکت در دوره های بلند مدت متقاضیان می بایست ویزای تایپ D دریافت نمایند.

اقدام برای ویزای تحصیلی چک چقدر هزینه داره؟

از سوی دیگر ترجمه مدارک و هزینه های مربوط به اخذ پذیرش از دانشگاه ها نیز از جمله مواردی خواهد بود که در لیست هزینه های دانشجویان بین المللی جای دارد. به طور کلی هزینه های اخذ ویزای تحصیلی چک گذشته از مواردی نظیر ترجمه مدارک و هزینه اخذ پذیرش از دانشگاه به شرح ذیل می باشد.

  • هزینه اخذ ویزا برای دوره های تحصیلی کمتر از 3 ماه (60 یورو)
  • هزینه اخذ ویزا برای دوره های تحصیلی بیشتر از 3 ماه (100 یورو)

مدت زمان بررسی ویزای تحصیلی چک چقدره؟

معمولاً مدت زمان پاسخگویی سفارت به درخواست ویزای بسته به نوع ویزای درخواستی متفاوت خواهد بود، طبق قوانین مهاجرتی جمهوری چک کلیه ویزاهای صادر شده از سوی سفارتخانه های این کشور می بایست مورد تایید وزارت خارجه چک باشند، مدت زمان لازم برای انجام این فرآیند معمولاً 60 روز خواهد بود.

البته مدت زمان پاسخگویی در رابطه با درخواست ویزای تحصیلی چک به مواردی نظیر دوره تحصیلی مورد نظر و مدارک افراد متقاضی نیز ارتباط دارد، از این رو توصیه می گردد برای تسریع در روند اخذ ویزای تحصیلی مدارک افراد متقاضی بدون هیچگونه نقص و کمبودی ارائه گردد. به طور کلی مدت زمان لازم برای بررسی و صدور ویزای تحصیلی کشور چک از زمان ثبت درخواست نهایی بین 60 الی 120 روز خواهد بود.

ویزای همراه چه نوع ویزاییه؟ توریستی یا کاری؟

به طور کلی منظور از همراه همسر و فرزندان زیر 18 سال متقاضیان ویزا می باشد، قطعاً یکی از مهم ترین دغدغه های افراد متاهل اخذ ویزای همراه برای خانواده خواهد بود، معمولاً قوانین مهاجرتی کشورهای مختلف در خصوص ویزای همراه متفاوت می باشد، ولی در حال حاضر اغلب کشورهای اروپایی متاسفانه اجازه ورود خانواده متقاضیان را از ابتدا نمی دهند. طبق قوانین مهاجرتی فعلی اغلب کشورهای اروپایی پس از گذشت 3 الی 6 ماه از حضور دانشجویان بین المللی در کشور مقصد اجازه ورود خانواده فرد متقاضی را می دهند.

البته لازم به ذکر است در برخی از موارد امکان اخذ ویزای همراه برای خانواده دانشجویان بین المللی از ابتدا وجود خواهد داشت، اما این موضوع در حال حاضر بسیار به ندرت رخ می دهد. از دیگر موارد مهم در خصوص اخذ ویزای همراه برای دانشجویان بین المللی طول دوره تحصیلی و تمکن مالی افراد می باشد.

معمولاً ویزای همراه به دانشجویانی که قصد تحصیل در مقاطع دانشگاهی را دارند تعلق می گیرید، از سوی دیگر دانشجویانی که قصد اخذ ویزای همراه برای خانواده خود را دارند، می بایست از تمکن مالی مورد نیاز جهت پرداخت هزینه های زندگی خانواده خود در کشور مقصد برخوردار باشند. لازم به ذکر است متاسفانه در حال حاضر امکان اخذ ویزای همراه برای متقاضیان تحصیل در جمهوری چک وجود ندارد.

اگر درخواست ویزای دانشجویی چک رد بشه بازم می تونم اقدام کنم؟

به طور کلی در صورت رد شدن درخواست هر نوع ویزایی امکان اقدام مجدد یا اعتراض به نظر آفیسر پرونده در خصوص رد کردن درخواست ویزای مورد نظر وجود خواهد داشت. متقاضیان تحصیل در جمهوری چک در صورتیکه موفق به اخذ ویزای تحصیلی این کشور نشوند، می توانند با توجه به دلایل اعلام شده از سوی آفیسر در خصوص ریجکت شدن پرونده خود، با رفع کمبودهای موجود در پرونده مجدداً اقدام نمایند.

لازم به ذکر است اساساً در صورتیکه مدارک افراد متقاضی تحصیل در جمهوری چک کامل باشد و روند اخذ ویزای تحصیلی چک به صورت اصولی طی شود، احتمال اخذ ویزای تحصیلی بسیار بالا خواهد بود، در واقع آفیسر بدون دلیل ویزای درخواستی از سوی متقاضیان را رد نخواهد کرد.

شانس اخذ ویزای تحصیلی چک در سال 2020 چقدره؟

جمهوری چک همواره پذیرای دانشجویان بین المللی در کلیه مقاطع تحصیلی است، از سوی دیگر دانشگاه های معتبر و نظام آموزشی پیشرفته این کشور جهموری چک را به یکی از محبوب ترین و پرطرفدارترین مقاصد تحصیلی اروپا تبدیل نموده است.

در حال حاضر بیش از 60 درصد آمار مهاجران جمهوری چک به دانشجویان بین المللی تعلق دارد، قطعاً این آمار مهاجرتی نشانگر سهولت در اخذ ویزای تحصیلی چک می باشد، البته اخذ این ویزا مانند سایر ویزاها نیازمند ارائه مدارک مورد نیاز و پرداخت هزینه های جاری خواهد بود، مدارکی نظیر رزومه تحصیلی مناسب و تمکن مالی مورد نیاز جهت پرداخت هزینه های زندگی و تحصیل در جمهوری چک از اهمیت فراوانی برخوردار می باشد.

در حال حاضر شرایط مساعد دانشگاهی از لحاظ رتبه بندی بین المللی، کیفیت آموزشی و نرخ پذیرش فارغ التحصیلان در بازار کار کشور چک و سایر کشور های اتحادیه اروپا از جمله مواردی هستند که باعث افزایش روند مهاجرت دانشجویان بین المللی به چک شده اند.

نتیجه گیری

جمهوری چک با بیش از 600 سال قدمت در نظام آموزشی طیف گسترده ای از کلیه رشته های تحصیلی در مقاطع مختلف را به بهترین شکل ارائه می نماید، علاوه بر این دانشگاه های معتبر، امکانات آموزشی ایده ال و هزینه های بسیار منطقی تحصیل و زندگی در جمهوری چک این کشور را به یکی از گزینه های اصلی دانشجویان بین المللی تبدیل نموده است.

علاوه بر مزایای ذکر گردیده اجازه کار حین تحصیل و نرخ بالای جذب فارغ تحصیلان دانشگاه های جمهوری چک در بازار کار این کشور و از سوی دیگر امکان اخذ اقامت دائم جهموری چک، باعث افزایش روزافزون روند مهاجرت دانشجویان بین المللی به این کشور شده است.

در نهایت با توجه به موارد ذکر گردیده در این مطلب می توان نتیجه گیری نمود اخذ ویزای تحصیلی این کشور نه تنها در راستای ارتقای سطح علمی و پیشرفت تحصیلی افراد بسیار موثر خواهد بود، بلکه روش بسیار ایده الی برای مهاجرت به جمهوری چک و اخذ اقامت دائم این کشور نیز می باشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.