...

کارشناسی ارشد در کانادا

تحصیل کارشناسی ارشد در کانادا برای چه افرادی مناسب هست؟

تحصیل کارشناسی ارشد در کانادا، روش بسیار مناسبی برای ورود به کشوری ایده آل، جهت ادامه تحصیل و دریافت مدرک از دانشگاه های معتبر در سطح بین المللی می باشد. وجود دانشگاه های مطرح، شرایط نسبتا مناسب پذیرش، بازار کاری مطلوب و … باعث جذاب شدن تحصیل فوق لیسانس در کانادا شده است. به همین دلیل افرادی که شرایط مورد نیاز جهت اقدام را دارا باشند می توانند از این روش برای ورود و کسب اقامت و در نهایت شهروندی کانادا استفاده نمایند.

تحصیل کارشناسی ارشد در کانادا بیشتر برای افرادی که حداقل مدرک لیسانس، مدرک زبان، معدل مناسب، شرایط سنی و… را دارند مناسب است. معمولا تحصیل در این مقطع به دلیل شانس بالا، هزینه های معقول و امکان دریافت بورسیه تحصیلی یکی از بهترین روش ها برای ورود به کشور کانادا محسوب می شود.

علاوه براین تحصیل کارشناسی ارشد در کانادا یکی از بهترین گزینه ها برای افراد متاهل می باشد زیرا بر اساس قوانین و مقررات کشور کانادا این دسته از افراد مجاز به بردن همراه یعنی همسر و فرزندان زیر 18 سال خود می باشند هم چنین در کنار شخص دانشجو که به صورت نیمه وقت (20 ساعت در هفته) اجازه کار دارد، همسر وی نیز اجازه کار تمام وقت ( 40 ساعت در هفته) را دارا می باشد که این موضوع باعث سهولت تامین هزینه های زندگی برای این دسته از افراد می شود.

افرادی که مدرک تحصیلی آن ها فوق لیسانس و یا حتی دکتری نیز می باشد در صورت داشتن شرایط، می توانند برای ادامه تحصیل در این مقطع اقدام نمایند.

تحصیل کارشناسی ارشد

برای تحصیل کارشناسی ارشد در کانادا از کجا باید شروع کرد؟

تحصیل کارشناسی ارشد در کانادا یکی از پر متقاضی ترین روش ها برای ورود به این کشور محسوب می شود. یکی از عمده دلایل این امر، سطح بالای امکانات آموزشی و رفاهی دانشگاه ها و موسسات علمی کانادا است که باعث جذب حدود 400 هزار دانشجو از کشورهای مختلف و قرار گرفتن آن در بین 5 کشور محبوب برای ادامه تحصیل شده است.

مدت تحصیل در مقطع فوق لیسانس کانادا معمولا 2 سال می باشد. تحصیل در این مقطع به دو صورت عادی و تحقیقاتی انجام می پذیرد که در روش اول دانشجو با ارائه مدارک مورد نیاز اقدام به پذیرش از دانشگاه می کند اما در روش دوم متقاضی باید نظر استاد راهنما را جلب و در صورت تائید، جهت انجام پروسه پذیرش اقدام نماید.

ویزای تحصیلی کانادا

مدارک و شرایط مورد نیاز برای تحصیل کارشناسی ارشد در کانادا چیست؟

معمولا دانشگاه ها و موسسات علمی، لیست مدارک مورد نیاز جهت ثبت نام و اخذ پذیرش را در سایت خود اعلام و بهترین منبع برای اطلاع از شرایط و نحوه اقدام محسوب می شوند. البته برای اقدام، متقاضی باید شرایط سنی مناسبی داشته باشد. به صورت کلی مدارک مورد نیاز عبارت اند از:

  • مدرک زبان ( آیلتس، تافل، دولینگو و…)
  • مدرک لیسانس
  • حداقل معدل 14
  • رزومه
  • انگیزه نامه
  • پاسپورت معتبر
  • مدارک شناسایی
  • پرداخت هزینه سال یا ترم اول تحصیل و…

البته برخی از دانشگاه های کانادا بورسیه در مقطع کارشناسی ارشد ارائه می کنند و افراد متقاضی برای کاهش هزینه ها می توانند در این زمینه نیز اقدام نمایند. دانشجو جهت دریافت بورسیه از نظر معدل، رزومه، سوابق علمی، مقاله، توصیه نامه و … باید شرایط مناسبی داشته باشد.

در صورت افتادن فاصله بین مقطع لیسانس و فوق لیسانس، که به گپ تحصیلی معروف است باید با کار یا تحصیل توجیه شود یعنی متقاضی با ارائه اسناد معتبر اثبات گردد که در این مدت مشغول به کار یا تحصیل بوده است. سابقه کاری معمولا با ارائه گواهی معتبر از طرف کارفرما، قرارداد کاری، سابقه بیمه و… قابل اثبات می باشد.

شرایط رو دارم بعدش چیکار باید کنم؟

در صورت واجد شرایط بودن و تهیه مدارک، باید به سایت دانشگاه مورد نظر مراجعه و در بخش مربوطه اقدام به ارسال مدارک مورد نیاز کرد. معمولا برای درخواست پذیرش از دانشگاه ها باید مبلغی به عنوان اپلیکیشن فی پرداخت شود. متقاضی امکان درخواست پذیرش از چند دانشگاه را دارد اما به دلیل اینکه این فرآیند مستلزم پرداخت هزینه می باشد بهتر است برای یک دانشگاه اقدام نمود.

زمان پذیرش یا ددلاین از طریق سایت دانشگاه اعلام و فرد ظرف مدت مقرر امکان درخواست پذیرش را دارد. در صورت تائید، برای دریافت نامه پذیرش تحصیلی باید هزینه یک سال یا ترم اول پرداخت شود. بعد از این مرحله باید جهت دریافت ویزای دانشجویی اقدام کرد.

چه جوری ویزا رو بگیرم؟

برای دریافت ویزای تحصیلی (study permit)، باید فرم درخواست تکمیل و مدارک مورد نیاز به صورت آنلاین برای اداره مهاجرت کانادا ارسال شود. در مرحله بعدی برای انجام انگشت نگاری یا بیومتریک جهت احراز هویت، باید به دفاتر اعلام شده مراجعه کرد. معمولا ایرانی ها به دلیل عدم نیاز به ویزا، جهت انجام این پروسه به کشور ترکیه مراجعه می نمایند.

در صورت تائید شرایط و مدارک از طرف اداره مهاجرت کانادا، متقاضی امکان دریافت ویزای تحصیلی کانادا را خواهد داشت. این پروسه نیازمند پرداخت هزینه می باشد برای نمونه هزینه ویزای تحصیلی متقاضی حدود 150 دلار، هزینه هر همراه حدود 155 دلار و انگشت نگاری 85 دلار کانادا اعلام شده است.

هزینه تحصیل کارشناسی ارشد در کانادا چقدره؟

هزینه تحصیل کارشناسی ارشد در کانادا چقدره؟

یکی از مهم ترین نکات مورد نظر متقاضیان تحصیل کارشناسی ارشد در کانادا، هزینه دانشگاه های این کشور می باشد. البته هزینه تحصیل با توجه به شهر، رشته و دانشگاه متفاوت است. به صورت کلی در بین کشورهای انگلیسی زبان، کانادا شرایط مناسب تری برای دانشجویان از نظر میزان هزینه ها در نظر گرفته است. در ادامه به بررسی هزینه تحصیل کارشناسی ارشد در کانادا خواهیم پرداخت:

رشته شهریه سالانه
هنرهای تجسمی و نمایشی، فناوری های ارتباطی حدود 14 هزار دلار کانادا
علوم انسانی حدود 13 هزار دلار کانادا
حقوق حدود 16 هزار دلار کانادا
علوم ریاضی، کامپیوتر حدود 15 هزار دلار کانادا
مهندسی حدود 18 هزار دلار کانادا
پرستاری حدود 14 هزار دلار کانادا

البته هزینه های اعلام شده برای تحصیل کارشناسی ارشد کانادا به صورت میانگین می باشد برای برخی از ایالت ها مانند ساسکاچوان هزینه های کمتر و جهت تحصیل در دانشگاه های معتبر و مطرحی مانند تورنتو، ونکوور و… هزینه های بالاتری برای تحصیل باید پرداخت شود.

بعد از پایان دوره کارشناسی ارشد کانادا چطور اقامت بگیریم؟

تحصیل کارشناسی ارشد در کانادا یکی از روش های بسیار مناسب برای ورود و در نهایت کسب اقامت کانادا محسوب می شود. معمولا دانشجویان، اقامت دانشجویی به مدت زمان تحصیل دریافت ولی برای این که اقامت دائم دریافت نمایند باید از طریق کار، سرمایه گذاری، استارت آپ ، ازدواج و غیره اقدام نمایند. در ادامه به بررسی روش های دریافت اقامت دائم کانادا بعد از پایان دوره کارشناسی ارشد خواهیم پرداخت:

اگه تو کانادا یه کار دائم پیدا کنی می تونی اقامت دائم بگیری!

یکی از بهترین راه ها برای دریافت اقامت دائم، بعد از اتمام تحصیل کارشناسی ارشد در کانادا، اشتغال به کار دائم می باشد. بر اساس قوانین و مقررات این کشور، بعد از تحصیل به فرد 2 تا 3 سال فرصت داده می شود تا بتواند کار پیدا کند و در صورت اشتغال، امکان دریافت اقامت دائم بعد مدت کوتاهی را خواهد داشت. بازار کاری کانادا شرایط نسبتا مناسبی دارد و به همین دلیل مهاجران بسیاری مخصوصا از ایران در آن مشغول به کار هستند که این امر موجب راحت تر شدن زندگی در کشوری دیگر می شود.

وضعیت درآمد در کانادا نیز بسیار مطلوب است برای نمونه حداقل درآمد مشاغل عادی مانند کار در فروشگاه برای هر ساعت بین 12 تا 16 دلار کانادا می باشد. البته در صورت یافتن شغل مربوط با تحصیلات، درآمد فرد بیشتر نیز خواهد بود. هر چه میزان تخصص و مهارت، سابقه کاری، مدرک تحصیلی و… متقاضی بیشتر باشد، درآمد وی نیز بالاتر خواهد بود.

اگه با یکی از کانادایی ها ازدواج کنم چی؟

اگه با یکی از کانادایی ها ازدواج کنم چی؟

یکی از کم هزینه و راحت ترین روش های کسب اقامت کانادا، ازدواج با یکی از اتباع این کشور می باشد. همسر باید اقامت دائم و یا شهروندی این کشور را دارا باشد. در صورت ازدواج به صورت رسمی امکان اقامت در کشور کانادا وجود خواهد داشت. البته برای این پروسه باید اثبات شود که طرفین از قبل با هم ارتباط داشته و قصد جدی ازدواج را دارند.

راه دیگه ای هم هست؟ از نظر هزینه ها مشکلی ندارم!!

از دیگر روش هایی که می توان بعد از تحصیل فوق لیسانس در کانادا، برای دریافت اقامت اقدام کرد، سرمایه گذاری می باشد. سرمایه گذاری در کانادا به دو صورت انجام می شود: در روش اول می توان از طریق کارآفرینی و ایجاد یک کسب و کار اقدام کرد. برای انجام فرآیند متقاضی باید سابقه کاری، تمکن مالی لازم، بیزینس پلن و سایر شرایط مورد نیاز را داشته باشد تا در صورت کسب امتیازات لازم بتواند به نتیجه مورد نظر دست یابد.

در روش بعدی می توان از طریق خرید بیزینس هایی مانند فروشگاه، رستوران، کافه، پمپ بنزین و… اقامت کانادا را دریافت کرد. البته حداقل هزینه خرید این کسب و کارها با توجه به شهر، موقعیت، ابعاد و… تعیین می شود. از این طریق متقاضی از ابتدا اقامت دریافت نمی کند ولی بعد از 3 بار پرداخت حقوق و بیمه برای خود می تواند درخواست اقامت کاری را نماید.

استارت آپ هم راه بدی نیستا

با پایان تحصیل کارشناسی ارشد در کانادا، دانشجو می تواند از طریق ایجاد استارت آپ نیز برای دریافت اقامت دائم اقدام نماید. برای انجام پروسه، فرد یا افراد باید طرح و ایده ای نوآورانه ارائه نمایند که امکان اجرایی شدن و بازده اقتصادی مناسب داشته باشد. کشور کانادا در حال حاضر یکی از بهترین مقاصد برای راه اندازی استارت آپ ها می باشد زیرا دولت این کشور، حمایت ویژه ای از این افراد می کند و حتی امکان سرمایه گذاری بر روی طرح از طرف شرکت های کانادایی نیز وجود دارد.

با توجه به مطالب بیان شده می توان این گونه نتیجه گیری کرد که تحصیل کارشناسی ارشد در کانادا می تواند گزینه بسیار مناسبی برای متقاضیان ادامه تحصیل در کشورهای پیشرفته و مدرن باشد. دانشگاه های معتبر، بازار کاری مناسب و وضعیت رفاهی مطلوب باعث محبوب شدن تحصیل در کانادا برای بسیاری شده است. به نظر شما تحصیل کارشناسی ارشد در کانادا روش مناسبی برای ورود و در نتیجه کسب اقامت این کشور می باشد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.