...

تحصیل دکتری در کانادا

تحصیل دکتری در کانادا

تحصیل دکتری در کانادا و دانشگاه های معتبر این کشور بدون شک آینده درخشانی را پیش روی افراد قرار می دهد. این موضوع به دلایل مختلفی از قبیل سطح کیفی بالای نظام آموزشی این کشور، دانشگاه های معتبر با رنکینگ بسیار خوب در بین دانشگاه های جهان، ارائه برنامه های آموزشی به زبان انگلیسی و در نهایت امکان اخذ اقامت کانادا برای متقاضیان مهاجرت تحصیلی به یک کشور پیشرفته و سطح 1 دنیا، گزینه بسیار مناسبی ارزیابی می شود.

نظام آموزشی کانادا به ویژه در مقاطع تحصیلات تکمیلی از جمله دکتری، بر اساس پژوهش، تحقیق، آزمایش و کار روی حوزه های به روز علمی فعالیت می کند. در نتیجه تحصیل دکتری در کانادا همگام با استاندارد های روز دنیا قرار داشته و از نظر علمی جایگاه ویژه ای در سطح بین المللی به خود اختصاص داده است.

همچنین به دلیل جمعیت نسبتا پایین این کشور در مقایسه با وسعت آن، نظام آموزشی این کشور بر مبنای آموزش های بین المللی پایه گذاری شده به طوری که در سال های اخیر به دلیل حضور دانشمندان، اساتید و محققین برتر دنیا، تعداد دانشجویان بین المللی در این کشور حدود 30 درصد افزایش داشته است. به طور کلی می توان گفت تحصیل در کانادا با وجود هزینه های نسبتا زیاد، برای افراد هدفمند بسیار راهگشا خواهد بود.

اما تحصیل دکتری در کانادا را به چه افرادی پیشنهاد می کنیم؟ در پاسخ به این سوال به طور کلی می توان گفت به هر فردی که از شرایط لازم برخوردار باشد. در واقع هر متقاضی که شرایط اولیه لازم را داشته باشد، می توان برای تحصیل مقطع دکتری در این کشور اقدام کند. واضح است که از اولین شرایط تحصیل در این مقطع تحصیلی گذراندن دوره کارشناسی ارشد در رشته مرتبط و در یک دانشگاه مورد تایید کشور کانادا می باشد.

موضوع مهم دیگر داشتن مدرک معتبر زبان خارجی (انگلیسی یا فرانسه در برخی دانشگاه ها) و برخورداری از سطح کافی دانش و مهارت زبان مورد نظر خواهد بود. از دیگر شرایط تحصیل دکتری داشتن تمکن مالی لازم به منظور تامین هزینه های تحصیل و زندگی می باشد که اگر متقاضیان به دنبال دریافت بورسیه تحصیلی یا فاند باشند، بایستی سوابق علمی قوی و رزومه قابل قبولی ارائه دهند.

در نهایت تحصیل دکتری در کانادا را می توان به افراد زیر پیشنهاد داد:

 • افرادی که به دنبال تحصیل در دانشگاه های معتبر جهانی هستند.
 • افرادی که از طریق مهاجرت تحصیلی به دنبال کسب اقامت کانادا، ایالات متحده آمریکا و سایر کشور های پیشرفته دنیا هستند.
 • افرادی که مایل به تحصیل به زبان انگلیسی هستند.
 • افرادی که به دنبال تجربه تحصیل با بالاترین امکانات هستند.
 • افرادی که به دنبال ساختن آینده ای روشن برای خود و خانواده شان هستند.

شرایط سنی برای تحصیل دکتری در کانادا چطوریه؟

یکی از سوالاتی که برای متقاضیان تحصیل دکتری در کانادا ایجاد می شود چگونگی شرایط سنی متقاضی می باشد. در پاسخ به این سوال ابتدا باید گفت، ویزای تحصیل کانادا در مقطع دکتری مشابه اغلب سایر کشور های دنیا، نیاز به جلب توجه یک سوپروایزر (استاد راهنما) داشته و از ارتباط بین استاد و دانشجو نشات می گیرد.

یعنی چنان چه معمولا یکی از اساتید دانشگاه مورد نظر در رشته دانشجو، متقاضی را از نظر علمی و سطح دانش زبان خارجی مورد تایید قرار دهد، فرد می تواند برای درخواست پذیرش تحصیلی و پس از آن ویزای دانشجویی اقدام نماید.

به طور کلی برای تحصیل دکتری در کانادا نیز مانند سایر کشور ها نکاتی که اغلب مورد توجه اساتید قرار می گیرد معدل کارشناسی و کارشناسی ارشد، مدرک معتبر زبان خارجی با نمره خوب، نوع دانشگاه و رشته مورد تقاضای دانشجو می باشد.

مقطع مقطع دکتری در کشور کانادا یک دوره 3 الی 5 ساله بوده که می تواند به صورت آموزش محور، پژوهش محور و یا ترکیبی از 2 مورد باشد. در این کشور فاصله بین مقاطع تحصیلی نیز دارای اهمیت نیست و متقاضی با ارائه سوابق علمی، پژوهشی و کار مرتبط با موضوع مورد نظر امکان اقدام در هر شرایط سنی حتی تا 45 سالگی و بالاتر را خواهد داشت.

برای تحصیل دکتری در کانادا از کجا باید شروع کرد؟

برای تحصیل دکتری در کانادا و شروع برای اقدام آن، همه چیز به رشته متقاضی و دانشگاه یا حتی استاد مورد نظر وی بستگی دارد. در برخی از دانشگاه ها پذیرش دانشجویان مقطع دکتری با نظر گروه تخصصی انجام شده و معمولا اعلان پذیرش دانشجوی دکتری چندین ماه پیش از شروع ترم تحصیلی در سایت دانشگاه بارگذاری می شود.

در برخی موارد هم اساتید در صفحات شخصی خود در دانشگاه مورد نظر یا وب سایت های علمی، نیاز خود به دانشجوی دکتری را اعلان می کنند. در هر 2 صورت قدم اول در این مسیر متقاضی بایستی رشته خود را انتخاب نموده و حتی استاد و موضوع پژوهش را نیز در نظر داشته باشد.

قدم بعدی به منظور اخذ پذیرش دکتری در کانادا یا سایر کشور ها، ارائه پروپوزال متقاضی برای رشته مورد نظر یا پروژه مطرح شده می باشد. در این مرحله بایستی پروپوزال فرد از تناسب کافی با رشته و یا موضوعات مد نظر دانشگاه یا اساتید برخوردار بوده و هم چنین به روز بوده و از منظر علمی نیز جذاب باشد.

البته در برخی از موارد دانشگاه های کانادا از قبل زمینه های تحقیقاتی خود را برای جذب دانشجوی دکتری اعلام نموده و چارچوب های اصلی پژوهش را مشخص می کنند. در سایر موارد خود فرد می تواند با مطالعه زمینه های تحقیقاتی دپارتمان یا گروه مورد نظر و اساتید مربوطه اقدام به پیشنهاد موضوع نماید. سایر مراحل لازم به منظور تحصیل دکتری عبارت اند از:

 • ارائه انگیزه نامه یا همان SOP (Statement Of Purpose) متقاضی شامل سوابق آموزشی، امور تحقیقاتی انجام شده، چرایی انتخاب دانشگاه و کشور کانادا برای تحصیل دکتری و همه دستاورد های علمی به همراه هدف از تحصیل دکتری در رشته مورد نظر
 • ارائه توصیه نامه از اساتید مطرح مقاطع قبلی تحصیل متقاضی
 • ارائه کارنامه مقاطع قبلی تحصیلی به همراه ریز نمرات با ترجمه رسمی
 • رزومه فردی یا CV
 • مدرک زبان خارجی معتبر با نمره خوب
 • نمونه کار یا پورتفولیو در برخی از رشته های هنری
 • شرکت در آزمون های ورودی رشته های مختلف در صورت لزوم از جمله GRE یا GMAT
 • شرکت در مصاحبه تخصصی در صورت نیاز
 • اقدام برای ویزای تحصیلی در صورت دریافت پذیرش

هزینه اپلای دکتری در کانادا چقدره؟

هزینه اپلای دکتری در کانادا نیز با توجه به نوع دانشگاه و رشته انتخابی متقاضی می تواند متفاوت باشد. دانشگاه های کانادا نیز مانند اغلب کشور های دنیا در 2 نوع دولتی یا عمومی و خصوصی وجود دارند. هر کدام از این دانشگاه شرایط و هزینه های خاص خود را به منظور اعطای پذیرش تحصیلی کانادا در مقطع دکتری تعریف کرده اند.

توصیه می شود پیش از هر گونه اقدامی متقاضیان به سایت دانشگاه مورد نظر مراجعه نموده و از آخرین تغییرات و هزینه های مورد نیاز آگاه شوند. یکی از هزینه های لازم به منظور تحصیل دکتری در کانادا هزینه ای است که معمولا دانشگاه ها از متقاضیان خویش با عنوان اپلیکیشن فی جهت بررسی پرونده فرد در دپارتمان مربوطه درخواست می کنند.

این مبلغ غیر قابل برگشت بوده و در دانشگاه های مختلف متفاوت می باشد اما به طور کلی بسته به نوع دانشگاه در محدوده 50 تا 200 دلار کانادا متغیر می باشد. به این هزینه بایستی هزینه های ترجمه رسمی مدارک تحصیلی از جمله دانشنامه و ریز نمرات و مدارک شخصی فرد از جمله شناسنامه و کارت ملی را نیز اضافه نمود. برخی از دانشگاه های کانادا علاوه بر بارگذاری آنلاین مدارک در وبسایت دانشگاه مربوطه تقاضای پست کردن مدارک به صورت فیزیکی را نیز دارند.

همچنین هزینه ارسال مدارک از سوی دانشگاه به دانشجو برای ارائه به سفارت بر عهده متقاضی خواهد بود. در این صورت هزینه های ارسال مدارک نیز به هزینه های فوق افزوده می شود. هزینه ارسال مدرک زبان خارجی معتبر به مقصد دانشگاه مورد نظر (15 تا 20 دلار آمریکا) نیز بر عهده متقاضی می باشد.

چطوری فاند دکتری در کانادا بگیریم؟

یکی از موضوعاتی که به منظور تحصیل دکتری در کانادا و دیگر کشور های انگلیسی زبان معمولا افراد را دچار چالش کرده، هزینه های مورد نظر برای شهریه دانشگاه و زندگی دانشجو می باشد. این کشور ها در تقسیم بندی کشور های مقصد مهاجرت تحصیلی، در گروه کشور های مستلزم پرداخت هزینه قرار می گیرند.

در واقع هزینه های تحصیل در کانادا در مقایسه با دیگر کشور های انگلیسی زبان یعنی ایالت متحده آمریکا، استرالیا و انگلیس بسیار معقول تر بوده اما با توجه به برابری نرخ ارز، معمولا چالش مهمی برای دانشجویان و خانواده های آنان محسوب می شود.

البته بسیاری از دوره های تحصیلی دکتری در کانادا و سایر کشور ها از آن جهت که عموما کار بر روی یک پروژه علمی بوده و توسط صنایع و شرکت های مختلف حمایت می شوند، دارای بورسیه یا فاند می باشند.
برای گرفتن فاند دوره دکتری در کشور کانادا همه چیز به شایستگی ها و ویژگی های علمی و آموزشی متقاضیان بر می گردد.

البته انواع فاند یا بورسیه تحصیلی بر اساس میزان آن ممکن است کل هزینه ها یا بخشی از آن را تامین کند. قطعا هر چه شایستگی فرد بالاتر بوده از شانس بیش تری برای دریافت فول فاند برخوردار خواهد بود. البته برای تامین هزینه های تحصیل و زندگی تنها فاند یا بورسیه در دسترس نبوده و دانشجوی دکتری با انجام کارهایی از قبیل دستیار آموزشی یا پژوهشی اساتید امکان تامین برخی از هزینه ها را خواهد داشت.

اما به هر روی مولفه های تاثیر گذار بر دریافت فاند دکتری در کانادا عبارت اند از:

 • معدل بالا در مقاطع تحصیلی قبلی
 • داشتن مقالات معتبر بین المللی یا ISI
 • داشتن توصیه نامه از اساتید مطرح
 • ارائه مدرک زبان معتبر با نمره خوب و نشان دادن مهارت های زبان خارجی
 • نوع دانشگاه های مقاطع قبلی تحصیلی
 • انگیزه نامه خوب و ارائه پروپوزال به روز و جذاب
 • شرکت در مصاحبه تخصصی و موفقیت در آن

تحصیل دکتری در کانادا چه مزایای برای من درپی داره؟

تحصیل دکتری در کانادا مزایای بسیار زیادی برای متقاضیان در پی خواهد داشت چرا که فرصت ها و شانس های بسیار خوبی پیش روی این افراد قرار می دهد. به طور کلی تحصیل در کشور های خوب و درجه یک دنیا موجب آشنایی با فرهنگ های مختلف، کسب تجربه و یادگیری عمیق و به روز مطالب علمی خواهد شد.

تجربه سطح کیفی بسیار بالای آموزش و استاندارد های به روز زندگی در کانادا خود به تنهایی یکی از مزایای تحصیل در این کشور خواهد بود. اما مزایای تحصیل دوره دکتری در این کشور آن قدر قابل توجه بوده که در ادامه به آن می پردازیم.

تحصیل در برترین دانشگاه های دنیا

از اولین و مهم ترین مزایای تحصیل دکتری در کانادا می توان به تحصیل در برترین دانشگاه های دنیا اشاره نمود. تعیین برترین دانشگاه های دنیا هر ساله توسط موسسات مختلف و بر اساس مولفه هایی از قبیل نسبت اعضای هیئت علمی به دانشجو، تعداد دانشجو و اعضای هیئت علمی بین المللی، امکانات رفاهی دانشگاه، میزان انتشارات دانشگاه مانند کتاب و مقاله، اینترنت دانشگاه و تجهیزات و امکانات تحقیقاتی دانشگاه صورت می گیرد.

در آخرین لیست منتشر شده توسط وبسایت معتبر QS تعداد 7 دانشگاه از دانشگاه های کانادا رتبه های زیر 200 را در بین دانشگاه های جهان اخذ کرده اند. تحصیل در این دانشگاه بدون شک آینده شغلی و زندگی بهتری پیش روی افراد قرار می دهد.

امکان یافتن فرصت های شغلی بهتر

امکان یافتن فرصت های شغلی بهتر

امکان یافتن فرصت های شغلی بهتر با تحصیل دکتری در کانادا به همان دلیل تحصیل در برترین دانشگاه های دنیا ایجاد خواهد شد. واضح است که یکی از فاکتور های موثر در انتخاب و استخدام نیروهای کاری به ویژه در شرکت های بزرگ و معتبر دنیا، دانشگاه محل تحصیل افراد می باشد.

مدارک اخذ شده از دانشگاه های معتبر کانادا نه تنها در این کشور که در سایر کشور های خوب و درجه یک دنیا، فرصت های شغلی بهتری را برای فارغ التحصیلان آن ها فراهم می سازد. اشتغال در این فرصت های شغلی خود مزایای متعدد دیگری برای افراد به دنبال داشته که حقوق و مزایای بسیار خوب تنها یکی از آن ها می باشد.

شانس دریافت اقامت کانادا و سایر کشور ها

از دیگر مزایای تحصیل دکتری در کانادا افزایش شانس دریافت اقامت کانادا و سایر کشور ها خواهد بود. وقتی یافتن شغل در کانادا و سایر کشور ها برای فارغ التحصیلان دانشگاه های معتبر کانادا به راحتی قابل دسترس باشد، به طور خودکار شانس دریافت اقامت نیز افزایش می یابد.

به ویژه در کانادا فارغ التحصیلان پس از اتمام تحصیل تنها با 2 یا 3 سال کار کردن امکان دریافت اقامت دائم این کشور را خواهند داشت. در سایر کشور ها معمولا این پروسه بین 3 تا 5 سال به طول خواهد انجامید. بنابراین یکی از بهترین مسیر های مهاجرتی را می توان مهاجرت تحصیلی قلمداد کرد.

تحصیل در دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم

یکی دیگر از مزایای تحصیل دکتری در کانادا، تحصیل در دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم می باشد. این موضوع از آن جهت حائز اهمیت است که به هر دلیلی امکان بازگشت به کشور و درخواست کار با مدرک تحصیلی اخذ شده از دانشگاه های خارجی برای افراد وجود دارد.

در صورتی که دانشگاهی مورد تایید وزارت علوم کشور نبوده یا فرد بایستی هزینه ها و زمان دیگری به منظور گذراندن دوره های همسان سازی صرف نماید و یا ممکن است به طور کلی اجازه فعالیت به وی داده نشود. در این صورت هزینه ها و زمانی که فرد به همراه دوری از وطن و خانواده تحمل نموده عملا تضییع خواهند شد.

ارائه برنامه های آموزشی به زبان انگلیسی

ارائه برنامه های آموزشی به زبان انگلیسی که زبان رسمی این کشور نیز می باشد، یکی از مهم ترین مزایای تحصیل دکتری در کانادا به شمار می رود. البته برنامه های آموزشی در مقطع دکتری در همه کشور های دنیا به زبان انگلیسی نیز ارائه می شوند اما گستردگی دانشگاه ها و رشته های متنوع در کشور های انگلیسی زبان کار متقاضی را برای انتخاب بسیار راحت تر می کند.

از سوی دیگر معمولا یافتن شغل پاره وقت و حضور در بازار کسب و کار کشور های مختلف یکی از هدف های اصلی دانشجویان مقاطع تحصیلات تکمیلی می باشد. قطعا تسلط به زبان رسمی هر کشور، یکی از پارامتر های تاثیر گذار در این موضوع بوده و می تواند تا حد زیادی به افراد کمک کند.

هزینه های معقول تر در مقایسه با دیگر کشور های انگلیسی زبان

همان طور که اشاره شد، کشور کانادا نیز جزو کشور های انگلیسی زبان و یا مستلزم پرداخت هزینه برای تحصیل می باشد. چنان چه فرد نتواند فاند یا بورسیه جهت تحصیل دکتری در کانادا دریافت کند، تامین همه هزینه های شهریه دانشگاه و زندگی در این کشور چالش برانگیز خواهد بود.

اما در مقایسه با سایر کشور های انگلیسی زبان یعنی ایالت متحده آمریکا، انگلیس، استرالیا و حتی نیوزلند، با توجه به اعتبار دانشگاه ها و کیفیت زندگی در کانادا، هزینه های تحصیل و زندگی در این کشور بسیار معقول تر و منطقی تر می باشد. بنابراین حتی اگر متقاضی از هزینه شخصی برای این موضوع استفاده کند، علاوه بر کسب تجارب گرانقیمت، قطعا سرمایه گذاری بسیار خوبی انجام داده است.

حمایت و پشتیبانی مناسب از دانشجویان بین المللی

یکی دیگر از مزایای تحصیل دکتری در کانادا حمایت و پشتیبانی مناسب از دانشجویان بین المللی می باشد. تعداد زیادی از شهروندان و ساکنین این کشور را مهاجران بین المللی تشکیل داده اند. به همین جهت جامعه کانادا یک جامعه چند فرهنگی از قومیت های گوناگون از گوشه و کنار دنیا بوده و این موضوع را جزو افتخارات خود نیز می داند. در نتیجه در این کشور برخورد بسیار خوبی با تازه وارد ها و به خصوص چهره های علمی و دانشگاهی صورت گرفته و دولت کانادا نیز همواره حمایت های بسیار زیادی از دانشجویان بین المللی در همه مقاطع در نظر می گیرد.

وجود دانشجویان بین المللی فراوان

با وجود دانشجویان بین المللی فراوان، دانشجویان متقاضی تحصیل دکتری در کانادا احساس تنهایی، غربت و دلتنگی را کم تر تجربه نموده و در مقایسه با بسیاری از کشور ها حتی انطباق پذیری راحت تری خواهند داشت.

چرا که یکی از مشکلات دانشجویان بین المللی در بسیاری از کشور های دنیا به خصوص کشور های اروپایی، موضوع دوری از خانواده، غربت، تنهایی و دلتنگی بوده و افراد بسیاری به همین دلیل قید تحصیل در این کشور ها را زده اند. اما تجربیات نشان داده در کانادا به علت جامعه فرهنگی و تحصیل کرده و وجود دانشجویان بین المللی فراوان، قطعا این موضع کم تر افراد را دچار چالش خواهد کرد.

ارائه بورسیه های متعدد تحصیلی

ارائه بورسیه های متعدد تحصیلی یکی از مهم ترین مزایای تحصیل دکتری در کانادا محسوب می شود. همان طور که پیش تر اشاره شد با توجه به نرخ برابری ارز و به ویژه در سال های اخیر، تامین هزینه های شهریه دانشگاه و زندگی در کانادا به یکی از چالش های اصلی دانشجویان و خانواده های آنان تبدیل شده است.

بورسیه های متعدد تحصیلی در رشته های مختلف از آن جهت در کانادا ارائه می گردد که این کشور به شدت به دنبال پیشرفت های علمی روز دنیا در زمینه های مختلف است. به همین دلیل نیز حمایت های مالی بسیار خوبی توسط دولت، سازمان ها و شرکت های مختلف از پروژه های علمی جذاب صورت می گیرد. در نتیجه افراد دارای سوابق علمی خوب امکان اخذ بورسیه و تامین بخش مهمی از هزینه ها را خواهند داشت.

امکان کار دانشجویی و پاره وقت

امکان کار دانشجویی و پاره وقت

امکان کار دانشجویی و پاره وقت یکی دیگر از مزایای تحصیل دکتری در کانادا به شمار می رود که قطعا از چند جهت به سود فرد خواهد بود. آشنایی با بازار کسب و کار این کشور، ایجاد سوابق کاری و تامین بخشی از هزینه های زندگی از مهم ترین مزایای یافتن کار دانشجویی و پاره وقت در کانادا می باشد.

مانند اغلب کشور های دنیا میزان کار دانشجویی و پاره وقت در کانادا نیز به مقطع و برنامه تحصیلی دانشجویان بستگی دارد. اما میزان کار دانشجویی دوره دکتری در کانادا مثل دیگر کشور های دنیا بین 20 تا 30 ساعت در هفته متغیر بوده و با توجه به دستمزد هر ساعت کار در این کشور (8 تا 12 دلار کانادا) امکان تامین بخشی از هزینه های زندگی از این طریق وجود دارد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه مهاجرت به خارج از کشور از طریق ویزای تحصیلی، کار و ویزای سرمایه گذاری می توانید با کارشناسان موسسه آریاناپارس در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.