...

دکتری در انگلستان

تحصیل دکتری در انگلستان، علاوه بر این که یکی از ساده ترین و سهل الوصول ترین روش های مهاجرت به این کشور معتبر اروپایی می باشد، فرصت و امکان بهره مندی از بهترین نظام های آموزشی دنیا را برای افراد فراهم می سازد. در واقع دکتری در انگلستان به صورت کلی تحصیل پیرامون یک پروژه پژوهشی بر اساس یک رشته مورد نظر دانشگاهی و در کنار آن نوشته رساله دکتری عموما تا حجم 100 هزار کلمه می باشد.

دوره های دکتری در کشور انگلستان مانند سایر نقاط دنیا می توانند صرفا پژوهش محور، صرفا آموزش محور و یا تلفیقی از 2 مورد باشد. یکی از مهم ترین مزایای تحصیل در انگلستان در مقاطع تحصیلات تکمیلی مانند کارشناسی ارشد و دکتری، کوتاه تر بودن طول این دوره های آموزشی است. به گونه ای که طول دوره تحصیل دکتری در انگلستان به صورت تمام وقت حداقل 3 سال و به صورت پاره وقت حداکثر 6 سال و یا بیشتر در نظر گرفته می شود.

از دیگر شرایط ادامه تحصیل دکتری در انگلستان می توان به پذیرش هر شخصی که مدرک کارشناسی ارشد معتبر و مورد تایید با نمره بسیار خوب در کنار مدرک زبان خارجی معتبر (معمولا آیلتس) ارائه داده، اشاره نمود. البته با توجه به این که شخص بخواهد هزینه های تحصیل خود را شخصا پرداخت کرده و یا از فاند و بورسیه تحصیلی استفاده کند، شرایط متفاوت بوده که در ادامه به آن می پردازیم.

برای تحصیل دکتری در انگلیس چه مدارکی مورد نیاز هست؟

برای تحصیل دکتری در انگلیس چه مدارکی مورد نیاز هست؟

مدارک مورد نیاز برای تحصیل دکتری در انگلستان به نوع دانشگاه مورد نظر، رشته تحصیلی متقاضی، میزان و چگونگی پرداخت هزینه ها و نوع دوره آموزشی بستگی دارد. واضح است اولین مدرک مورد نیاز برای این موضوع، مدرک تحصیلی مقطع قبلی یعنی کارشناسی ارشد خواهد بود. این مدرک تحصیلی بایستی در یک دانشگاه مورد تایید کشور انگلستان اخذ شده باشد و به زبان انگلیسی به صورت رسمی ترجمه شود.

در کنار مدرک تحصیلی مقطع قبلی، ریز نمرات و معدل آن مقطع نیز مورد نیاز بوده که بایستی به صورت رسمی به زبان انگلیسی ترجمه شود. از دیگر مدارک مهم به منظور تحصیل دکتری در انگلستان بایستی به یک پروپوزال تحقیقاتی اشاره نمود که بایستی در بر گیرنده یک موضوع جذاب و به روز علمی بوده و در حوزه های تحقیقاتی دانشگاه مورد نظر متقاضی قرار داشته باشد. از دیگر مدارک مورد نیاز برای تحصیل دکتری در انگلستان می توان به موارد زیر اشاره نمود:

بیشتر بخوانید : سرمایه گذاری در انگلستان

 • مدارک شناسایی متقاضی از قبیل شناسنامه و کارت ملی با ترجمه رسمی به زبان انگلیسی
 • گذرنامه یا پاسپورت دارای اعتبار متقاضی
 • مدرک زبان انگلیسی معتبر مانند آیلتس یا تافل با نمره خوب (حداقل 5/6) که نشان دهنده توانایی اثبات روان بودن مهارت های اصلی دانش زبان متقاضی باشد.
 • رزومه شخصی و سوابق علمی، آموزشی و تحقیقاتی
 • مقالات معتبر بین المللی به ویژه برای اخذ فاند یا بورسیه
 • توصیه نامه از اساتید مطرح
 • انگیزه نامه یا Statement of Purpose که نشان دهنده دلایل و اهداف متقاضی از تحصیل در انگلستان باشد.
 • مدارکی دال بر دریافت فاند دکتری در انگلستان یا اثبات کننده تمکن مالی متقاضی به منظور تامین هزینه های تحصیل و زندگی در این کشور
 • دریافت ویزای تحصیلی یا دانشجویی انگلستان
برای دریافت فاند دکتری انگلستان چه مراحلی را باید پشت سر گذاشت؟

برای دریافت فاند دکتری انگلستان چه مراحلی را باید پشت سر گذاشت؟

دوره های تحصیلی دکتری در انگلستان با توجه به حمایت برخی سازمان ها و یا دولت همراه با فاند و بورسیه هستند، متقاضیان نیز همه تلاش خود را به کار می گیرند تا با اخذ فاند یا بورسیه تحصیلی بخش مهمی از هزینه های تحصیل و زندگی خود را تامین کنند. به طور کلی عموما دانشگاه بودجه دولتی در نظر گرفته شده را به دپارتمان های پول ساز تخصیص داده و آن ها نیز به اساتید دارای تحقیقات بیشتر و مفید تر واگذار می کنند.

اساتید نیز بر اساس پروپوزال های دریافت شده از متقضیان تحصیل دکتری در انگلستان و رزومه های آن ها، افراد شایسته تر را انتخاب می کنند. با توجه به آمار های منتشر شده نهیتا 1 یا 2 درصد از دانشجویان فاند کامل دریافت می کنند که نشان دهنده رقابت بسیار شدید بین متقاضیان این امر می باشد.

هزینه تحصیل دکتری در انگلستان چقدره؟

هزینه تحصیل دکتری در انگلستان چقدره؟

هزینه تحصیل دکتری در انگلستان نیز به عوامل متعددی از قبیل نوع دانشگاه مورد نظر، کیفیت و رتبه دانشگاه یا موسسه آموزشی، نوع دوره تحصیلی، رشته انتخاب شده توسط متقاضی و حتی نوع ملیت افراد بستگی دارد. البته موضع ملیت تا هنگامی که انگلیس در اتحادیه اروپا عضویت داشت موجب کم تر بودن شهریه های دانشگاه برای این افراد می شد.

به عنوان مثال شهریه دانشگاه های انگلستان برای دانشجویان عضو اتحادیه اروپا را به صورت متوسط حدود یک سوم یا نصف شهریه دانشجویان غیر اتحادیه اروپایی تعیین کرده بودند. اما به طور کلی هزینه های تحصیل در انگلستان که شامل هزینه های شهریه دانشگاه و هزینه های زندگی می شوند، در مقایسه با دیگر کشور های اروپایی بالاست.

چنان چه متقاضی از پشتوانه مالی خوبی برخوردار نبوده یا از فاند ها و بورسیه های تحصیلی در نظر گرفته شده استفاده نکند، در تامین هزینه های تحصیل دکتری در انگلستان دچار چالش خواهد شود.
هزینه های مربوط به شهریه دانشگاه در مقطع دکتری در کشور انگلستان برای دانشجویان عضو اتحادیه اروپا بین 4 تا 6 هزار پوند در سال برآورد شده است. برای دانشجویان بین المللی و غیر اروپایی بر اساس رشته و دانشگاه بین 10 تا 35 هزار پوند در سال می باشد.

به عنوان نمونه هزینه های مقطع دکتری در رشته های علوم انسانی، علوم اجتماعی و هنری حدود 17 تا 20 هزار پوند تخمین زده می شود. با وجود این متقاضیان به منظور تامین هزینه های دکتری در انگلستان در رشته های علوم مهندسی حدود 20 تا 25 هزار پوند را باید در نظر داشته باشند. همان طور که اشاره شد تمکن مالی لازم برای دریافت ویزای تحصیلی انگلستان شامل مجموع هزینه های تحصیل و زندگی خواهد بود که در ادامه به هزینه های زندگی در انگلستان اشاره می کنیم.

دکتری در انگلستان

هزینه های زندگی به منظور تحصیل دکتری در انگلستان چقدره؟

هزینه های زندگی چه در انگلستان و چه در سایر کشور ها به عوامل متعددی بستگی دارد. از جمله این عوامل می توان به شهر محل سکونت، سبک زندگی و عادت های شخصی هر فرد اشاره کرد.

به عنوان نمونه هزینه های زندگی در شهر لندن به عنوان یکی بهترین شهر های دنیا و پایتخت انگلستان به صورت میانگین بین 20 تا 30 درصد بیش تر از دیگر شهر های این کشور می باشد. اما متوسط هزینه های زندگی برای یک نفر به صورت ماهیانه حدود 800 تا 1200 پوند تخمین زده شده است.

این هزینه ها شامل موارد اصلی از قبیل مسکن، خورد و خوراک، رفت و آمد و هزینه های جانبی خواهد بود. متقاضیان بایستی پیش از اقدام این هزینه ها را در نظر بگیرند. به جز گرفتن بورسیه تحصیلی یا فاند، استفاده از کار دانشجویی به میزان 20 تا 30 ساعت در هفته به عنوان یکی از راه های تامین حداقل بخشی از هزینه های زندگی مطرح می باشد.

دکتری در انگلستان

برای تحصیل دکتری در انگلستان از کجا باید شروع کرد؟


برای تحصیل دکتری در انگلستان در صورت برخورداری از شرایط گفته شده در این مطلب، متقاضیان بایستی اقدامات لازم را برای این امر آغاز کنند. اما سوالی که برای اغلی متقاضیان ایجاد می شود این است که برای تحصیلی دکتری در انگلستان از کجا باید شروع کرد؟ اولین قدم به منظور این اقدام انتخاب موضوع تحصیلی در راستای رشته متقاضی در سطح دوره دکتری می باشد.

به منظور انجام این موضوع باید به این نکته اشاره کرد که دو راه برای انجام مطالعات دوره دکتری در این کشور وجود دارد. دانشجو می تواند با توجه به دانشگاه و رشته انتخابی خود و استاد مد نظر و همچنین زمینه های تحقیقاتی مورد علاقه آن ها، خود یک موضوع را پیشنهاد داده و در صورت جذاب بودن و به روز بودن آن و تایید استاد راهنما، تحصیل خود را شروع کند.

مسیر دیگر برای این امر انتخاب یکی از پروژه های پیشنهاد شده توسط دانشگاه ها یا اساتید که معمولا بخشی از پروژه های بزرگ در حال انجام دانشگاه و دپارتمان مورد نظر می باشد. در هر 2 روش متقاضی پس از این مرحله بایستی اقدامات دیگری انجام دهد که در ادامه به آن ها می پردازیم.

 • جست و جو در مورد استاد راهنما بر اساس موضوع رساله انتخاب شده، رزومه علمی و کاری دانشجو و ریز نمرات مقطع کارشناسی ارشد
 • دریافت پذیرش از دانشگاه مورد نظر با نظر مساعد و تایید استاد راهنما بر اساس طرح یا پروپوزال پیشنهادی توسط دانشجو
 • ثبت نام و گذراندن دوره مقدماتی دکتری با عنوان Pre-PhD در صورت نیاز (این دوره برای افرادی که تا به حال پروپوزال به روز و به زبان انگلیسی ننوشته اند بسیار مفید بوده و امکان آشنایی و ارتباط بیش تر با اساتید را نیز فراهم می سازد. طول این دوره می تواند 6 یا 9 ماهه باشد که برای دوره 6 ماهه مدرک زبان آیلتس 6 و برای دوره 9 ماهه مدرک زبان آیلتس 5/5 مورد نیاز می باشد.)
 • اقدام برای اخذ ویزای تحصیلی یا دانشجویی انگلستان (در این مورد متقاضیان بایستی برنامه ریزی صحیح و به خصوص زمان بندی مناسب را داشته باشند چرا که معمولا این موضوع حدود 3 تا 6 ماه حداقل زمان می برد. از آن جا که امکان همراهی خانواده دانشجو شامل همسر و فرزندان زیر 18 سال نیز در این مقطع تحصیلی از ابتدا وجود دارد، متقاضی بایستی نسبت به فراهم کردن مدارک آن ها نیز اقدام نماید)

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه مهاجرت به خارج از کشور از طریق ویزای تحصیل، کار و سرمایه گذاری می توانید با کارشناسان موسسه آریاناپارس تماس بگیرید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.