...

مهاجرت کاری

بررسی کامل مهاجرت کاری

Full review of labor migration

در ابتدای امر باید یک تعریف واحد از مهاجرت کاری داشته باشیم. به فرایند ورود شخص  به یک کشور دیگر با استفاده از ویزای کار و یا اقامت کاری برای اشتغال در یک شغل خاص و یا فرصت یافتن شغل در یک کشور دیگر مهاجرت کاری می گویند.

مهاجرت کاری به خصوص در چند سال اخیر و با توجه به افزایش نرخ ارز بسیار بیشتر از گذشته مورد توجه متقاضیان مهاجرت به خارج از کشور در ایران شده است. به دلیل محبوبیت این نوع مهاجرت در میانه هموطنان عزیز در مقاله پیش رو قصد داریم تا تمام ابعاد مهاجرت‌کاری را در کنار مزایا و معایب این روش و همچنین فرصت های مناسب برای مهاجرت کاری در کشورهای مختلف را بررسی نماییم.

انواع روش های مهاجرت کاری

به صورت کلی مهاجرت کاری به دو شکل در بسیاری از کشورها صورت می پذیرد. گفتنی است که این روش ها ممکن است در هر کشور تفاوت هایی با روش مشابه در سایر کشورها داشته باشد ولی می توان تمامی پروسه های مهاجرت کاری را در کشورهای جهان به دو دسته زیر تقسیم کرد.

روش اول جاب آفر

جاب آفر یا همان پیشنهاد شغلی به یک موقعیت شغلی خاص دلالت می کند مثلاً مدیر فروش شرکت اپل در کشور سوئد یا مثلاً حسابدار فروشگاه والمارت در آمریکا. زمانی که فرد متقاضی مهاجرت کاری بتواند یک کارفرما را مجاب کند که وی را برای یک سمت شغلی استخدام نماید می بایست از کارفرما نامه ای تحت عنوان پیشنهاد شغلی یا همان جاب آفر دریافت نماید.

جاب آفر

در این نامه ( که ممکن است در پی قرارداد کاری بین متقاضی و کارفرما نیز مورد نیاز باشد) می بایست به این موضوع اشاره شده باشد که حضور فرد متقاضی برای انجام مسئولیت خاص در محل کارفرما مورد نیاز است.

بدیهی است این روش سختیهای خاص خود را پیش روی متقاضی قرار دهد. بزرگترین مسئله در این روش یافتن فرصت شغلی مناسب است در ادامه مطلب سعی می کنیم روش هایی که منجر به اخذ پیشنهاد شغلی از یک کارفرما می گردد را بررسی نماییم.

چطور میتوانیم پیشنهاد شغلی بگیریم؟

قبل از هرچیز باید به این نکته اشاره کنیم که عملاً گرفتن پیشنهاد شغلی در خارج از کشور را می توان سخت ترین مرحله  در میان تمامی برنامه های مهاجرتی به سرتاسر جهان قلمداد نماییم. ولیکن تعداد زیادی از مهاجرین از سراسر کشور های جهان علی الخصوص متقاضیان مهاجرت کاری از ایران می توانند هر سال پیشنهاد های شغلی مختلفی را از کشورهای دیگر دریافت نمایند. در ذیل به چند روش متداول اخذ فرصت شغلی در خارج از کشور اشاره می کنیم.

تماس مستقیم با کارفرما

اگر می‌دانید چه توانایی هایی دارید و می دانید چه کسی در کشور شما به توانایی شما نیاز دارد راهکار تماس مستقیم بهترین مسیر برای رسیدن به فرصت شغلی است. ممکن است شما به هزاران کارفرما مکاتبه کنید ولی به نتیجه نرسید. باید صبور باشید؛ اگر این روش تنها روش مهاجرت که مد نظر شماست آنقدر با کارفرما های مختلف صحبت کنید تا یکی از آنها را مجاب کنید که واجد شرایط استخدام شدن در آن شرکت یا کسب و کار هستید. باید بدانید که این روش سخت ترین روش برای پیدا کردن شغل است ولی کم هزینه ترین و مطمئن ترین آنهاست.

استفاده از کاریابی های بین المللی

همچنین می توانید در صورتی که خودتان فرصت کافی برای یافتن شغل و مکاتبه با کارفرما های مختلف را ندارید به کاریابی های بین المللی مراجعه نمایید. تعداد زیادی از کاریابی ها چه در ایران و چه در خارج از ایران در ازای دریافت مبالغی فرآیند یافتن شغل در خارج از کشور را برای متقاضیان مهاجرت کاری صورت می دهند.

در ایران تعداد زیادی از کاریابی های خارجی با مجوز وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی مشغول به انجام فعالیت‌های مشابه هستند‌. می‌توانید لیست کاریابی های بین المللی مجاز را در سایت این وزارتخانه مشاهده نمایید. موسسه آریانا پارس یکی از موسسات مجاز کاریابی خارجی می باشد و می تواند فرایند اخذ پیشنهاد شغلی از یک کشور خارجی را برای متقاضیان مهاجرت کاری به خارج از کشور تسهیل نماید.

فضای مجازی

یکی از متداول ترین روشهای یافتن شغل در خارج از کشور در چند سال گذشته استفاده از سایت های جستجوی کار و شبکه‌های اجتماعی کاری به خصوص شبکه اجتماعی لینکدین است. سایت ها و شبکه هایی که به طور مستقیم کارفرما و شخص متقاضی کار را در ارتباط با هم قرار می دهد.

فضای مجازی

تنها کاری که شخص متقاضی می بایست صورت دهد تکمیل پروفایل شخصی خود و به روز رسانی آن پس از هر پیشرفت کاری می باشد. در چند سال آینده قطعاً این روش جای دو روش فوق را خواهد گرفت بنابراین اگر قصد مهاجرت از سال های آینده را دارید از الان روی این روش سرمایه گذاری کنید.

مزایای روش مهاجرت کاری از طریق جاب آفر

این روش مهاجرتی به دلایل عدیده‌ای مورد توجه بسیاری از متقاضیان مهاجرت در کشورهای مختلف قرار می گیرد در ادامه سعی داریم مهمترین دلایل افراد مختلف برای استفاده از این روش جهت مهاجرت به خارج از کشور را مطرح نماییم.

پول نمیدی، پول میگیری!

شاید به غیر از روش بورسیه تحصیلی روش مهاجرت کاری را تنها روش مهاجرتی می توانیم بدانیم که در آن مهاجر هزینه‌ای بابت مهاجرت خویش پرداخت نمی نماید (صرف نظر از هزینه های مرسوم برای حق الوکاله و بررسی های سفارت برای  مهاجرت).

بنابراین شاید افراد با کمترین بودجه ممکن نیز می توانند از این روش مهاجرت نمایند و انتظار این را داشته باشند که حتی پس از ورودشان به کشور مقصد نگرانی بابت تامین هزینه‌های زندگی خود نداشته باشند.

آینده ای نه در غبار

با استفاده از روش پیشنهاد شغلی متقاضی مهاجرت دقیقا می داند چه چیزی در انتظار اوست به کدام کشور و شهر میرود، چند ساعت در روز قرار است چه کاری انجام دهد، حقوق و بیمه و مزایای او چیست و مهمتر از آن اینکه در چند سال آتی چه اتفاقی برای وی می افتد.

با خیال راحت به سفارت برو


این روش را می توان مطمئن ترین روش برای اخذ ویزای کشور دانست چرا که فرایندهای طولانی یافتن شغل و گرفتن تاییدیه های دولتی توسط کارفرما برای استخدام یک کارمند خارجی بخش زیادی از پروسه مهاجرت ای فرد را صورت می دهد .بنابراین شاید تنها کاری که متقاضی مهاجرت کاری پس از داشتن فرصت شغلی می بایست صورت دهد جمع آوری مدارک و تقدیم کردن تقاضای خود به سفارت  کشور مورد نظر است.

چالشهای روش مهاجرت از طریق جاب آفر

از قدیم گفته اند که هیچ گلی بی خار نیست! قطعاً روشی که به عنوان بهترین روش مهاجرت به خارج از کشور تلقی می‌شود ،چالش‌هایی نیز پیشروی متقاضی که قصد مهاجرت از روش را دارد، قرار می دهد.پس  سعی می کنیم چالش‌های پیش روی شما در این روش را بررسی نماییم.


هفت خوان رستم در این روش

کارفرما باید به اداره مهاجرت کشور خود ثابت نماید تا شخص مورد نظر  خود برای انجام مسئولیت مورد تقاضای شما را در کشور خود نیافته استو پس از آن نسبت به استخدام یک فرد از یک کشور خارجی مبادرت به عمل آورده است. به طور مثال یک کارفرمای هلندی باید ثابت کند که مهندس مورد نظر خود را در کشور هلند نیافته است.

هفت خوان رستم در این روش

علاوه بر آن در کشورهای دیگر اتحادیه اروپا نیز شخص مورد نظر یافت نشده است و به ناچار مجبور به استخدام یک فرد از خارج از اتحادیه اروپا گشته است. بنابراین باید انتظار این را داشته باشید که اگر شرایط ویژه ندارید کارفرمای خارجی برای شما آنقدر ها خود را به آب و آتش نزند!

صف طولانی کوپ

نقطعاً هر چیزی که محدودتر باشد تقاضا برای آن بیشتر می شود و به ناچار پس از آن صف های طولانی برای رسیدن به آن تشکیل می شود. فرصتهای شغلی نیز حکم طلا را دارند و بسیاری از افراد برای رسیدن به این طلا آماده به کار هستند. بنابراین باید انتظار داشته باشید که برای هر فرصت شغلی پیش از چند صد نفر رقیب داشته باشید.

تقلب فراوان است

بسیاری از متقلبین به خصوص مجرمان اینترنتی دانستن این مطلب که شما در چه سایتهای کاریابی فرم تقاضا پر کرده اید اقدام به ارسال تقاضاهای شغلی فیک برای شما می نمایند و از شما طلب پرداخت مبالغی برای به اصطلاح جوش دادن معامله می‌کنند. قبل از هرگونه اقدام برای مهاجرت کاری از طریق پیشنهاد هایی که از طریق اینترنت دریافت می کنید از اصالت پیشنهاد شغلی مطلع شوید.

روش دوم مهاجرت از طریق اقامت کاری

بسیاری از متقاضیان مهاجرت کاری که قادر نیستند یک فرصت کاری مشخص در کشور مقصد خود بیابند،به دنبال فرصتی می گردند به در کشور مقصد خود وارد شوند و بتوانند با حضور در آن کشور شانس یافتن شغل خود را در آن کشور افزایش دهند. در این جاست که صحبت است مهاجرت از طریق اقامت کاری به میان می آید.

خود این روش به دو صورت انجام می پذیرد گرفتن اقامت دائم یک کشور از طریق نیروی متخصص و یا گرفتن فرصت های اقامت محدود در یک کشور برای یافتن فرصت شغلی. هم چنین از شما دعوت به عمل می آوریم که برای اطلاعات بیشتر از روش های اقامتی و در کل اطلاعات تکمیلی تر درباره ی مقوله ی اقامت به مطلبی در سایت ما با عنوان اقامت مراجعه نمایید.
در ادامه سعی می کنیم مزایا و معایب این روش را با هم بررسی نمایید.

مزایای مهاجرت از طریق اقامت کاری

ممکن است برای افرادی که تا به حال نتوانسته اند از یک کارفرمای خاص پیشنهاد شغلی داشته باشند و همچنین در حال حاضر امکان اقدام از هیچ طریق دیگری برای مهاجرت را در اختیار ندارند مهاجرت از طریق اقامت کاری تنها گزینه موجود باشد. ولی علاوه بر راهی برای رفتن مهاجرت از طریق اقامت کاری میتواند مزایای دیگری نیز ز داشته باشد.

تقریباً همه می توانند

با توجه به برنامه های متنوع جذب نیروی متخصص و متقاضیان جستجوی کار در کشورهای مختلف در بیشتر حوزه‌های تحصیلی و کاری، عملاً افراد با کلیه رشته های تحصیلی قادر خواهند بود تا حداقل یک مقصد مناسب برای اخذ اقامت کاری را بیابد. البته گفتنی است که برای از بعضی از رشته ها تقاضای بیشتری وجود دارد. برای انتخاب مقصد درست جهت مهاجرت از طریق اقامت کاری می توانید از کارشناسان مجموعه آریانا پارس مشاوره های لازم را دریافت نمایید.

سخت است ولی ممکن

درست است که بسیاری از افراد سایر کشورهای جهان و رقبای بسیاری که بخش زیادی از آنها را هم وطنان عزیزمان تشکیل می دهند، در کنار شما درخواست اقامت کاری کشورهای مختلف را به سفارت ها و ادارات مهاجرت این کشورها تقدیم می نمایند،و این مسئله باعث سخت تر شدن کار شما می‌شود ولیکن این روش هنوز از یافتن شغل در یک کشور دیگر سهل تر است.بنابراین صرف زمان انرژی برای این روش مقرون به صرفه تر است سایر روش ها برای مهاجرت کاری است.

دائمی می شوی

متقاضیان اخذ اقامت کاری در بسیاری از پروسه های نیروی متخصص در همان  بدو امر و ورود به کشور مقصد موفق به اخذ اقامت دائم کشور مقصد می شوند. در بسیاری از پروژه های دیگر نیز که در ابتدای امر اقامت دائم به فرد متقاضی تعلق نمی گیرد، شخص می تواند پس از یافتن شغل در آن کشور شانس خود را برای اقامت دائم آن کشور افزایش دهد.

چالشهای روش مهاجرت از طریق اقامت کاری چیست؟

این روش نیز نظیر سایر روش های مهاجرتی ممکن است متقاضی در مراحل دچار چالشهایی نماید. چه در مراحل قبل از اقدام و چه مراحلی که پس از موفقیت در سفارت صورت می پذیرد.

کنکور کاری

همانطور که گفته شد متقاضیان زیادی برای مهاجرت از این طریق همه ساله به سفارت کشورهای مختلف مراجعه می‌نمایند . بنابر این رقابت امری بدیهی در این روش محسوب می شود. در بعضی از کشورها نظیر کانادا و استرالیا طیف بیشتری است متقاضیان را در بر می گیرد.

کنکور کاری

این رقابت سخت تر نیز می شود و قطعاً متقاضیان با صلاحیت بیشتر از شانس بیشتری جهت اخذ اقامت کاری در این کشورها برخوردار هستند.پس باید سعی کنید همواره دانش و مهارت های خود را به روز نگه دارید.

رودخانه در حال جریان است

در بسیاری از روش های اقامت کاری نظیر روش نیروی متخصص الزاماتی برای ورود فرد به کشور مقصد مشخص میشود مثلاً داشتن حداقل نمره آیلتس ۶. در بسیاری از مواقع شخص پس از مدتی حداقل های مورد نیاز را کسب می نماید و پس از آن در زمانی که قصد اقدام برای پروسه مورد نظر خود را دارد متوجه می شود که حداقل‌های مهاجرت به نمره ۶.۵ افزایش پیدا کرده است و به ناچار دوباره باید مدت زمانی را صرف افزایش امتیازات خود نماید. پس توصیه می کنیم اگر در حال آماده کردن شرایط خود هستید از به روز رسانی قوانین مطلع باشید.

سختی موقتی ها

در بسیاری از روش هایی که به فرد اجازه داده می‌شود تا برای یک مدت مشخص در کشور مقصد به دنبال کار باشد ،شخص متقاضی علاوه بر مواجهه با چالش هایی نظیر وفق پذیری با محیط جدید و زندگی با یک زبان خارجی باید به سرعت بتواند شغل مورد نظر خویش را بیابد. شاید برای بسیاری از افراد دست و پنجه نرم کردن با همه این مشکلات در یک بازه زمانی کوتاه یک امر ساده تلقی نگردد.پس قبل از اقدام برای اقامت های کاری موقت و ویزای جستجوی کار  از همه شرایط حتی پس از ورود به کشور مقصد مطلع شوید.

برای مهاجرت از طریق کار باید از کجا شروع کنم؟

اگر با مطالعه این مقاله اطلاعات اولیه در رابطه با مهاجرت کاری را به دست آورده اید به شما توصیه می کنیم تا مقاله ای با عنوان بهترین کشورها برای مهاجرت کاریرا در وبسایت آریاناپارس مطالعه نمایید و پس از آن با انتخاب کشور مورد نظر خود پیش نیازهای مهاجرت به این کشور را فراهم نماید.


البته مشاوره با یک فرد مجرب در این حوزه نیز می تواند به شما در راستای یافتن بهترین روش برای مهاجرت کاری کمک شایانی نماید بنابراین می‌توانید به صورت تلفنی و کاملاً رایگان با مشاورین مجرب به مجموعه آریاناپارس به عنوان یکی از بزرگترین کاریابی های خارجی دارای مجوز در ایران مشورت های لازم را به عمل آورید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.