...

مهاجرت تحصیلی به اسپانیا

برای مهاجرت به اسپانیا روش های بسیاری وجود دارد اما در سال های اخیر به دلیل مشکلات اقتصادی و بالا رفتن نرخ بیکاری، اکثر افراد ترجیح می دهند برای تحصیل و یا سرمایه گذاری وارد این کشور شوند. ما در این مقاله قصد داریم شرایط و روش های مهاجرت به اسپانیا را به طور کامل توضیح دهیم.

اسپانیا نیز همانند اکثر کشورهای اروپایی بسته شرایط افراد روش های متفاوتی را برای جذب مهاجر در نظر گرفته است. شرایط عمومی مهاجرت به اسپانیا نیز با توجه به روش انتخابی فرد تفاوت هایی دارد که افراد با رعایت این شروط قادر به اخذ اقامت موقت یا دائم این کشور خواهند بود. متاسفانه این کشور زیبا و توریستی در سال های اخیر دچار رکود اقتصادی بالایی شده اما برای ارتقا بخشیدن این شرایط، راه های مناسب و مقرون به صرفه تری برای جذب مهاجران فراهم آورده است.

برای مهاجرت به اسپانیا چه روش های وجود داره؟


برای مهاجرت به اسپانیا چه روش های وجود داره؟

مهاجرت به اسپانیا از طریق روش های متفاوتی امکان پذیر است که در این بین روش تمکن مالی و سرمایه گذاری خواهان بیشتری دارد. سالانه مهاجران بسیاری اسپانیا را به عنوان مقصد نهایی خود انتخاب می نمایند. علاوه بر وجود مناظر دل انگیز و زیبایی چشم نواز این کشور، یکی از عوامل جذب کننده پایین بودن هزینه ها نسبت به درآمد افراد می باشد. تحصیل به صورت رایگان و یا با هزینه های پایین در دانشگاه ها در تمام مقاطع یکی دیگر از عواملی است که همواره به انتخاب این کشور به عنوان مقصد نهایی مهاجرت کمک می نماید.

افراد علاوه بر روش تحصیلی می توانند از روش های کاری، سرمایه گذاری، خرید ملک، تمکن مالی یا خودحمایتی، ازدواج با تبعه اسپانیایی و تولد فرزند برای مهاجرت به اسپانیا و اخذ اقامت دائم این کشور اقدام نمایند. البته با اعلام پناهندگی نیز اخذ اقامت پس از چند سال امکان پذیر می باشد اما تا زمانی که روش های قانونی و مقرون به صرفه وجود دارد اقدام از روش پناهندگی به هیچ عنوان پیشنهاد نمی گردد.

مهاجرت به اسپانیا از طریق کار

علی رغم رکود اقتصادی پیش آمده در سال های اخیر، هنوز هم افراد زیادی تمایل دارند که برای کار کردن به اسپانیا مهاجرت نمایند. هم چنین این کشور همواره به دنبال جذب نیروهای متخصص برای ارتقا بخشیدن به اقتصاد خود می باشد. در حال حاضر مهاجرت به اسپانیا از طریق کاری تنها با روش جاب آفر امکان پذیر است و متقاضیان با در دست داشتن دعوت نامه کاری از سوی کافرمای اسپانیایی و یا شرکت و موسسه ای معتبر، می توانند با مراجعه به سفارت اسپانیا ویزای کاری دریافت نمایند.

روال دریافت جاب آفر(پیشنهاد کاری) از این کشور به این صورت می باشد که در صورتی که کاندیدای شغل مورد نظر در اسپانیا و پس از آن در حوزه ی اتحادیه اروپا پیدا نشود، کارفرما با کسب مجوز قادر به جذب نیروی کار خارج از اتحادیه اروپا می باشد. تمام افرادی که از کشورهای دیگر برای کار و مهاجرت به اسپانیا اقدام می نمایند باید پس از پیدا کردن پیشنهاد شغلی مجوز لازم برای کار را نیز داشته باشند که دریافت این مجوز به عهده کارفرما می باشد. لازم به ذکر است اخذ مجوز تنها برای افراد خارج از اتحادیه اروپا الزامی است و تبعه ی کشورهای اروپایی تا سقف 3 ماه قادر به کار کردن بدون نیاز به مجوز هستند.

نکته قابل توجه این است که افراد با دریافت پیشنهاد شغلی قادر به اخذ اقامت دائم نیستند و در ابتدا یک ویزای یک ساله به آن ها تعلق خواهد گرفت. پس از اتمام یک سال، با ارائه دادن رزومه شغلی مناسب و عدم سوابق کیفری این ویزا تمدید شده و بعد از گذشت 3 الی 4 سال پس از مهاجرت به اسپانیا افراد قادر به اخذ اقامت دائم این کشور خواهند بود.

مشاغل مورد نیاز اسپانیا

مشاغل مورد نیاز اسپانیا

 1. مهندسان نرم افزار و IT
 2. حسابداری و بانکداری
 3. داروسازی
 4. مهندسین برق و مخابرات
 5. مهندسین صنایع و مکانیک
 6. هتل داری و گردشگری
 7. کشتی داری

متقاضیان واجد شرایط با ارسال رزومه کاری خود به سایت های معتبر کاریابی می توانند شانس خود را برای پیدا کردن پیشنهاد شغلی مناسب امتحان کنند. expatica، sepe، iAgora.com، Tecnoempleo، Xpatjobs برخی از این سایت های کاریابی می باشند که می توانند به متقاضیان در یافتن شغل مورد نظر خود و مهاجرت به اسپانیا کمک نمایند.

مهاجرت به اسپانیا از طریق تحصیل

بسیاری از افرادی که قصد دریافت اقامت اسپانیا را دارند از طریق ویزای تحصیلی وارد این کشور می شوند. تحصیل در اسپانیا به دلیل پایین تر بودن هزینه ها نسبت به سایر کشورهای اروپایی یکی از گزینه های قابل قبول متقاضیان می باشد. هزینه ی تحصیل در اسپانیا بسته به رشته، دانشگاه و شهر انتخابی معمولا بین 2 تا 5 هزار یورو در سال است که این مبلغ حداقل یک دوم شهریه دانشگاه ها در کشورهای دیگری مانند انگلستان، سوئد، هلند و … می باشد.

شرایط مهاجرت به اسپانیا از طریق تحصیل

دارا بودن مدرک زبان و سوابق تحصیلی (آخرین مدرک تحصیلی) برای دریافت پذیرش از دانشگاه های اسپانیا جزو شرایط الزامی به شمار می رود. دوره های کارشناسی در دانشگاه های اسپانیا به زبان اسپانیولی برگزار می گردد و متقاضیان ملزم به دریافت مدرک زبان در سطح B2 می باشند اما در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری با مدرک زبان انگلیسی نیز می توان پذیرش را دریافت کرده و برای مهاجرت به اسپانیا اقدام نمایند.

پروسه ی اخذ ویزای تحصیلی را می توان به عنوان کم ریسک ترین و سریع ترین نوع ویزای مهاجرت به اسپانیا معرفی نمود و بسته به مقطع مورد نظر حتی 2 ماهه نیز اخذ پذیرش از دانشگاه مقدور می باشد. نکته ی قابل توجه در رابطه با اسپانیا این است که در بعضی رشته ها می توان حتی بدون مدرک زبان نیز پذیرش دانشگاه را اخذ نمود اما همانطور که گفته شد رشته ها و دانشگاه های محدودی با این شرایط وجود دارند.

دانشجویان در مقطع لیسانس 10 ساعت در هفته و در مقطع فوق لیسانس 20 ساعت در هفته در کنار تحصیل اجازه ی کار دارند اما در مقطع دکتر تنها مجوز انجام کارهای تحقیقاتی و آکادمیک برای آن ها صادر می گردد. تحصیل در مقطع دکتری معمولا به صورت رایگان می باشد و با ارائه ی مقاله های بین المللی و نمره ی زبان بالا شانس تحصیل به صورت رایگان افزایش می یابد.

مهاجرت به اسپانیا از طریق سرمایه گذاری

مهاجرت به اسپانیا از طریق سرمایه گذاری

یکی از روش هایی که از طریق آن می توان برای مهاجرت به اسپانیا اقدام نمود و به اقامت دائم این کشور دست پیدا کرد، روش سرمایه گذاری و اخذ ویزای طلایی یا ویزای گلد می باشد. اخذ ویزای طلایی از طریق سرمایه گذاری در موارد مختلفی امکان پذیر است که هرکدام از آن ها مبالغ جداگانه ای را احتیاج دارند. با شرط نداشتن سوابق کیفری و قبولی در تست پزشکی، این ویزا تمدید خواهد شد و فرد سرمایه گذار به همراه خانواده پس از 5 سال قادر به کسب اقامت دائم اسپانیا خواهند شد. روش های دریافت این ویزا را به طور خلاصه شرح می دهیم.

 • سرمایه گذاری در اسپانیا از طریق خرید اوراق قرضه به مبلغ حداقل 2 میلیون یورو (منجر به اقامت نمی گردد)
 • سرمایه گذاری در اسپانیا از طریق خرید سهام شرکت های اسپانیایی به مبلغ حداقل 1 میلیون یورو
 • سرمایه گذاری در اسپانیا از طریق ثبت شرکت با میزان سرمایه 3 تا 5 هزار یورو و اعتبار بخشیدن به شرکت با سرمایه حداقل 50هزار یورو
 • سرمایه گذاری در املاک و مستقلات به مبلغ حداقل 500 هزار یورو

مهاجرت به اسپانیا از طریق خرید ملک

خرید ملک یکی از بهترین و محبوب ترین روش های سرمایه گذاری و مهاجرت به اسپانیا به شمار می رود. سرمایه گذاران خارجی می توانند با خریداری ملکی به ارزش 500 هزار یورو اقامت خود و خانواده خود را پس از 5 سال تضمین نمایند. در این روش ابتدا فرد اقامتی یک ساله دریافت می کند و پس از آن با تمدید ویزا در 2 نوبت 2 ساله می تواند درخواست اقامت دائم را برای خود و خانواده اش به دولت اسپانیا ارسال نماید.

از مزایای این روش می توان به نداشتن محدودیت اشاره کرد؛ به این معنی که شرط سن، تحصیلات، مدرک زبان و … برای فرد سرمایه گذار و افراد خانواده او الزامی نیست. تمام اعضای خانواده از حق تحصیل، کار و ایجاد کسب و کار بهره مند خواهند بود و هم چنین تحصیل برای فرزندان زیر 18 سال در مدارس دولتی اسپانیا به صورت رایگان امکان پذیر می باشد.

سوال دیگری که در این زمینه به وجود می آید شرط حضور در کشور می باشد. نکته ی قابل توجه دارا بودن شرط حضور تنها به مدت 2 هفته می باشد. یعنی افراد پس از خریداری ملک، تا آخر سال و برای تمدید ویزا ملزم به حضور در کشور اسپانیا به مدت 14 روز می باشند.

لازم به ذکر است که مهاجرت به اسپانیا از طریق برنامه خرید ملک با مبالغ پایین تر نیز برای سرمایه گذاران ارائه شده است که در این روش تفاوت هایی مشاهده می شود. افرادی که میزان سرمایه کمتری دارند قادر به خرید ملک به صورت 20 متر به ازای هر نفر می باشند؛ برای مثال خانواده ای 4 نفره قادر به خریداری ملک با متراژ 80 هستند. تفاوت بارزی که بین این روش از خریداری ملک با روش دیگر وجود دارد، نداشتن اجازه کار برای افراد خانواده است.

مهاجرت به اسپانیا از طریق تکمن مالی

افرادی که قصد مهاجرت به اسپانیا را با میزان سرمایه کمتری دارند می توانند روش تمکن مالی را به عنوان یکی از بهترین گزینه ها انتخاب نمایند. در روش خودحمایتی یا همان تمکن مالی نیازی به انتقال سرمایه به کشور وجود ندارد و تنها عیبی که می توان برای این روش در نظر گرفت نداشتن اجازه ی کار در اسپانیاست.

در این روش افراد باید قابلیت ارائه درآمد سالیانه حداقل 25 هزار یورو به دولت اسپانیا را داشته و به ازای همسر و فرزندان زیر 18 سال نیز برای هر نفر ملزم به ارائه 6500 یورو می باشند. از دیگر شروط اصلی این روش ارائه ی ملک و املاک و به طور کل تمکن مالی و گردش حساب مناسب در ایران است. هم چنین اثبات داشتن درآمد در صورت عدم حضور در کشور مبدا نیز یکی از الزامات است یعنی فرد باید ثابت کند بدون حضور خودش، درآمد کافی از کار و یا اجاره ی املاکش را دارد.

پس از تایید شرایط فرد توسط دولت، در ابتدا اقامتی یک ساله برای او و خانواده اش صادر می گردد. بعد از به اتمام رسیدن مدت زمان ویزا در صورت احراز همان شرایط و شرط حضور در اسپانیا به مدت حداقل یک سال این ویزا تمدید می گردد. با ادامه ی این روند، پس از 5 سال افراد موفق به دریافت اقامت دائم اسپانیا خواهند شد و بعد از اتمام دهمین سال نیز قادر به ارائه ی درخواست جهت اخذ تابعیت این کشور خواهند بود.

مهاجرت به اسپانیا از طریق تولد فرزند

بسیاری از افراد تصور می کنند که با تولد فرزندشان در اسپانیا موفق به اخذ اقامت این کشور خواهند شد اما این تصور کاملا اشتباه است. باید به این نکته توجه داشت که برخی کشورها از قانون خاک، برخی از کشورها از قانون خون و برخی دیگر از هر دو این قوانین تبعیت می کنند. اسپانیا از آن دسته کشورهایی است که قانون خون را مرجع قرار داده و هیچ کس قادر به اخذ اقامت این کشور با تولد فرزند نخواهد شد مگر اینکه پدر یا مادر تابعیت اسپانیا را داشته باشند.

لازم به ذکر است قوانین مهاجرت به اسپانیا از طریق تولد فرزند همواره درحال تغییر می باشد اما تا این لحظه اسپانیا از قانون خاک پیروی نکرده و این نوع از اقامت در این کشور قابل دریافت نیست.

مهاجرت به اسپانیا از طریق ازدواج

مهاجرت به اسپانیا از طریق ازدواج یکی از روش های کم ریسک و راحت برای ورود به این کشور است. لازم به ذکر است افراد از این طریق قادر به اخذ تابعیت کشور نخواهند شد و فقط اقامت دائم را بدون هیچ هزینه ای دریافت می نمایند. پس از گذشت 5 سال و زندگی در اسپانیا، افراد متقاضی می توانند درخواست تابعیت را برای دولت ارسال نمایند.

روال دریافت ویزای ازدواج به 2 صورت طی می شود. در روش اول همسر قانونی فرد در این کشور زندگی می کند و یا دارای تابعیت می باشد که در این صورت شخص می تواند با ارائه ی مدارک قانونی ازدواج به سفارت، ویزای الحاق به همسر دریافت نموده و برای ادامه زندگی خود به اسپانیا برود. تنها شرط دریافت ویزا، داشتن تمکن مالی همسر برای پرداخت مخارج 2 نفر می باشد.

در روش دوم نیز افراد باید اثبات نمایند از قبل با فرد مقیم اسپانیا ارتباط داشته اند و خواستار فرصتی هستند تا به این کشور رفته و ازدواج خود را به طور ثبت نمایند. شانس ویزا در روش دوم نسبت ه روش اول پایین تر بوده و این اقدام با ریسک بالایی همراه می باشد.

مهاجرت به اسپانیا از طریق پناهندگی

اگر بخواهیم روش های مهاجرت به اسپانیا را مورد بررسی قرار دهیم روش پناهندگی به هیچ عنوان جزو روش های معمول به شمار نمی رود. برای دریافت پناهندگی افراد می بایست از طریق های دیگری مانند سفر توریستی به کشور وارد شوند و درخواست پناهندگی را به دولت اسپانیا اعلام نمایند. به طور کل روش پناهندگی به دلیل وجود خطرات جانی و مالی بسیار، به هیچ وجه پیشنهاد نمی شود.

اسپانیا یکی از 5 کشوری است که بیشترین درخواست پناهندگی را در حوزه ی اروپا در سال های اخیر داشته است. افراد زیادی با تصور بهبود شرایط زندگی خود و خانواده شان اقدام به مهاجرت از طریق پناهندگی می کنند اما باید عواقب آن را نیز در نظر داشته باشند. کسانی که دست به این اقدام می زنند از همان ابتدا باید خود را آماده ی خطراتی همچون قاچاقچیان انسان و سختی های زندگی در کمپ ها نمایند. هم چنین اسپانیا در سال های اخیر کمترین تعداد پذیرش پناهجو را داشته و این اقدام اب ریسک بالایی همراه می باشد.

مزایای مهاجرت به اسپانیا

چه مزایای رو میتوان برای مهاجرت به اسپانیا در نظر گرفت؟

مهاجرت به هر کشوری از روش های مختلف دارای معایب و مزایایی است که افراد متقاضی می توانند با بررسی دقیق این شرایط، بهترین تصمیم را برای آینده ی خود و خانواده بگیرند. بزرگترین مزیت مهاجرت به اسپانیا تبدیل شدن به یک شهروند اروپایی و درآمد با ارزش پولی بالاست. کار کردن و کسب درآمد به یورو می تواند تاثیرات زیادی در آینده ی زندگی هر فردی داشته باشد.

مزیت دیگری که می توان برای مهاجرت به اسپانیا در نظر گرفت ارزان تر بودن هزینه های زندگی نسبت به سایر کشورهای اروپایی است. زندگی در اسپانیا علاوه بر مقرون به صرفه بودن، باعث می شود افراد از حمایت های اجتماعی و مالی دولت نیز در بعضی موارد بهره مند شوند.آب و هوای گرم و مدیترانه ای، دیگر مزیت کشور اسپانیا می باشد که همین امر باعث جذب گردشگران بسیاری حتی در فصل زمستان می شود. این کشور برای افرادی که از برف و سرما فراری هستند گزینه ی بسیار مناسبی به شمار می رود زیرا در فصل زمستان نیز در اکثر مواقع آب و هوا بسیار مناسب می باشد.

یکی دیگر از مواردی که می توان به عنوان مزیت مهاجرت به اسپانیا در نظر گرفت زبان این کشور است. با یک سرچ ساده در اینترنت می توان دریافت که مردم 15 کشور در جهان با زبان اسپانیایی صحبت می کنند و با یادگیری زبان، راه مهاجرت به کشورهای دیگری مانند آرژانتین، شیلی، کوبا و … نیز برای مهاجران هموار تر خواهد شد.

آخرین موردی که اسپانیا را به کشوری مناسب برای زندگی تبدیل کرده است، وجود آرامش و آزادی در زندگی است. کشور اسپانیا از دیرباز تا به حال جزو کشورهایی بوده که بستر مناسبی برای زندگی تمام ادیان اعم از مسیحیت، یهودیت و اسلام فراهم کرده است و همه ی افراد با آرامش در کنار یکدیگر زندگی می کنند.

برای مهاجرت به اسپانیا از کجا شروع کنم؟

تمام افرادی که تصمیم به مهاجرت به اسپانیا می گیرند قبل از هر موضوعی باید شرایط عمومی خود و کشور مدنظر را بررسی نمایند تا با دانستن همه ی جوانب بهترین مقصد را برای ادامه ی زندگی خود برگزینند. افرادی که اسپانیا را به عنوان مقصد نهایی قرار می دهند باید با بررسی شرایط خود و خانواده، از طریق یکی از روش های فوق اقدام به مهاجرت نموده و پس از آن موفق به اخذ اقامت اسپانیا شوند.

در اکثر روش ها در ابتدا افراد قادر به اخذ اقامت موقت خواهند شد و بعد از گذشت مدت زمان معین، با حفظ شرایط و ضوابط اولیه می توانند اقامت دائم و یا حتی تابعیت اسپانیا را دریافت نمایند. اولین قدم برای مهاجرت به اسپانیا پس از انتخاب روش، تهیه ی مدارک مورد نیاز می باشد. در قدم دوم طبق قوانین، افراد با در دست داشتن مدارک مورد نیاز با مراجعه به سفارت و قانع کردن آفیسر مهاجرتی قادر به اخذ ویزا خواهند شد.اسپانیا جزو کشورهایی است که ویزای همراه را از همان ابتدا صادر نمی کند و همسر و فرزندان زیر 18 سال می توانند پس از 3 ماه درخواست ویزای همراه بدهند.

موسسه آریاناپارس با چندین سال تجربه در زمینه ی مهاجرت کاری و تحصیلی، می تواند با بررسی شرایط شما بهترین راه را برای مهاجرت به اسپانیا به شما پیشنهاد داده و تا زمان اخذ ویزا شما را همراهی نماید. شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره های مجموعه تماس بگیرید تا از مشاوره با مشاورین مجرب اریاناپارس بهره مند شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.