...

اقامت اروپا

دریافت اقامت اروپا آرزوی بسیاری از افراد در سراسر جهان مخصوصا ایرانی ها می باشد و بسیاری دست یابی به آن را غیر ممکن می پندارند اما با اطلاع دقیق از روش ها و شرایط دریافت اقامت کشورهای اروپایی می توان به این آرزو جامه عمل پوشاند. اکثر کشورهای اروپایی برای اعطای اقامت خود از روش های مشخصی اقدام می نمایند اما برخی از آن ها علاوه بر شرایط معمول از راه های خاصی نیز اقامت اعطا می کنند که آگاهی از شرایط و نحوه اقدام می تواند باعث سهولت کار متقاضیان در این زمینه شود.

افرادی که متقاضی دریافت اقامت اروپا هستند در ابتدا با سوالات بسیاری مانند این موارد مواجه هستند : از چه روش هایی می توان اقامت اروپا را دریافت کرد؟ برای اقدام در این زمینه چه شرایطی باید داشت؟ هزینه پروسه دریافت اقامت چه مقدار است؟ اقامت کدام کشورها را می توان به راحتی دریافت کرد؟ کم هزینه ترین کشورها برای دریافت اقامت کدام اند؟ و… که در ادامه علاوه بر سوالات فوق به بررسی و توضیح کامل شرایط و نحوه دریافت اقامت کشورهای مختلف اروپایی خواهیم پرداخت. پیشنهاد می کنیم تا پایان با ما همراه باشید.

چه روش هایی برای دریافت اقامت اروپا وجود دارد؟

?What are the ways to get European residency

برای دریافت اقامت کشورهای اروپایی روش های مختلفی وجود دارد که هر یک شرایط، مدارک و فرآیند خاص خود را نیاز دارد و متقاضیان با توجه به شرایط خود امکان اقدام از روش های متناسب را دارند. به صورت معمول برای دریافت اقامت کشورهای اروپایی می توان از طریق تحصیل، کار، سرمایه گذاری، خرید ملک، ازدواج و تمکن مالی اقدام کرد. البته در حال حاضر روش تمکن مالی توسط چند کشور ارائه می شود. در ادامه به توضیح هر یک از روش های فوق خواهیم پرداخت تا با آگاهی کامل از هر یک بتوان اقدام کرد :

تحصیل

یکی از بهترین روش هایی که می تواند منجر به دریافت اقامت کشورهای اروپایی شود تحصیل در این کشورها می باشد. احتمال به نتیجه رسیدن برای این روش معمولا بالاست و هزینه های آن هم پایین. تحصیل در کشورهای اروپایی می تواند منجر به دریافت اقامت آن ها شود یعنی اکثر افراد که از این طریق اقدام می کنند در نهایت با اشتغال در آن کشور می توانند بعد از چند سال کار و پرداخت مالیات درخواست اقامت دائم را نمایند.

چه روش هایی برای دریافت اقامت اروپا وجود دارد؟

جهت تحصیل در دانشگاه های کشورهای اروپایی معمولا باید حداقل معدل لازم و مدرک زبان مورد نیاز را ارائه کرد. برای تحصیل در اکثر کشورها باید به زبان آن تسلط داشت ولی در برخی از کشورها امکان تحصیل به زبان انگلیسی نیز وجود دارد مانند ایتالیا، جمهوری چک و لهستان. هزینه تحصیل در کشورهای مذکور کم و احتمال اخذ پذیرش و ویزای آن ها بسیار بالا می باشد.

نکته مهم شرایط بعد از تحصیل می باشد زیرا اغلب کشورها بعد از اتمام تحصیلات به دانشجویان حداقل 6 ماه فرصت می دهند که دنبال کار بگردند و در صورت اشتغال امکان دریافت ویزای کاری را خواهند داشت. البته در این بین، فارغ التحصیلان دانشگاه های انگلیس بعد از تحصیل حداقل 2 سال فرصت دارند تا مشغول به کار شوند.

بر اساس قوانین این کشورها افراد بعد از 3 تا 5 سال کار در کشور مورد نظر و پرداخت مالیات و داشتن سایر شرایط امکان درخواست اقامت دائم خود را خواهند داشت و بعد از گذشت حدود 3 سال از اقامت دائم خود می توانند برای اخذ شهروندی کشور مورد نظر اقدام کنند.

کار

یکی دیگر از روش های دریافت اقامت کشورهای اروپایی از طریق کار یا اشتغال در آن کشورها می باشد. رایج ترین راه برای ورود به بازار کاری آن ها داشتن پیشنهاد کاری از طرف یک کارفرما در آن کشور است. البته این روش به دلیل شرایط سخت کارفرماها برای جذب نیرو از سایر کشورها عموما طولانی می باشد زیرا برای جذب نیروی کار از غیر کشورهای اروپایی، شغل مورد نظر ابتدا باید در آن کشور و بعد در سایر کشورهای اروپایی آگهی شود و در صورت پیدا نشدن نیروی مورد نظر بتوان از سایر کشور درخواست داد.

چه روش هایی برای دریافت اقامت اروپا وجود دارد؟

نکته دیگر اینکه با آگهی شدن شغل مذکور در سطح بین المللی افراد بسیار زیادی برای آن تقاضا خواهند کرد، مثلا برای جذب 10 نفر نیروی کار چند هزار نفر درخواست می کنند که این امر باعث کاهش شانس به نتیجه رسیدن خواهد شد. در صورت پیدا کردن کار فرد می تواند در کشور مورد نظر مشغول به کار شود و بعد 3 تا 5 سال امکان درخواست اقامت دائم برای خود و همسر و فرزندان زیر 18 را نماید. البته در این زمینه کشور آلمان علاوه بر روش فوق روش جست و جوی کار را هم ارائه کرده است که در ادامه به توضیح آن خواهیم پرداخت :

جست و جوی کار آلمان

کشور آلمان به دلیل نیاز شدید به نیروی کار، روش جست و جوی کار را هم برای متقاضیان کار در این کشور در نظر گرفته است. متقاضیان با داشتن سن زیر 40 سال، حداقل 5 سال سابقه کاری مرتبط با تحصیلات، حداقل مدرک دیپلم و حداقل تسلط به زبان آلمانی می توانند در این زمینه اقدام کنند. در صورت داشتن شرایط برای متقاضی ویزای 6 ماهه صادر می شود و ظرف این مدت باید وارد این کشور شده و در صورت پیدا کردن کار ویزای کاری دریافت و بعد از مدتی کار می تواند درخواست اقامت دائم آلمان را نماید.

نکته مهم در این زمینه تسلط به زبان آلمانی می باشد زیرا در غیر این صورت احتمال پیدا کردن کار بسیار پایین است البته به جز برخی مشاغل مانند مهندسی کامپیوتر و رشته های مربوطه که به زبان انگلیسی هم امکان پیدا کردن کار وجود دارد اما با تسلط به زبان آلمانی شانس بیشتری برای پیدا کردن کار خواهید داشت.

سرمایه گذاری

از دیگر روش هایی که می توان به وسیله آن اقامت کشورهای اروپایی را اخذ کرد سرمایه گذاری می باشد. معمولا هزینه سرمایه گذاری در کشورهای غرب اتحادیه اروپا زیاد و در کشورهای شرقی کمتر است. برای اقدام از این روش باید با ثبت شرکت در این کشورها اقدام کرد. برای ثبت شرکت در کشورهای اروپایی متقاضی باید شرایط مورد نیاز را داشته باشد.

افراد برای اقدام می بایست در زمینه مورد نظر سابقه کاری داشته باشند، بیزینس پلن یا طرح تجاری خود را ارائه نمایند تا در صورت تائید بتوانند برای ثبت شرکت در کشور مورد نظر اقدام کنند. نکته دیگر اینکه برای ثبت شرکت باید یک شریک از آن کشور داشت که حداقل 51 درصد سهام به نام شریک باشد البته قوانین کشورها در این زمینه اختلافاتی دارد و به طور کلی شرایط این روش بدین صورت است.

در صورت ثبت شرکت، فرد باید بیزینس مورد نظر خود را راه اندازی نماید، نیرو استخدام کند و مالیات و بیمه پرداخت کند، هر سال شرایط کسب و کار فرد بررسی و در صورت داشتن شرایط و بازده مثبت آن، ویزا تمدید می شود و بعد از گذشت 3 تا 5 سال می توان درخواست اقامت دائم را انجام داد. در این روش علاوه بر متقاضی همسر و فرزندان زیر 18 سال وی نیز می توانند اقامت را دریافت نمایند.

البته در بین کشورهای اروپایی انگلیس علاوه بر روش ثبت شرکت امکان سرمایه گذاری مستقیم را نیز ایجاد کرده است که معمولا با انتقال سرمایه ای نسبتا زیاد به این کشور امکان دریافت اقامت دائم را خواهید داشت.

هزینه های سرمایه گذاری در کشورهای اروپایی

سرمایه گذاری در کشورهای اروپایی مخصوصا کشورهای غرب اتحادیه مستلزم پرداخت هزینه های نسبتا بالا است. برای پروسه ثبت شرکت در این کشورها حداقل سرمایه بین 150 تا 200 هزار یورو نیاز است. البته پروسه ثبت شرکت در کشورهای شرق اتحادیه معمولا پایین تر است و با هزینه ای در حدود 20 هزار یورو می توان در این زمینه اقدام کرد. در حال حاضر یکی از گزینه های کم هزینه برای سرمایه گذاری در کشورهای اروپایی روش خرید بیزینس در کشور لیتوانی می باشد. در این روش با حداقل 15 هزار یورو می توان بیزینس در این کشور خریداری کرد و به همراه همسر و فرزندان زیر 18 سال برای اداره کسب و کار خریداری شده وارد این کشور شد.

خرید ملک

یکی دیگر از روش های دریافت اقامت کشورهای اروپایی روش خرید ملک می باشد. در اکثر این کشورها با خرید ملک نمی توان اقامت آن ها را اخذ کرد ولی برخی از کشورهای اروپایی برای جذب سرمایه، در صورت خرید ملک به خریدار اقامت اعطا می کنند. از جمله این کشورها می توان به پرتغال، بلغارستان، قبرس، لتونی و یونان اشاره کرد.

برای دریافت اقامت از این روش ارزش ملک حداقل مقدار مشخصی باید باشد. برای مثال جهت دریافت اقامت از طریق خرید ملک در کشور پرتغال باید ارزش ملک خریداری شده حداقل بین350 تا 500 هزار یورو باشد. نکته مهم در این زمینه این که افراد به دلیل آگاهی نداشتن از قیمت ملک در این کشورها اغلب هزینه بیشتری برای خرید پرداخت و در هنگام فروش معمولا متضرر می شوند. به همین دلیل برای اقدام در این زمینه باید با آگاهی کامل اقدام کرد. با خرید ملک در کشورهای مذکور در ابتدا به فرد و خانواده وی اقامت 1 ساله اعطا می شود و بعد 4 تا 5 سال می توان درخواست اقامت دائم را کرد. در ادامه به حداقل هزینه های مورد نیاز برای خرید ملک در سایر کشورها خواهیم پرداخت :

نام کشور حداقل هزینه خرید ملک
بلغارستان  ۱۵۰ تا ۲۰۰ هزار یورو
قبرس ۳۰۰ هزار یورو
لتونی ۲۵۰ هزار یورو
یونان ۲۵۰ هزار یورو
 تمکن مالی

تمکن مالی

علاوه بر روش های فوق برخی از کشورهای اروپایی با هدف جذب سرمایه و در عوض دادن اقامت روشی را با عنوان تمکن مالی ارائه کرده اند. کشورهایی مانند اسپانیا، اتریش، پرتغال و…. این روش را برای اعطای اقامت در نظر گرفته اند البته هدف اصلی از این روش ورود سرمایه جهت بهبود وضعیت اقتصادی کشورهای مورد نظر می باشد. نکته دیگر اینکه این پروسه معمولا مستلزم انجام هزینه های نسبتا بالا می باشد. در ادامه به توضیح شرایط اقدام از این روش می پردازیم :

تمکن مالی اسپانیا

متقاضیان در این روش باید اثبات نمایند در کشور خود حداقل بین 25 تا 30 هزار یورو سرمایه و ماهانه بین 2.500 تا 3 هزار یورو درآمد دارند به صورتی که این درآمد مشروط به حضور آن ها نباشد مثلا در ایران ملکی اجاره داده اند و یا حقوق بازنشستگی دارند و… متقاضیان در صورت داشتن شرایط مالی مذکور و برخی شرایط دیگر می توانند در این زمینه اقدام نمایند.

مزایای این روش عدم نیاز به داشتن مدرک زبان برای متقاضی و خانواده او می باشد و بعد از 3 سال امکان دریافت اقامت دائم به همراه خانواده را خواهد داشت که باعث جذاب شدن این روش برای بسیاری می شود. در کنار مزایای بیان شده این روش معایبی نیز به همراه دارد مثلا فرد تا زمانی که اقامت دائم اخذ نکرده اجازه کار ندارد و باید هزینه های خود را از کشور مبدا تامین کند. هم چنین برای دریافت اقامت دائم شرط حضور 6 ماهه وجود دارد یعنی متقاضی باید حداقل 6 ماه در سال در این کشور حضور داشته باشد. یادگیری زبان اسپانیولی هم یکی دیگر از مشکلات این روش است.

تمکن مالی اتریش

اتریش نیز یکی دیگر از کشورهایی می باشد که از روش تمکن مالی اقامت اعطا می کند. البته شرایط این کشور نسبتا مشکل تر از کشور اسپانیا است. متقاضیان باید اثبات نمایند در ایران دارای حداقل سرمایه 25 تا 30 هزار یورویی و درآمد ماهانه 2 تا 3 هزار یورویی هستند تا بتوانند در این زمینه اقدام کنند. البته مبالغ مذکور برای یک نفر می باشد و در صورت افزایش تعداد نفرات خانواده به ازای هر نفر حدود 5 هزار یورو اضافه خواهد شد.

برای فرزندان به عنوان همراه معمولا محدودیت سنی وجود دارد و متقاضی اجازه بردن فرزندان زیر 18 سال خود را دارا می باشد. یکی از شرایط مورد نیاز داشتن مدرک زبان آلمانی ست که باعث سخت شدن کار متقاضیان می گردد. شرط حضور نیز برای این کشور 6 ماه در سال و افراد قبل از اخذ اقامت دائم خود اجازه کار ندارند اما برای تحصیل و سرمایه گذاری در این کشور با محدودیتی مواجه نیستند.

در صورت داشتن شرایط، به متقاضی و خانواده او ویزای 1 ساله داده می شود. بعد از گذشت این زمان یک ویزای 2 ساله اعطا و بعد از گذشت 5 سال امکان دریافت اقامت دائم را خواهد داشت.

کشورهایی که از طریق تمکن مالی می توان اقامت آن ها را دریافت کرد

اسپانیا

اتریش

پرتغال

یونان

سوئیس

فرانسه

ازدواج

یکی دیگر از روش هایی که می توان اقامت اروپا را دریافت کرد ازدواج با اتباع یا افرادی است که اقامت دائم آن ها را دارا می باشند. در صورت ازدواج رسمی و دریافت سند ازدواج، همسری که اقامت یا تابعیت کشورهای اروپایی را دارد در صورت داشتن تمکن مالی لازم یعنی توانایی تامین هزینه های خود و همسر و داشتن مسکن مناسب می تواند درخواست الحاق همسر خود را نماید در صورت بررسی و تائید شرایط امکان دریافت ویزا و ورود به این کشور مهیا خواهد شد.

معمولا در صورت ازدواج با اتباع کشورهای اروپایی همسر وی نیز اقامت آن کشور را را دریافت و امکان بهره مندی از حقوق و مزایای اتباع آن کشور را دارا خواهد بود. البته بعضی از کشورها برای اعطا تابعیت خود شرط انصراف از تابعیت قبلی را دارند یعنی برای اینکه بتوان برای دریافت اقامت آن ها اقدام کرد ابتدا باید از تابعیت قبلی خود انصراف داد تا فرد دو تابعیتی نشود ولی برخی دیگر از کشورها چنین شرایطی ندارند.

راحت ترین کشورهای اروپایی برای دریافت اقامت کدام اند؟

شرایط و نحوه دریافت اقامت از کشورهای اروپایی معمولا متفاوت می باشد. کشورهای غرب اتحادیه و پیشرفته مراحل و هزینه های نسبتا بالایی برای دریافت اقامت دارند و به دلیل تقاضای بالا احتمال به نتیجه رسیدن پایین و طول مدت پروسه نیز طولانی می باشد به همین دلیل اکثر افراد در پی پیدا کردن کشورهایی هستند که از راحت ترین روش بتوان اقامت این کشورها را دریافت کرد.

با توجه به هر یک از روش های مذکور، شرایط کشورهای اروپایی متفاوت است. برای نمونه اقدام برای تحصیل در کشوری مانند آلمان بسیار سخت و زمان بر و برای کشورهایی مثل ایتالیا، جمهوری چک، لهستان، انگلیس و… نسبتا پروسه مناسب تر می باشد.

روش های خرید ملک و تمکن مالی نیز برای برخی از افراد مناسب و مطلوب هستند اما هزینه های بالا و عموما نداشتن اجازه کار یکی از مهم ترین مشکلات راه های مذکور است. سرمایه گذاری در کشورهای اروپایی اغلب مستلزم پرداخت هزینه های نسبتا زیاد می باشد اما در حال حاضر یکی از بهترین گزینه ها برای سرمایه گذاری در کشور لیتوانی از طریق خرید بیزینس است.

اقامت اروپا با 11500 یورو یا 18000 یورو: از رویا تا واقعیت!

دریافت اقامت اروپا با هزینه های کم یعنی بین 11 تا 18 هزار یورو مورد نظر بسیاری می باشد اما امکان و یا عدم امکان آن باید مورد بررسی قرار بگیرد. البته برای دریافت اقامت کشورهای غربی اتحادیه اروپا معمولاً باید هزینه‌های بسیار زیادی پرداخت کرد به خاطر همین با هزینه‌های پایین می توان برای کشورهای شرق اتحادیه اقدام کرد تا بتوان در این زمینه به نتیجه مورد نظر رسید.

درحال حاضر برای اخذ اقامت از کشورهای شرق اتحادیه اروپا مانند لهستان و جمهوری چک می توان با هزینه حدود پانزده تا بیست هزار یورویی از طریق ثبت شرکت اقدام کرد ولی به دلیل پروسه طولانی و شرایط و مدارک زیاد این روش مناسب نیست و توصیه نمی‌گردد به همین دلیل درحال حاضر بهترین گزینه‌ای که می‌توان به افراد پیشنهاد داد گزینه خرید بیزینس در کشور لیتوانی است.

متقاضیان برای خرید بیزینس در کشور لیتوانی می‌توانند با پرداخت حداقل ۱۵ هزار یورو، کسب و کارهای آماده مانند رستوران، آرایشگاه و فروشگاه را خریداری نمایند و به‌ عنوان کارفرما به همراه خانواده خود وارد کشور لیتوانی شده تا برای اداره کسب و کار خود اقدام نمایند. از شرایط مناسب این پروسه می توان به عدم نیاز به داشتن مدارک تحصیلی، عدم نیاز به مدرک زبان و نداشتن محدودیت سنی برای فرد متقاضی اشاره کرد.

پروسه اخذ ویزا و خرید بیزینس در این روش معمولاً بین ۶ تا ۷ ماه و افراد ۶ ماه در سال شرط حضور در کشور لیتوانی را دارند. از نکات مهم این روش می‌توان به دریافت ویزای کشور لیتوانی اشاره کرد که با این ویزا می توان براحتی بین سایر کشورهای اروپایی تردد داشت و در صورت پیدا کردن کار در آن کشورها بتوان اقامت کاری آن را دریافت کرد.

چگونه اقامت اروپا را با کمترین هزینه بگیریم؟

اولویت افراد برای دریافت اقامت کشورهای اروپایی روشی است که کمترین هزینه و کمترین مدت زمان را داشته باشد به همین دلیل افراد دنبال پیدا کردن راه‌های مناسب و کم‌هزینه برای رسیدن به هدف نهایی خود هستند به همین دلیل در ادامه به بررسی کم‌هزینه ترین روش‌ها برای دریافت اقامت کشورهای اروپایی خواهیم پرداخت.

کم هزینه ترین روش برای دریافت اقامت کشورهای اروپایی از طریق پیشنهاد کاری از طرف یک کارفرما در آن کشور می باشد البته به دلیل پروسه طولانی و احتمال پایین به نتیجه رسیدن معمولاً پیشنهاد می‌گردد از سایر روش‌ها اقدام کرد تا بتوان در اسرع وقت به نتیجه مورد نظر دست یافت. اما در صورت داشتن پیشنهاد کاری از طرف کارفرما، متقاضی می‌تواند با کمترین هزینه برای ورود به بازار کاری آن کشور اقدام و در صورت اشتغال بتواند اقامت دائم آن کشور را اخذ نماید.

از دیگر روش‌های کم‌هزینه برای دریافت اقامت کشورهای اروپایی می توان به روش تحصیلی اشاره کرد زیرا درحال حاضر برای تحصیل در کشورهای مختلفی مانند ایتالیا، لهستان و جمهوری چک می توان با حداقل هزینه ۲ تا ۴ هزار یورو سالیانه اقدام نمود که در این بین می‌تواند گزینه بسیار مناسبی برای افراد متقاضی باشد.

سرمایه‌گذاری در کشورهای اروپایی معمولاً مستلزم پرداخت هزینه‌های بالایی است اما درحال حاضر گزینه سرمایه‌گذاری در کشور لیتوانی از طریق خرید بیزینس یکی از مناسب‌ترین روش‌ها و ازجمله کم‌هزینه ترین روش‌ها می باشد که می تواند باعث دستیابی افراد به اقامت دائم این کشور شود.

نتیجه گیری

با توجه به مطالب بیان‌شده می‌توان این‌گونه نتیجه‌گیری کرد که برای دریافت اقامت اروپا از روش‌های مختلفی می‌توان اقدام کرد البته هر یک از روش‌ها مستلزم داشتن شرایط و طی فرایند و البته هزینه مشخصی می باشد. بعضی از روش‌ها هزینه‌های کم و بعضی مستلزم پرداخت هزینه‌های بالایی هستند به همین دلیل افراد باید با توجه به شرایط نسبت به اقدام از از روش‌ مناسب خود اقدام نمایند.

بطور کلی می توان برای دریافت اقامت کشورهای اروپایی از روش‌های تحصیل، کار، سرمایه گذاری، خرید ملک، تمکن مالی و ازدواج اقدام کرد. در بین روش‌های مذکور بهترین راه و کم‌هزینه ترین درحال حاضر روش تحصیل و بعد از آن و روش کاری است البته روش سرمایه‌گذاری از طریق خرید بیزینس در کشور لیتوانی نیز درحال حاضر یکی از گزینه‌های مطلوب برای افراد متقاضی دریافت اقامت کشورهای اروپایی محسوب می گردد. به نظر شما بهترین روش برای دریافت اقامت کشورهای اروپایی کدام می باشد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.