...

شرایط دریافت اقامت آلمان

راحت ترین راه دریافت اقامت آلمان کدام است؟

دریافت اقامت آلمان در سال های اخیر طرفداران بسیار زیادی به سوی جذب کرده به گونه ای که این کشور را در زمره مهاجر پذیرترین کشور های جهان قرار می دهد. راحت ترین روش دریافت اقامت آلمان به شرایط و ویژگی های هر کدام از متقاضیان بستگی دارد. قطعا زندگی در قدرتمند ترین اقتصاد اروپا می تواند تجربه بی نظیری را برای افراد در پی داشته باشد. به همین دلیل هم اکنون افراد مختلفی از گوشه و کنار دنیا با استفاده از روش های مختلف قصد ورود و اقامت در این کشور را دارند.

دریافت اقامت آلمان کار راحتی نبوده و متقاضیان بایستی خود را برای یک فرآیند پیچیده و دشوار آماده کنند. افراد بایستی از قوانین، شرایط و روش های مختلف ممکن جهت حضور در کشور آلمان اطلاعات کافی و به روزی داشته باشند. روش های مختلفی برای دریافت اقامت این کشور وجود داشته که هر کدام ویژگی ها و مولفه های مختص به خود را دارند که هر فرد می تواند به منظور حضور و اقامت در آلمان یکی از آن ها را انتخاب کند.

یکی از مهم ترین دلایل وجود تقاضاهای زیاد به منظور دریافت اقامت آلمان، قدرت پاسپورت این کشور محسوب شده که در سال های اخیر رتبه دوم قوی ترین پاسپورت های جهان را از آن خود کرده است.

روش های دریافت اقامت آلمان

روش های دریافت اقامت آلمان

روش های دریافت اقامت آلمان بسیار متنوع بوده و هر فرد می تواند با توجه به شرایط و ویژگی های خود، مسیر مناسبی را در این راستا انتخاب نماید. به طور کلی 2 نوع اقامت در کشور آلمان وجود دارد که شامل اقامت موقت و اقامت دائم است. موقت یا محدود (Aufenthaltserlaubnis) تنها اجازه 1 سال حضور در کشور آلمان را به افراد خواهد داد. اما اقامت دائم آلمان مناسب برای آن دسته از متقاضیانی است که قصد حضور طولانی مدت در این کشور را دارند.

مانند اغلب کشور های دنیا، اعطای اقامت دائم از ابتدا در این کشور نیز مرسوم نبوده و متقاضیان بایستی ابتدا اقامت موقت آلمان را اخذ نموده تا پس از گذشت چند سال و در صورت احراض شرایط مورد نیاز بتوانند اقامت دائم آلمان را دریافت نمایند.

بر همین اساس روش های مختلفی به منظور دریافت اقامت آلمان وجود دارد که از مهم ترین آن ها می توان به دریافت اقامت این کشور از طریق ازدواج، تحصیل، خرید ملک، کار، پناهندگی و … اشاره کرد که هر یک از این شرایط، ویژگی ها و قوانین مرتبط به خود را داراست. متقاضیان می توانند با آگاهی از آن ها و کمک گرفتن از موسسات مهاجرتی راحت ترین و مناسب ترین راه را برای خود انتخاب نمایند.

یکی از ویژگی های مهم برای متقاضیان دریافت اقامت دائم آلمان، یادگیری زبان آلمانی و آشنایی نسبی به فرهنگ و آداب و رسوم این کشور می باشد.

اقامت آلمان از طریق ازدواج

اقامت آلمان از طریق ازدواج

اقامت آلمان از طریق ازدواج یکی از راحت ترین راه های دریافت اقامت این کشور محسوب می شود. بر اساس قوانین آلمان، چنان چه فردی با یکی از شهروندان آلمانی (خواه زن یا مرد) ازدواج کند، امکان دریافت اقامت این کشور را خواهد داشت. بر این اساس متقاضیان بایستی در صورت داشتن شرایط، درخواست خود را به همراه مدارک مورد نظر به اداره مهاجرت این کشور ارائه دهند.

در ابتدا اقامت آلمان در این روش از نوع موقت بوده و قابل تمدید می باشد. در صورتی که پس از بررسی های صورت گرفته توسط سازمان های مربوطه، ازدواج زوجین تداوم داشته باشد امکان تمدید آن برای متقاضیان مهاجرت به این کشور از طریق ازدواج وجود خواهد داشت. پس از 3 تا 5 سال نیز امکان دریافت اقامت دائم و سپس تابعیت آلمان در صورت برقراری ازدواج برای فرد وجود دارد. نکته حائز اهمیت این است که متقاضیان این روش بایستی از شرایط لازم برخوردار بوده و مدارکی را ارائه نمایند که در ادامه به آن ها می پردازیم.

قوانین آلمان در ارتباط با ازدواج

متقاضیان اقامت آلمان از طریق ازدواج بایستی در نظر داشته باشند که سن قانونی ازدواج در این کشور 18 سال تمام اعلام شده است. البته جوانان از سن 16 سالگی نیز با اجازه والدین امکان ازدواج را دارند. نکته دیگر این است که متقاضی بایستی تجرد قطعی خود را اثبات نماید، یعنی اگر فردی قبلا ازدواج کرده بایستی مدارکی از قبیل حکم طلاق یا گواهی فوت همسر قبلی خود ارائه دهد.

همچنین اگر زوجین به دنبال انجام مراسم ازدواج خود در کشور آلمان باشند، متقاضی اقامت آلمان می تواند ویزای توریستی آلمان دریافت نموده و بین 3 تا 6 ماه جهت برگزاری مراسم ازدواج خود در این کشور حضور یابد. نکته قابل توجه این است که شهروند آلمانی در این روش بایستی از ثبات اقتصادی و سطح درآمدی خوب به منظور تامین هزینه های زندگی خود و همسرش برخوردار باشد. موضوع مهم دیگر این است که تغییر شرایط افراد از تجرد به تاهل در کشور آلمان، زمانی حاصل می شود که ازدواج مورد نظر به صورت رسمی و تحت قوانین اداره مهاجرت این کشور (standesamt) تایید شود.

اقامت آلمان از طریق تحصیل

اقامت آلمان از طریق تحصیل

دریافت اقامت آلمان از طریق تحصیل یکی از جذاب ترین و سهل الوصول ترین روش های اخذ اقامت این کشور محسوب می شود. کشور آلمان با داشتن نزدیک به 450 دانشگاه و موسسه آموزشی در کنار 2 میلیون دانشجوی داخلی و خارجی، جزو قطب های اصلی علمی دنیا به شمار می آید.

نکته حائز اهمیت این است که هنوز هم آلمان جزو کشور های تحصیل رایگان محسوب می شود. در این کشور هزینه شهریه دانشگاه بسیار ناچیز بوده و متقاضیان دریافت اقامت آلمان از این طریق، تنها بایستی هزینه های مربوط به زندگی را پرداخت نمایند. تامین این هزینه ها نیز با بهره مندی از کار پاره وقت یا دانشجویی بین 10 تا 30 ساعت در هفته امکان پذیر می باشد.

پس از پایان تحصیل، کشور آلمان این امکان را به دانشجویان بین المللی می دهد تا در بازه زمانی 6 تا 18 ماهه با اشتغال به کار تمام وقت اقدام به دریافت اقامت دائم این کشور نمایند.

شرایط تحصیل در آلمان

به منظور دریافت اقامت تحصیلی آلمان، متقاضیان بایستی شرایط و مدارک مورد نیاز جهت تحصیل در این کشور را فراهم نمایند. این مساله برای هر فرد با توجه به مقطع تحصیلی مورد نظر، رشته و دانشگاه انتخابی متفاوت خواهد بود. به عنوان نمونه اغلب برنامه های آموزشی در مقطع کارشناسی در آلمان به زبان آلمانی ارائه شده و در نتیجه داشتن مهارت کافی و ترجیحا مدرک زبان آلمانی در این مقطع ضروری می باشد.

از دیگر شرایط حائز اهمیت جهت تحصیل در آلمان موضوع سن متقاضی است که با توجه به مقطع تحصیلی در نظر گرفته می شود. به عنوان مثال متقاضیان بالای 25 سال سن از شانس بالایی جهت تحصیل کارشناسی در آلمان برخوردار نبوده اما به منظور تحصیل کارشناسی ارشد یا تحصیل دکتری مانعی نخواهند داشت.

اخذ اقامت آلمان از طریق خرید ملک

اخذ اقامت آلمان از طریق خرید ملک

اخذ اقامت آلمان از طریق خرید ملک یکی دیگر از روش هایی است که امکان حضور و اقامت در این کشور را برای افراد مهیا می سازد. این روش بیش تر مناسب آن دسته از متقاضیانی است که از سرمایه لازم جهت این امر برخوردارند. البته بایستی به این نکته توجه داشته که خرید ملک در ابتدا منجر به اخذ اقامت دائم آلمان نمی شود.

بر اساس قوانین کشور آلمان، توانایی حفظ ملک خریداری شده در طول مدت 5 سال علاوه بر داشتن اقامت قانونی به روش دیگر، از اصلی ترین شرایط تبدیل اقامت موقت 5 ساله به اقامت دائم متقاضیان به شمار می رود. یعنی خرید ملک به تنهایی منجر به اخذ اقامت کشور آلمان نشده و در کنار آن متقاضی بایستی از طریق روش های مرسوم دیگر مانند ویزای کاری، تحصیلی و … مجوز اقامت در این کشور را داشته باشد.

در نهایت به منظور دریافت اقامت آلمان از طریق خرید ملک معمولا سرمایه تقریبی 250 هزار یورو به بالا مورد نیاز می باشد. البته قیمت ملک در آلمان نیز مانند سایر کشور های دنیا به شهر مورد نظر و منطقه شهری نیز بستگی دارد.

اقامت آلمان از طریق کار

دریافت اقامت آلمان از طریق کار به عنوان محبوب ترین و پر طرفدار ترین روش اخذ اقامت این کشور شناخته می شود. از این روی مسیر مهاجرت کاری نه تنها هزینه های زیادی را برای فرد به دنبال نخواهد داشت، بلکه منجر به کسب درآمد نیز می گردد. اما در عین حال فرآیند یافتن شغل و دریافت اقامت از طریق کار در کشور آلمان نیز بسیار سخت و پیچیده است.

دلیل این امر قوانین و مقرراتی است که در این حوزه شامل همه کشور های عضو اتحادیه اروپا می شود. در غیر این صورت و جدای از این موضوع، آلمان به عنوان یکی از صنعتی ترین کشور های دنیا و اولین قدرت اقتصادی اروپا از پتانسیل ها و ظرفیت های بسیار خوبی جهت کار برخوردار است.

به منظور دریافت اقامت آلمان از طریق کار متقاضیان بایستی در این کشور دارای کار تمام وقت و رسمی بوده، بیمه و مالیات ها را پرداخت و قوانین کاری این کشور را رعایت نمایند. اما 2 مسیر جهت پیدا کردن شغل در آلمان وجود دارد که در ادامه به طور مختصر به آن ها می پردازیم.

دریافت ویزای کاری برای اقامت آلمان از طریق پیشنهاد شغلی

دریافت ویزای کاری آلمان از طریق پیشنهاد شغلی

یکی از راه های یافتن شغل و دریافت اقامت آلمان از طریق کار، داشتن پیشنهاد شغلی یا Job Offer از یک کارفرمای رسمی و قانونی در این کشور می باشد. اما همان طور که پیش تر اشاره شد، با توجه به عضویت آلمان در اتحادیه اروپا و پیروی کردن از قوانین این حوزه، مسیر پیشنهاد شغلی فرآیندی سخت و با شانس پایین خواهد بود. چرا که با توجه به قوانین اتحادیه اروپا، هر گونه فرصت شغلی بایستی توسط کارفرماهای کشور های عضو، از 3 هفته تا 3 ماه آگهی عمومی شود.

چنان چه در ابتدا از آن کشور و سپس از سایر کشور های اتحادیه اروپا فردی متقاضی دریافت آن شغل نباشد، پرونده متقاضیان کشورهای غیر اروپایی نیز مورد بررسی قرار می گیرد. به هر روی چنان که شخصی بتواند از این طریق در آلمان شغل پیدا کند، به راحتی امکان اخذ اقامت آلمان را در ابتدا به صورت موقت و سپس به صورت دائم خواهد داشت. نکته قابل توجه این است که پس از یافتن شغل امکان همراهی خانواده متقاضی (همسر و فرزندان زیر 18 سال) نیز وجود دارد.

دریافت ویزای کاری آلمان از طریق ویزای جستجوی کار

روش دیگری که منظور یافتن شغل و دریافت اقامت آلمان از طریق کار در این کشور تعریف شده و در سال های اخیر بسیار هم مورد استقبال قرار گرفته است، دریافت ویزای کاری آلمان و یافتن شغل از طریق ویزای جستجوی کار یا Job Seeker می باشد. در این روش همان طور که از نام آن پیداست، بر اساس قوانین آلمان 6 ماه به افراد واجد شرایط فرصت داده می شود تا در این کشور به جستجوی کار بپردازند.

مراجعه به کارفرماها، حضور در بنگاه های کاریابی و حتی ثبت نام در سایت های کاریابی کشور آلمان از جمله راه هایی است که برای این افراد مناسب خواهد بود. در این مسیر نیز در صورت یافتن شغل امکان همراهی خانواده متقاضی (همسر و فرزندان زیر 18 سال) وجود دارد.

اقامت آلمان از طریق سرمایه گذاری و ثبت شرکت

اقامت آلمان از طریق سرمایه گذاری و ثبت شرکت

یکی دیگر از روش های مناسب برای سرمایه داران، دریافت اقامت آلمان از طریق سرمایه گذاری و ثبت شرکت می باشد. با توجه به شرایط اقتصادی بسیار خوب این کشور و وجود صنایع بسیار پیشرفته و به روز، سرمایه گذاری در آلمان علاوه بر دریافت اقامت این کشور، مزایای بسیار زیادی از منظر کسب سود و درآمد برای متقاضیان به همراه خواهد داشت.

در کنار سرمایه، اخذ اقامت آلمان از این روش برای آن دسته از متقاضیانی مناسب است که از سوابق کارآفرینی و مدیریت اقتصادی مناسبی برخوردارند. روش های متعددی به منظور سرمایه گذاری در آلمان تعریف شده که هر فرد با توجه به هدف، میزان سرمایه، تجربه، سوابق کاری و شرایط خود امکان انتخاب یکی از آن ها را دارد. چرا که برخی از روش ها منجر به اخذ اقامت و برخی دیگر تنها منجر به کسب سود می شوند.

مهم ترین برنامه های سرمایه گذاری در آلمان عبارت اند از:

  • سرمایه گذاری در آلمان از طریق خرید اوراق قرضه دولتی
  • سرمایه گذاری در آلمان از طرق کارآفرینی
  • سرمایه گذاری در بورس آلمان
  • سرمایه گذاری در آلمان از طریق ثبت شرکت
  • سرمایه گذاری در آلمان از طریق خرید ملک

اقامت آلمان از طریق پناهندگی

اخذ اقامت آلمان از طریق پناهندگی یکی از سخت ترین و پر خطر ترین مسیر های مهاجرتی به این کشور می باشد. در ابتدا اعلام می کنید که موسسه “آریانا پارس” هیچ گونه فعالیتی در این زمینه نداشته و به هیچ عنوان مهاجرت به آلمان از طریق پناهندگی را پیشنهاد نمی کند. با این وجود در سال های اخیر با توجه به شرایط و برنامه های مناسبی که دولت آلمان برای پناهندگان در نظر گرفته، متاسفانه افراد متعددی از گوشه و کنار دنیا از هر مسیری برای حضور در این کشور اقدام نموده اند.

نکته ای که متقاضیان عزیز بایستی به آن توجه داشته باشند، تفاوت میان پناهندگان و مهاجران غیر قانونی در تعاریف قانونی و بین المللی است. بر اساس کنواسیون ژنو، پناهنده شخصی است که زندگی در وطن خویش به دلایل متعددی از جمله مذهبی، سیاسی، جنسی و … برای او امکان پذیر نمی باشد. در این صورت و به منظور دریافت اقامت آلمان از طریق پناهندگی، شخص بایستی به صورت قانونی درخواست خود را ارائه داده و منتظر دریافت پاسخ باشد.

هزینه های زندگی در آلمان

هزینه های اخذ اقامت آلمان چقدره؟

این که هزینه های اخذ اقامت آلمان چقدر خواهد بود، در واقع بسته به روش انتخابی دارد. همان طور که اشاره شد در روش کسب اقامت این کشور از طریق ازدواج، متقاضیان بایستی توانایی تامین هزینه های زندگی در این کشور برای 2 نفر را داشته باشند. علاوه بر این که زوج شهروند آلمان بایستی از شرایط شغلی و ثبات اقتصادی خوبی برخوردار باشد. در روش مهاجرت تحصیلی نیز متقاضیان بایستی توانایی تامین هزینه های زندگی و تحصیل در آلمان را داشته باشند.

روش اخذ اقامت آلمان از طریق کار عملا کم هزینه ترین و بهترین روش از این نظر محسوب می شود. چرا که در صورت داشتن شغل، هزینه های زندگی فرد تامین خواهد شد. تنها در روش ویزای جستجوی کار آلمان، متقاضی بایستی تمکن مالی لازم برای 6 ماه حضور در این کشور را داشته باشد. روش های سرمایه گذاری در آلمان مانند ثبت شرکت و خرید ملک نیز هر کدام با توجه به برنامه و مسیر انتخاب شده هزینه های متفاوتی را به همراه خواهند داشت که حداقل آن بین 100 تا 200 هزار یورو می باشد.

هزینه زندگی در آلمان

با توجه به موارد گفته شده، متقاضیان اقامت آلمان یکی از موضوعاتی که باید مد نظر قرار دهند، هزینه زندگی در این کشور می باشد. هزینه زندگی در آلمان نیز مانند سایر کشور های دنیا به شهر محل سکونت، سبک زندگی اشخاص و عادات آن ها بستگی دارد. به عنوان نمونه در شهر برلین به عنوان پایتخت در کنار سایر شهر هایی از قبیل مونیخ، هامبورگ و اشتوتگارت هزینه زندگی کمی بالاتر از شهر های کوچک خواهد بود.

عمده ترین هزینه هایی که متقاضیان اخذ اقامت آلمان در مورد هزینه های زندگی بایستی در نظر داشته باشند، شامل هزینه های مسکن و سکونت، هزینه های خورد و خوراک، هزینه های رفت و آمد و سایر هزینه های جانبی می باشد. در نتیجه با توجه به خصوصیات مختلف افراد نمی توان هزینه یکسانی را برای همه در نظر گرفت. اما بر اساس آخرین برآورد ها هزینه زندگی در آلمان برای 1 نفر به صورت میانگین بین 600 تا 800 یورو در هر ماه تخمین زده می شود.

موسسه آریاناپارس با بیش از 10 سال تجربه در زمینه انواع روش های مهاجرتی از جمله مهاجرت کاری، تحصیلی، سرمایه گذاری و … شما را در راستای انتخابی صحیح یاری می رساند. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه مهاجرت با ما در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.