...

ویزای کانادا

ویزای کانادا بسته به اهداف افراد متقاضی با عناوین مختلفی صادر می گردد. در واقع ویزای کانادا به ۲ گروه اصلی که شامل ویزای مهاجرتی و ویزای غیر مهاجرتی می باشد، تقسیم می شود. کانادا پس از روسیه به عنوان دومین کشور پهناور جهان محسوب می شود.

این کشور مملو از ذخایر انرژی، منابع طبیعی و معادن ارزشمند است، از این رو کانادا کشوری ثروتمند به شمار می آید که از بالاترین استانداردهای زندگی و امکانات رفاهی و اجتماعی برخوردار است. این شرایط باعث گردیده امروزه کانادا به یکی از محبوب ترین مقاصد مهاجرتی جهان تبدیل گردد. در ادامه این مطلب با انواع ویزاهای کانادا بیشتر آشنا خواهیم شد.

کانادا چند نوع ویزا داره؟

?How many types of visas does Canada have

کانادا علی رغم وسعتی که دارد تنها نزدیک به ۳۸ میلیون نفر جمعیت را در خود جای داده است. تناسب وسعت و جمعیت در این کشور باعث گردیده دولت کانادا به واسطه ارائه روش های مهاجرتی متنوع همواره با آغوش باز از مهاجران استقبال نماید. البته در این بین برخی از افراد قصد مهاجرت به کانادا را ندارند، و بنا به دلایلی نظیر انجام فعالیت های تجاری، بازدید از افراد خانواده، گردشگری و … برای اخذ ویزای غیر مهاجرتی اقدام می نمایند.

به طور کلی اخذ ویزای کانادا بسته به هدف افراد متقاضی از شرایط و قوانین متفاوتی برخوردار است. همانگونه که پیش تر اشاره گردید ویزای مهاجرتی کانادا با اهداف مهاجرتی و غیر مهاجرتی صادر می گردد. هرکدام از این نوع ویزاها از زیر مجموعه های متنوعی تشکیل می گردد، که افراد با توجه به هدف و شرایط شخصی خود می توانند برای اخذ ویزای مورد نظر اقدام نمایند.

ویزای مهاجرتی کانادا

ویزای مهاجرتی کانادا از زیر شاخه هایی نظیر مهاجرت کاری، تحصیلی، سرمایه گذاری، ازدواج و… تشکیل می گردد، در واقع ویزای مهاجرتی کانادا مجوز اقامت بلند مدت می باشد که به اقامت دائم کانادا منجر می شود. این نوع ویزا برای افرادی ارائه می گردد که قصد دارند به صورت دائم در کانادا زندگی کنند. برای دریافت اقامت دائم کانادا از طریق هر یک از روش های مهاجرتی فوق قوانین و شرایط خاصی وجود دارد، که در این بخش از مطلب با ۳ ویزای مهاجرتی کانادا که متقاضیانی بیشتری دارند بیشتر آشنا خواهیم شد.

ویزای کاری

ویزای کاری

بدون تردید اخذ ویزای کار کانادا یکی از کم هزینه ترین و بهترین روش های مهاجرت به این کشور می باشد، که از مزایای فراوانی برخوردار است. با توجه به تقاضای فراوانی که برای اخذ ویزای کار کانادا وجود دارد، برای مهاجرت به کانادا از ویزای کار رقابت بسیار شدیدی بین متقاضیان وجود دارد. از این رو افرادی که از شرایط و رزومه کاری و تحصیلی مناسب تری برخوردار می باشند، از شانس بیشتری برای اخذ ویزای کار کانادا برخوردار خواهند بود.

به طور کلی برای مهاجرت به کانادا از طریق کار ۲ روش اصلی وجود دارد: برنامه نیروی متخصص (skill worker) یا دریافت پیشنهاد کار از کارفرمای کانادایی (job offer)، نویسندگان ما در آریاناپارس مقاله ای مفصل با نام مهاجرت به کانادا در سایت ما قرار داده اند که شما می توانید برای کسب اطلاعات تکمیلی تر به آن مراجعه نمایید.

در سیستم امتیازبندی نیروی متخصص کانادا (skill worker)، افراد می بایست از دو مرحله عبور نمایند، در مرحله اول متقاضیان از نظر مهارت و تخصص مورد ارزیابی قرار می گیرند. برای عبور از این مرحله متقاضیان باید حداقل امتیاز ۶۷ از ۱۰۰ را کسب نمایند تا بتواند وارد مرحله دوم شود، در مرحله دوم افرادی که به واسطه فاکتورهای شخصی نظیر مدرک تحصیلی، سابقه کار مرتبط، مدرک زبان، شرایط سنی و… نسبت به سایر متقاضیان امتیازات بالاتری را کسب نمایند می توانند ویزای کار کانادا را دریافت کنند. حداقل شرایط مورد نیاز برای شرکت در سیستم اسکیل ورکر به شرح ذیل می باشد.

 • سن زیر ۴۰ سال
 • حداقل مدرک تحصیلی لیسانس
 • سابقه کار مرتبط (حداقل بیش از ۴ سال)
 • مدرک زبان (حداقل ایلتس ۶٫۵ جنرال)
 • کسب حداقل ۶۷ امتیاز در مرحله اول

در روش جاب آفر کانادا یا داشتن پیشنهاد کاری، افراد باید لیست مشاغل مورد نیاز در کانادا را بررسی کنند و در صورتی که تخصص آنها در این لیست وجود داشته باشد، از طریق موسسات کاریابی می توانند از کارفرمایان کانادایی پیشنهاد شغلی دریافت کنند. لازم به ذکر است به منظور اخذ ویزای کار کانادا از طریق جاب آفر ارائه مدارک تحصیلی و کاری مرتبط با شغل پیشنهادی جهت اثبات توانایی فرد در راستای شغل مورد نظر الزامی خواهد بود.

آیا انتخاب ایالت در دریافت ویزای کار کانادا تاثیر دارد؟

بق قوانین مهاجرتی کانادا ایالت های این کشور می تواند برای تامین نیروی کار مورد نیاز خود به صورت مستقل اقدام نمایند. از این رو شرایط و محدودیت جذب نیروی کار خارجی در هر ایالت بسته به قوانین و نیازهای ایالت ها متفاوت خواهد بود. قوانین جذب نیروی کار در کلیه ایالت های کانادا از لحاظ کلی با یکدیگر شباهت دارند، ولی از لحاظ مشاغل مورد نیاز و تعداد نیروی کار تفاوت هایی بین ایالت ها وجود دارد.

معمولاً برای انتخاب بهترین ایالت برای مهاجرت باید دید هدف و انگیزه فرد از مهاجرت و زندگی در کانادا چیست و قرار است به چه فعالیتی مشغول شود و باتوجه به شغل و مهارت فرد کدام استان امکانات بیشتری و موقعیت های مناسب تری در اختیار فرد قرار می دهد. در حال حاضر دو استان کبک و ساسکاچوان به جهت فراهم نمودن فرصت های شغلی متعدد توانسته اند به دو استان مناسب جهت مهاجرت کاری کانادا تبدیل شوند.

ویزای سرمایه گذاری

ا توجه به پتانسیل بالای کانادا در رابطه با انجام فعالیت های تجاری و سیاست های اجرایی دولت کانادا در راستای حمایت از سرمایه گذاری، امروزه کانادا به محلی امن و ایده ال برای سرمایه گذاران خارجی تبدیل گردیده است. از این رو به جرات می توان گفت سرمایه گذاری در کانادا علاوه بر اینکه به عنوان یک روش مهاجرتی ایده ال محسوب می شود، فواید مالی فراوانی را نیز در پی دارد.

از سوی دیگر برای سرمایه گذاری در کانادا روش های بسیار متنوعی وجود دارد، و افراد می توانند با شرایط و سرمایه های مختلف برای اخذ ویزای کانادا از طریق سرمایه گذاری اقدام نمایند. مزایای بی شمار سرمایه گذاری در کانادا و تنوع روش های سرمایه گذاری در این کشور باعث افزایش چشمگیر مهاجرت سرمایه گذاران به کانادا شده است. تا جاییکه در طول یک دهه اخیر مهاجرت به کانادا از طریق سرمایه گذاری بیش از ۴۰ درصد رشد داشته است.

اغلب روش های سرمایه گذاری در کانادا منجر به اخذ اقامت دائم این کشور خواهد شد. در حال حاضر حداقل سرمایه مورد نیاز برای سرمایه گذاری در کانادا ۱۵۰ هزار دلار کانادا می باشد، که مربوط به راه اندازی بیزینس در ایالت ها و شهرهای کم جمعیت کانادا خواهد بود. مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای سرمایه گذاری کانادا بسته به روش سرمایه گذاری مورد نظر افراد کمی متفاوت خواهد بود، ولی به طور کلی مدارک مورد نیاز برای اخدذ ویزای سرمایه گذاری کانادا به شرح ذیل می باشد.

 • تمکن مالی
 • ارائه مدرک تحصیلی
 • رزومه شغلی
 • مدرک زبان
 • طرح اقتصادی (بیزینس پلان)
ویزای ازدواج

ویزای ازدواج

مهاجرت به کانادا از طریق اخذ ویزای کانادا مسیر بسیار ایده الی برای اخذ اقامت دائم کانادا می باشد. اهمیت بنیان خانواده در قوانین کانادا به اندازه ای می باشد که از سالیان دور تا به حال، ازدواج با یک تبعه یا شهروند کانادایی منجر به دریافت ویزا و اقامت دائم برای همسر وی خواهد شد. در واقع کسی که مقیم دائم کشور کانادا باشد یا اصطلاحا تابعیت این کشور را داشته باشد می تواند برای مهاجرت همسر خود به کانادا اقدام نماید.

فرد اقدام کننده حامی یا Sponsor خوانده می شود. لازم است اسپانسر هنگام اقدام ساکن کشور کانادا باشد مگر در مورد شهروندان کانادا که در شرایط خاصی می توانند از این شرط معاف گردند. شرط ۱ سال زندگی قانونی با یکدیگر شامل حال افرادی که همسر عقدی یا قانونی یکدیگر هستند نمی شود. این افراد از این شرایط معاف می باشند ولی باید نشان دهند که ازدواج آنها واقعی بوده و به دلیل مهاجرت به کانادا صورت نگرفته است.

مهم ترین موضوع برای اخذ ویزای ازدواج کانادا اثبات رضایت قلبی طرفین جهت ازدواج و زندگی مشترک خواهد بود، از سوی دیگر فردی که مقیم کانادا است می بایست تمکن مالی مناسب برای تامین هزینه های زندگی همسر خود در کانادا را به مدت ۳ سال داشته باشد. همسر کانادایی در صورتیکه دارای شرایط ذیل باشد می تواند درخواست ویزای ازدواج را ارائه نمایند.

 • مقیم یا شهروند کانادا باشد
 • حداقل ۱۸ سال سن داشته باشد
 • ساکن کانادا باشد
 • فرم های تقاضانامه برای مهاجرت همسر را کاملا تکمیل کرده باشد
 • درآمد کافی برای ورود همسر را داشته و آن را اثبات نماید
 • به دولت کانادا بدهی نداشته باشد
 • هنگام ازدواج با همسر خود شریک زندگی دیگری نداشته باشد
 • طی ۵ سال گذشته خود از طریق این روش به کانادا مهاجرت نکرده باشد
 • در زندان نباشد
 • برای گذران زندگی خود از حمایت دولت و یا Social Assistant استفاده نکند.

ویزای غیر مهاجرتی کانادا

یزای غیر مهاجرتی کانادا معمولاً برای اهدافی نظیر تحصیل، گردشگری، بازدید از افراد خانواده، انجام مراحل پزشکی، شرکت در دوره های کوتاه مدت و… صادر می گردد. این نوع ویزا نوعی مجوز اقامت موقت می باشد، که تنها از طریق ویزای تحصیلی منجر به اخذ اقامت دائم کانادا خواهد شد، ولی در سایر موارد امکان اخذ اقامت دائم کانادا از این روش وجود نخواهد داشت. از این رو اخذ ویزای غیر مهاجرتی کانادا (به استثنای ویزای تحصیلی) به افرادی که قصد مهاجرت به کانادا و زندگی در این کشور را دارند توصیه نمی گردد.

ویزای تحصیلی

کانادا از معتبرترین دانشگاه ها و بهترین امکانات آموزشی در سطح بین المللی برخوردار است، علاوه بر این اجازه ورود خانواده فرد دانشجو به کانادا به صورت همزمان و سهولت در اخذ اقامت دائم کانادا پس از اتمام تحصیل، از دلایل اصلی افزایش ۷۴ درصدی مهاجرت تحصیلی به کانادا از سال ۲۰۱۴ تا کنون می باشد.

مهاجرت تحصیلی به کانادا از ۲ مرحله اصلی تشکیل می شود، مرحله اول اخذ پذیرش از دانشگاه های کانادا و مرحله دوم دریافت ویزای تحصیلی کانادا می باشد. مسلماً متقاضیان اخذ ویزای تحصیلی کانادا ملزم به پرداخت هزینه های مربوطه و ارائه مدارک مورد نیاز خواهند بود.

هزینه درخواست ویزای تحصیلی کانادا برای دانشجویان بین المللی شامل هزینه های دارالترجمه، پست، تاییدهای WES و بیومتریک می شود. در جدول زیر هزینه های اجرایی ویزای تحصیلی کانادا مورد تحلیل و بررسی قرار گرفته است.

هزینه ها

 • وقت سفارت ۱۵۰ دلار
 • بیومتریک (انگشت نگاری) ۸۵ دلار
 • تایید مدارک (WES) 200 الی ۳۰۰ دلار
 • برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا می بایست مدارک لازم تهیه و توسط مترجم رسمی دادگستری ایران ترجمه شود. پس از ترجمه، مدارک می بایست به تایید وزارت امور خارجه برسد. از مهم ترین مدارک مورد نیاز برای درخواست ویزای تحصیلی کانادا می توان به موارد زیر اشاره کرد.پاسپورت معتبر
 • نامه پذیرش از موسسات آموزشی کانادا
 • مدرک زبان
 • رزومه تحصیلی (cv)
 • تمکن مالی
 • گواهی عدم سو پیشینه
 • معاینات پزشکی
 • برنامه تحصیلی (study plan)

ویزای توریستی

یزای توریستی کانادا که به ویزای مولتی پل نیز شهرت دارد، نوعی اجازه اقامت موقت در کانادا می باشد که با اهدافی نظیر گردشگری، بازدید از افراد خانواده، شرکت در همایش یا سمینار، انجام پروسه درمانی و … صادر می گردد. لازم به ذکر است ویزای توریستی کانادا به هیچ عنوان به اقامت دائم کانادا تبدیل نمی شود.

ویزای توریستی

مدت اعتبار ویزای توریستی کانادا ۱۰ سال است، ولی از آنجا که پاسپورت اتباع ایرانی ۵ سال اعتبار دارد، این ویزا تا زمان انقضای پاسپورت شما صادر می گردد. ویزای توریستی کانادا معمولاً به صورت مولتی پل صادر می گردد که اجازه اقامت ۶ ماهه برای هر بار ورود به این کشور را به شما می دهد. توجه داشته باشید با اخذ این نوع ویزا اجازه تحصیل یا کار در کانادا را نخواهید داشت. به طور کلی مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای توریستی کانادا به شرح ذیل می باشد.

 • مدارک شناسایی (کارت ملی یا شناسنامه)
 • پاسپورت فعلی با حداقل ۶ ماه اعتبار و پاسپورت قبلی جهت بررسی سوابق سفر
 • تمکن مالی مناسب جهت پرداخت هزینه های سفر
 • ۲ قطعه عکس رنگی با زمینه سفید
 • گردش حساب بانکی ۳ تا ۶ ماهه
 • سند مالکیت (به نام فرد متقاضی)
 • ارائه سوابق شغلی و تحصیلی
 • رزرو بلیط رفت و برگشت
 • ارائه مدارک اقامتی (واچر هتل)
 • دعوتنامه معتبر (در صورت امکان)

آیا با ویزای غیر مهاجرتی می توان اقامت دائم کانادا را گرفت؟

نها ویزای غیر مهاجرتی کانادا که امکان تبدیل شدن به اقامت دائم کانادا را دارد، ویزای تحصیلی است. طبق قوانین مهاجرتی کانادا دانشجویان بین المللی می توانند پس از اتمام دوره تحصیلی خود در دانشگاه های کانادا به مدت ۲ الی ۳ سال در این کشور اقامت داشته باشند، و اگر در طی این مدت وارد بازار کار شوند می توانند پس از ۲ سال کار کردن اقامت دائم کانادا را دریافت نمایند.

برای مهاجرت کدام ویزای کانادا را پیشنهاد می کنید؟

برای مهاجرت به کانادا روش های بسیار متنوعی وجود دارد، از این رو ارزیابی شرایط افراد متقاضی برای رسیدن به بهترین گزینه جهت مهاجرت به کانادا امری ضروری محسوب می شود. کانادا به عنوان یکی از مهاجرپذیرترین کشورهای جهان به واسطه ارائه طیف گسترده ای از انواع روش های مهاجرتی با اهدافی نظیر جذب نیروی کار متخصص، سرمایه گذاران، دانشجویان و … زمینه مهاجرت افراد از سرتاسر جهان به این کشور را فراهم نموده است.

از این رو کلیه افراد که قصد مهاجرت به کانادا را دارند، می توانند با بررسی دقیق شرایط و قوانین انواع روش های مهاجرتی کانادا بهترین مسیر برای مهاجرت به این کشور را انتخاب نمایند. به طور کلی فاکتورهای مهم برای مهاجرت به کانادا شامل مدرک تحصیلی، شرایط سنی، سابقه کار، تمکن مالی افراد و… می شود.

با توجه به آمار مهاجرتی کانادا، می توان نتیجه گیری نمود که طی سالهای اخیر مهاجرت تحصیلی به کانادا نسبت به سایر روش های مهاجرتی دیگر با رشد بسیار بیشتری همراه بوده است. دلیل اصلی افزایش روند مهاجرت به کانادا از طریق ویزای تحصیلی مزایایی نظیر تحصیل در معتبرترین دانشگاه های جهان، امکان اخذ ویزا برای خانواده دانشجو به صورت همزمان، اجازه کار حین تحصیل برای دانشجو و همسر وی، سهولت در اخذ ویزای تحصیلی، امکان اخذ اقامت دائم کانادا برای دانشجو و خانواده وی می باشد. از این رو مهاجرت تحصیلی به کانادا به عنوان یکی از سریعترین و بهترین روش های مهاجرتی محسوب می شود.

انتخاب کشور برای پروسه بیومتریک جهت صدور ویزا

آیا انتخاب کشور برای پروسه بیومتریک جهت صدور ویزا تاثیر داره؟

اگر خارج از کانادا هستید و براى اولین بار است که اقدام مى کنید، مى توانید اطلاعات بیومتریک خود را زمانى که مى خواهید براى ویزا اقدام کنید به صورت حضورى از مرکز درخواست ویزا (AVC) تهیه کنید.١٣٧ مرکز (AVC) در ٩۵ کشور وجود دارند که متقاضى مى تواند از آنها درخواست بیومتریک کند. نزدیک ترین کشورهایی که اتباع ایرانی می توانند برای انجام بیومتریک به آنها مراجعه نمایند، شامل کشورهایی نظیر ترکیه، ارمنستان، امارات، گرجستان و آذربایجان می باشند.

متاسفانه این باور غلط بین افراد بسیاری وجود دارد که تصور می کنند شرایط صدور ویزای کانادا در سفارت های مختلف این کشور متفاوت است. ولی در واقع هیچگونه تفاوتی از لحاظ مکان سفارتی که متقاضی برای اخذ ویزای کانادا اقدام می نماید وجود ندارد، به طور کلی قوانین و شرایط صدور ویزا در کلیه سفارت های کانادا مشخص است. از این رو مهم ترین فاکتور برای اخذ ویزای کانادا مدارکی است که متقاضی اخذ ویزا به سفارت ارائه می نماید.

نتیجه گیری

مسلماً اخذ ویزای کانادا امکان زندگی در یکی از بهترین کشورهای جهان با بالاترین استانداردهای زندگی را برای افراد فراهم می نماید. در حال حاضر کانادا به واسطه شرایط اقتصادی ایده ال، امکانات رفاهی و اجتماعی قابل توجه، امنیت و ثبات اقتصادی و سیاسی مناسب در بین ۵ کشور برتر جهان در زمینه جذب مهاجران قرار دارد.

سیاست های اجرایی توسط اداره مهاجرت کانادا همواره در راستای جذب مهاجران به منظور تامین نیروی کار متخصص، سرمایه گذاری و … می باشد. از این رو برای اخذ ویزای کانادا و مهاجرت به این کشور روش های بسیار متنوع و مناسبی وجود دارد، که افراد با توجه به شرایط فردی و هدف خود می توانند بهترین روش برای اخذ ویزای کانادا و مهاجرت به این کشور را انتخاب نمایند.

اخذ نمایندگی از بسیاری مراکز معتبر جهان، ارائه صدها پرونده موفق به چندین سفارت کشورهای مختلف دنیا و ایجاد رابطه مبتنی بر رضایت قلبی و اطمینان خاطر موکلین عزیز همواره بزرگترین افتخار برند آریاناپارس که تنها دارنده مجوزهای وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و وزارت علوم تحقیقات و فن آوری در ایران می باشد، بوده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.