...

اقامت

اقامت

شاید برای بسیاری از علاقه مندان به مهاجرت و دانستن معنای کلمه اقامت امری ضروری است، کلمه اقامت به معنای اجازه زندگی در یک کشور مشخص می باشد. عنوان اقامت در کشورهای مختلف ممکن است با نام‌‌های مشابه همراه گردد. در ادامه به معرفی انواع اقامت و بررسی روش های اخذ اقامت دائم و موقت در کشورهای جهان می پردازیم.

اقامت موقت

در اقامت موقت فرد متقاضی ورود به کشور مقصد درخواست خود را مبنی بر اجازه حضور در آن کشور به دولت تسلیم می نماید و در صورت موافقت دولت کشور مقصد امکان حضور در این کشور به مدت معین به وی اعطا می گردد. در بعضی از کشورها و در بعضی از انواع اقامت موقت این مدت زمان قابل تبدیل به مدت دائمی برای فرد متقاضی میباشد در ادامه در رابطه با انواع اقامت موقت و نحوه تبدیل آن به دائم به بحث خواهیم پرداخت.

اقامت دائم

اخذ اقامت دائم یک کشور به معنای گرفتن حق زندگی برای مدت نامحدود در کشور مقصد تلقی می گردد بدین معنا که در صورتی که فرد دارای اقامت دائم در کشور مرتکب جرم یا عمل غیرقانونی نگردد که این حق را برای وی باطل نماید این فرد مجاز است برای همیشه در کشور مقصد زندگی نماید اگرچه لازم به ذکر است که در بیشتر کشورهای جهان اقامت های دائم نیز به منظور حفظ و به روزرسانی اطلاعات شهروندان پس از ۵ یا ۱۰ سال نیاز به تمدید دارد عملاً این تمدید مثل تمدید گواهینامه و یا هر مدرک دیگری در داخل ایران است.

 تفاوت اقامت و تابعیت

همانطور که گفته شد اقامت به معنای اجازه سکنی گزیدن در یک کشور برای مدت موقت و یا دائم است اما تابعیت مفهوم کاملاً مجزایی دارد. داشتن تابعیت یک کشور به معنی داشتن ملیت کشور است به طور مثال اگر فردی تابعیت کشور چین را داشته باشد یک چینی محسوب می شود حال آنکه این فرد در کشور چین به دنیا آمده باشد و یا بعداً تابعیت چین را اخذ نموده باشد این فرد یک چینی محسوب می شود.

اگر این فرد به نقطه دیگری از جهان سفر کرده و مرتکب جرمی شده باشد این دولت چین است که به عنوان یک فرد چینی باید با وی برخورد نماید.این فرد در کشور چین حق انتخاب و حق رای دارد. در صورتیکه کشور چین به صورت قراردادی با کشور ژاپن تعیین کردند که شهروندان چینی بدون نیاز به ویزا به کشور ژاپن سفر نمایند این فرد نیز شامل این قانون می گردد که در چین به دنیا آمده باشد و چه بعد ازآن تابعیت چینی را گرفته باشد.

در صورتی که دولت چین کمک هزینه زندگی بازنشستگان و درماندگان چینی را تامین نماید به شخصی که تابعیت کشور چین را داشته باشد نیز این هزینه ها پرداخت می گردد. عملا شما تحت حمایت دولت چین هستید و از همه حقوق یک فرد چینی چه حقوق مادی و چه حقوق معنوی برخوردار هستید در صورتی که فردی که اقامت دائم کشور چین را دارد از حق رای در این کشور، حق استفاده از مستمری بازنشستگی و بیمه بیکاری و حقوق معنوی یک چینی  برخوردار نیست.

چه روش هایی برای دریافت اقامت یک کشور وجود دارد؟

روش اول روش تحصیلی

 مهاجرت از طریق روش تحصیلی عملاً به اقامت موقت ختم می شود. اگرچه که بیشتر کشورها شرایطی را ایجاد می‌کنند تا متقاضی پس از طی دوره تحصیل بتواند اقامت موقت خود را به دائم تبدیل نماید ولی لازم به ذکر است که هیچ مهاجرت تحصیلی به صورت مستقل به اقامت دائم ختم نمی گردد.

روش اول تحصیلی

ولیکن بسیاری از افراد از روش اقامت تحصیلی به عنوان پلی برای رسیدن به اقامت دائم کشور مقصد مورد نظر خود استفاده می نمایند. به این صورت که پس از طی مدت تحصیل و اتمام اقامت تحصیلی از طرق دیگر نظیر اقامت کاری، سرمایه گذاری و حتی ازدواج و پناهندگی اقامت موقت خود را به دائم تبدیل می نمایند.

مهاجرت پزشکان به آلمان

روش دوم اقامت کاری

 اقامت کاری به دو دسته کلی تقسیم می گردد: روش اول اقامت از طریق پیشنهاد شغلی یا همان جاب آفر در این روش فرد متقاضی پس از دریافت پیشنهاد شغلی از کشور مد نظر خود برای یک دوره مشخص و محدود درخواست ویزای کار کشور مقصد را به اداره مهاجرت این کشور ارائه می نماید بدیهی است با توجه به محدود بودن پیشنهاد های شغلی به زمان مشخص اقامت از طریق این روش نیز موقت خواهد بود.

اگرچه کشورهای وجود دارند ( نظیر کشور آمریکا) که متقاضیان قادر خواهند بود در صورت دریافت پیشنهاد شغلی دائم در همان بدو امر برای اقامت دائم این کشور اقدام نمایند. در بسیاری از کشورهای جهان اجازه تبدیل اقامت کاری موقت به اقامت دائم به فرد متقاضی اعطا می گردد. در بیشتر کشورهای جهان پس از طی یک دوره ۳ تا ۵ ساله توسط فرد با مجوز اقامت کاری موقت و پرداخت مالیات از حقوق دریافتی وی در آن کشور به وی اجازه داده خواهد شد تا بتواند اقامت ‌کاری موقت خود را به اقامت دائم آن کشور تبدیل نماید.

روش اقامت کاری بدون نیاز به پیشنهاد شغلی

متقاضیان اخذ اقامت کاری در سایر کشورها چند گزینه برای اقدام جهت اخذ اقامت کاری بدون پیشنهاد شغلی پیش روی خود دارد. اگرچه این روشها در در کشور های مختلف متفاوت می باشد ولیکن دسته بندی زیر را می‌توان دید دسته بندی عمومی برای مهاجرت از این طریق تلقی کرد.

روش اول مهاجرت از طریق برنامه های نیروی متخصص

تعدادی از کشورهای جهان جهت تامین نیروی کار خود از روش هایی تحت عنوان برنامه های نیروی متخصص جهت جذب نیروی ماهر در مشاغل مورد نیاز استفاده می شود. کشورهایی نظیر کانادا استرالیا نیوزلند و افریقای جنوبی از معروف‌ترین این کشورها است.

اخذ اقامت دائم از طریق برنامه‌های نیروی متخصص پیچیدگی های خاص خود را دارد و در این روشها معمولاً فاکتورهایی نظیر رشته تحصیلی ،سن، مدرک زبان، سابقه کاری و تعداد زیادی از فاکتورهای دیگر موثر می‌باشد.برای اطلاعات بیشتر از روش های اخذ اقامت دائم از طریق نیروی متخصص از شما دعوت می‌شود مقالاتی با همین عنوان را در وب سایت آریانا پارس مطالعه فرمایید.

روش دوم مهاجرت از طریق ویزای جستجوی کار

در بعضی از کشورهای جهان هم برای جذب نیروی کار مناسب برای این کشور تمهیداتی متفاوت در نظر گرفته شده است. کشورهای نظیر آلمان اتریش و تعدادی دیگر از کشورهای اروپایی در کنار کشورهای کانادا، استرالیا، نیوزیلند به متقاضیان اخذ اقامت کاری اجازه می دهند تا پس از احراز شرایط مورد نیاز برای مدتی کوتاه در این کشور به دنبال شغل مورد نظر خویش گردد تا در صورت یافتن شغل مناسب اقامت موقت خود را به طولانی مدت تبدیل نمایند و در صورت طی مراحل قانونی در نهایت اقامت کاری خویش را به اقامت دائم آن کشور تغییر وضعیت دهد.

اقامت از طریق سرمایه گذاری

اقامت از طریق سرمایه گذاری نیز همانند روش های فوق الذکر در کشورهای مختلف دنیا به شکل های گوناگونی صورت می گیرد ولیکن در ذیل طبقه بندی کلی اقامت های دائم و موقت از طریق سرمایه‌گذاری را معرفی می نماید.

سرمایه گذاری در انگلستان

روش اول اقامت دائم از طریق سرمایه گذاری

در تعدادی از کشورهای جهان نظیر آمریکا، کانادا ترکیه و تعداد دیگری از کشورها شخص متقاضی اخذ اقامت دائم  با رعایت اصول سرمایه ‌گذاری در کشور های ذکر شده می توانند پس از انتقال مبلغی مشخص به کشور مد نظر اقامت دائم این کشور را اخذ نماید.

در بعضی از این کشورها انتقال وجه می بایست به مراکز اقتصادی مشخص شده توسط دولت و در سایر کشورها انتقال وجه به کشور مد نظر و خرید ملک و یا دارایی‌های غیرمنقول دیگر صورت پذیرد. ما در مقالاتی به تفکیک در رابطه با اخذ اقامت سرمایه گذاری در کشورهای مختلف جهان شرایط به خصوص هر کشور را مورد بررسی قرار داده ایم پس اگر اگر علاقه مند به مهاجرت از طریق سرمایه گذاری هستید به شما توصیه می‌کنیم مقالات تخصصی مهاجرت از این طریق را در وب سایت های آریاناپارس مطالعه فرمایید.

روش دوم اقامت از طریق کارآفرینی

در این روش فرد متقاضی اخذ اقامت دائم و یا موقت کشور مقصد می بایست با ایجاد یک کسب و کار موفق  و ایجاد بستر اشتغال برای تعدادی از افراد بومی اداره مهاجرت کشور مد نظر خویش، ثابت نماید تا می تواند هدایت یک کسب و کار موفق و سود زا  را در این کشور به عهده گیرد.

گفتنی است این روش در بعضی از کشورها به اقامت دائم و در سایر کشورها موقت منجر می شود. برای گرفتن اطلاعات بیشتر در خصوص اقدام از طریق کارآفرینی می تواند از مشاورین مجرب موسسه آریاناپارس اطلاعات لازم در این زمینه را کسب نمایید.

روش سوم اقامت از طریق تمکن مالی

این روش که بیشتر در کشورهای اروپایی با اقتصاد ضعیف تر رایج است برای جذب متقاضیان با تمکن مالی مناسب که نیاز به فعالیت شغلی در کشور مد نظر ندارند مورد استفاده قرار می گیرد. در این روش فرد متقاضی می بایست با ارائه مدارکی اداره مهاجرت کشور مقصد خود ثابت کند درآمد وی در ایران به حدی چشمگیر است که بدون حضور فیزیکی وی در ایران و اشتغال در یک شغل مشخص از توانایی پرداخت هزینه های یکساله زندگی خود در آن کشور برخوردار است.

کشورهایی نظیر یونان، اسپانیا، فرانسه و پرتغال از این روش در چند سال گذشته مهاجرین زیادی را به خود جذب کرده است. گفتنی است اقامت از طریق تمکن مالی به ویزاهای یکساله منجر می شود که در صورت تمدید آن تا ۵ سال فرد متقاضی قادر است درخواست خویش را برای اخذ اقامت دائم این کشورها به اداره مهاجرت تقدیم نماید.

سایر روش های از طریق سرمایه گذاری

در بعضی از کشورهای دیگر نظیر روش های فوق وجود دارد تا با استفاده از سرمایه گذاری در اوراق قرضه و موارد مشابه فرد متقاضی قادر باشد تا پاسپورت کشور مد نظر خویش را اصطلاحاً خریداری نماید. این روش در کشور های کوچک که دارای اقتصاد قوی نیستند مرسوم تر است کشورهایی نظیر سنت کیتس، دومینیکا و حتی ترکیه.

اقامت از طریق تولد فرزند

تابعیت در کشورهای مختلف جهان شامل دو قانون کلی می باشد تابعیت از طریق خاک و تابعیت از طریق خون در ادامه این دو روش را بررسی می نماییم.

روش اول اقامت و تابعیت از طریق خاک

همانطور که در در ابتدای مقاله گفته شد تابعیت به منزله داشتن ملیت یک کشور است. تعدادی از کشورهای جهان به هر فردی که در خاک آن کشور به دنیا آمده باشد، پاسپورت یا تابعیت آن کشور را اعطا می نماید. به طور مثال اگر یک پدر و مادر ایرانی در کشوری که تابع اقامت از طریق خاک می باشد فرزندی را متولد نمایند آن کشور به فرزند ایشان پاسپورت این کشور را اعطا می نماید.

گفتنی است در آن شرایط پدر و مادر از اقامت و تابعیت آن کشور برخوردار نمی گردند. قانون خاک بیشتر در کشورهای کمتر توسعه یافته رایج می باشد و آمریکا و کانادا تنها کشورهای توسعه یافته هستند که از اصل خاک پیروی می نمایند.

روش دوم اقامت و تابعیت از طریق خون

در بسیاری از کشورهای جهان تابعیت افراد از طریق خون به ایشان منتقل می گردد به طور مثال اگر یک پدر و مادر ایرانی در در هر کشوری از جهان فرزندان متولد نمایند دولت ایران به فرزند یک زوج ایرانی نیز تابعیت ایرانی اعطا می نماید. بیشتر کشورهای جهان تابع قانون تابعیت از طریق خون هستند.

روش اقامت از طریق ازدواج

برخی از کشورهای معدود نظیر امریکا و سایر کشورهای جهان قوانین تقریباً یکسانی برای اقامت از طریق ازدواج را وضع نمودند. تقریباً در همه کشورهای جهان فرد با تابعیت کشور مشخص است در صورت ازدواج با یک فرد خارجی می ‌تواند جهت ملحق شدن وی به خود در کشور مبدا اقدام نماید.

به طور مثال اگر یک فرد ایرانی با یک تبعه کانادا ازدواج نماید قادر خواهد بود تا با تسلیم کردن درخواست اقامت از طریق ازدواج و ارائه مدارک مورد نیاز توسط اداره مهاجرت، موفق به اخذ اقامت دائم کانادا گردد پس از آن نیز قادر خواهد بود تا با طی یک دوره مشخص زندگی در آن کشور جهت اخذ تابعیت کشور مقصد خود اقدام نماید. گفتنی است با توجه به تقلب های زیادی که در چند سال گذشته برای درخواست اقامت از طریق ازدواج صورت گرفته است سفارت هر کشوری مدارکی را دال بر مستند بودن ازدواج و عقد رسمی از طرفین مطالبه می نماید.

اقامت از طریق پناهندگی

در بسیاری از کشورهای جهان برای حمایت است افرادی که به هر دلیلی قادر به بازگشت به وطن خویش نمی‌باشند قوانین حمایت از پناهندگان خارجی به شکلهای گوناگون  وضع گردیده است. گفتنی است با توجه به پایبندی موسسه آریاناپارس به قوانین کشور عزیزمان این موسسه هیچ گونه فعالیتی در حوزه اقامت از طریق پناهندگی را صورت نمیدهد ولیکن مشاورین موسسه بر خود لازم می دانند تا جهت جلوگیری از سوء استفاده فریب کاران با استفاده از وعده های پوشالی و اغفال هموطنان عزیزمان اطلاعات کافی در این زمینه را در اختیار مخاطبین خویش قرار دهند. در ادامه مرسوم ترین روش ها از طریق پناهندگی در کشورهای مختلف جهان را بررسی می نماییم.

اقامت از طریق پناهندگی اجتماعی

در این روش فرد متقاضی با ارائه مستنداتی به کشور مقصد ثابت می نماید تا با دلایلی از جنس زندگی اجتماعی قدرت بازگشت به وطن خویش را ندارد. شرایط سخت زندگی در کشور مبدا، فشارهای اجتماعی و دلایل نظیر آن را می توان زیر مجموعه دلایل متداول متقاضیان اخذ اقامت از طریق پناهندگی اجتماعی قلمداد کرد.

اقامت از طریق پناهندگی سیاسی افرادی که ممکن است به دلیل اظهار نظرات مخالف علیه حکومت کشور مبدا خود، پس از بازگشت به این کشور با خطرهای احتمالی روبرو شوند، میتوانند از کشور مد نظر خود درخواست اخذ اقامت از طریق پناهندگی سیاسی را مطالبه نماید. بدیهی است در این روش نیز فرد باید با ارائه مدارک و ادله محکمه پسند صحت ادعای خویش را به اداره مهاجرت کشور مقصد اثبات نماید.

اقامت از طریق پناهندگی دینی

این روش که در چند سال اخیر بیشتر مورد استفاده متقاضیان اخذ اقامت از طریق پناهندگی قرار گرفته است بیشتر مورد استفاده مهاجرین از کشورهای جهان سوم قلمداد می گردد. در این روش فرد متقاضی با ارائه اسناد و مدارک تغییر مذهب و یا دین خود به اداره مهاجرت کشور مقصد اظهار می دارد که قادر نخواهد بود با دین جدید خود به کشور مبدا یا وطن خویش بازگردد.

سایر روشهای پناهندگی

روش های دیگری نیز جهت اخذ پناهندگی توسط مهاجرین کشورهای مختلف در چند سال گذشته مورد استفاده قرار گرفته است. روشهایی نظیر پناهندگی نژادی، پناهندگی جنسیتی، پناهندگی جنگی و پناهندگی به دلیل عضویت در گروه ها و فرقه های خاص که مورد خشونت دولت‌های مبدا قرار می گیرد از جمله این روش ها جهت اخذ اقامت پناهندگی محسوب می گردند.

بهترین کشورهای قاره آمریکا برای دریافت اقامت؟

در قاره آمریکا کشورهای آمریکا و کانادا با ارائه برنامه های متنوع مهاجرپذیری قادر بودند تا در سالیان گذشته تعداد زیادی از مهاجرین جهان را به کشور خود جذب نماید. البته کشورهای دیگر نیز در آمریکای جنوبی نظیر پاناما و اکوادور و تعداد دیگری از کشورها به عنوان مقصد بسیاری از مهاجرین خارجی عمدتاً برای سپری کردن دوران بازنشستگی انتخاب گردیده اند.

بهترین کشورهای اروپایی برای گرفتن اقامت کدام کشورها هستند؟

انتخاب بهترین کشور اروپایی برای دریافت اقامت دائم و موقت امری است که با توجه به شرایط فرد صورت می پذیرد. در زیر سعی کردیم یک دسته بندی کلی برای کشورهای اروپایی  با توجه به شرایط عمده متقاضیان این کشورها صورت دهیم.

کشورهای اسکاندیناوی و کشورهای طراز اول اروپای غربی این دسته از کشورها که شامل کشورهای سوئد، دانمارک، نروژ، فنلاند، آلمان، سوئیس، اتریش و هلند میباشند را می توان بیشتر مناسب افرادی قلمداد کرد که قصد دارند با استفاده از دانش، مدرک تحصیلی و یا سابقه کاری خود آینده روشنی را برای خویش ایجاد نمایند. اگر مدرک زبان ندارید، سابقه کار مناسبی ندارید یا از تحصیلات آکادمیک مناسبی برخوردار نیستید شاید این کشورها گزینه های مناسبی برای مهاجرت شما محسوب نشود.

کشورهایی نظیر لهستان جمهوری چک مجارستان لیتوانی کشورهایی هستند که با الگو گرفتن از کشورهای غربی در راه توسعه یافتگی قدم های بلندی برداشته اند این کشورها برای سرمایه‌گذاران و دانشجویان با پروژه‌های کمتر کشورهای بسیار مناسبی جهت اخذ اقامت های کوتاه مدت جهت رسیدن به اروپا می باشند.

کشورهای کمتر توسعه یافته اتحادیه اروپا

کشورهایی نظیر رومانی، بلغارستان، اوکراین ،بلاروس مالتا و و کشورهای دیگری در این دسته می‌توانند به عنوان مقصد واسطه برای آن دسته از متقاضیان اخذ اقامت اروپا قلمداد شوند که بیشتر از هر چیز به دنبال مهاجرت سریع و آسان هستند قطعاً این کشورها با توجه به شرایط اقتصادی اجتماعی و سیاسی نمی توانند گزینه های معقولی جهت زندگی بلند مدت برای یک مهاجر تلقی گردند.

کشورهای با اقتصاد ضعیف تر اروپایی

کشورهایی نظیر ایتالیا، فرانسه، یونان، اسپانیا، پرتغال کشور هایی هستند که از لحاظ رفاه اجتماعی و امنیت  از کیفیت زندگی  مناسبی برخوردار هستند. ولیکن با توجه به مشکلات اقتصادی دولت‌، این کشورها محل مناسبی برای دو دسته از افراد تلقی می شوند.

دسته اول مهاجرینی که از تمکن مالی مناسبی برخوردار هستند و قصد سپری کردن اوقات زندگی خود در این کشورها را دارند. دسته دوم متقاضیان اخذ اقامت اروپا که از شرایط مالی مناسبی برخوردار نیستند ولی قصد تحصیل در یکی از این کشورها را دارد.

تحصیل در جمهوری چک

با توجه به رتبه دانشگاهی مناسب دانشگاه‌های این چند کشور و کمک هزینه های تحصیلی این کشورها و یا هزینه های پایین شهریه دانشگاه در این کشورها دانشجویان بین المللی می توانند در این دانشگاه ها با هزینه های بسیار کم مدرک تحصیلی خود را از دانشگاه با کیفیت اخذ نمایند و پس از آن برای مقاصد دیگر اقدام نمایند.

چگونه میتوان اقامت موقت را به اقامت دائم تبدیل کرد؟

به غیر از کشورهایی نظیر استرالیا، کانادا و نیوزلند که از سیستم نیروی متخصص استفاده می کند متقاضیان اخذ اقامت دائم در سایر کشورها فقط در صورتی می توانند اقامت موقت خود را به دائم تبدیل نمایند که از طریق کارآفرینی و یا کاری چند سال در کشور مورد نظر خود مشغول به انجام یک فعالیت اقتصادی شوند و با پرداخت مالیات در این دوره مجوز های لازم برای تبدیل اقامت موقت خود به دائم را به دست آورد. البته در بعضی از کشورهای اروپایی با سپری کردن ۵ سال با ویزای تحصیلی متقاضی قادر خواهد بود تا اقامت تحصیلی را به دائم پنج یا ده ساله تبدیل نماید.

سخن آخر

اگر متقاضی زندگی در یک کشور خارجی هستید در ابتدا باید شرایط خود را بررسی کنید. نمی‌توان به صورت کلی یک کشور را بهترین کشور برای مهاجرت به هر فرد با هر شرایطی معرفی کرد. بنابراین برای هر فرد با شرایط خاص ممکن است یک مسیر مهاجرتی و یک مقصد متفاوت توصیه شود. به شما توصیه می‌کنیم قبل از هرگونه اقدام برای مهاجرت چه برای اقامت موقت و چه دائم با افراد با تجربه در این زمینه مشورت های لازم را به عمل آورده و بهترین راه را انتخاب نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.